Zeybekçi: Moody's değerlendirmesi

Zeybekçi: Moody's değerlendirmesi

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesine ilişkin, Moody's'in değerlendirmesinin birçok açıdan sorunlar içerdiğini belirtti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesine ilişkin, Moody's'in değerlendirmesinin birçok açıdan sorunlar içerdiğinin ve sağlam bir temele oturmadığının çok açık olduğunu belirtti.


Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Türkiye'nin kredi notunu Baa3 olarak teyit ederken, görünümünü durağandan negatife çevirdiğini ifade etti.

Moody's'in kredi notuyla değil, görünümle ilgili bir değişiklik yaptığını anımsatan Zeybekci, şunları kaydetti:

"Moody's'in değerlendirmesinin birçok açıdan sorunlar içerdiği ve sağlam bir temele oturmadığı çok açıktır. Moody's, Türkiye'nin kredi görünümünde durağandan negatife yapılan değişikliği iki nedene bağlamaktadır: 1- Artan siyasi belirsizlik ve küresel likiditedeki azalış nedeniyle ülkenin dış finansman pozisyonu yatırımcı kararlarını olumsuz etkilemiştir. 2- Artan siyasi belirsizlikler ile üretimi destekleyecek yapısal reformların azalacağı beklentisi orta vadeli büyümeye ilişkin belirsizlik yaratmıştır. 

Moody's'in görünümle ilgili sonucu yanlıştır çünkü tespitleri doğru değildir. İlk olarak ülkemizde yerel seçimlerin ardından çok daha belirgin ve öngörülebilir bir siyasi süreç yaşıyoruz. Hükümetimiz, yüzde 45'in üzerinde oy alarak milletimiz nezdindeki desteğini artırmış bulunmaktadır. Bu sonuç ile 12 yıllık politik istikrar pekişmiş ve siyasi belirsizlik iddiaları, amacı ne olursa olsun bir bahane olmaktan çıkmıştır. Türkiye'de siyasi atmosfer hiç bu kadar 'belirli' olmamıştır."

Zeybekci, tüm komplolara karşın, hükümetin dik duruşu ve yapısal reformların gücüyle ekonominin güçlü kaldığını ve makroekonomik göstergelerin olumlu seyretmeye devam ettiğini belirtti.

Ekonomiye olan güvenin devam etmesinin birçok çevreyi rahatsız ettiğini ifade eden Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşlarının ABD'de yaşanan son finansal kriz başta olmak üzere birçok ekonomik gelişmeyi ıskaladıkları ve yanlış yorumladıkları değerlendirmesinde bulundu.

Bu nedenle derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmelerinin her geçen gün daha fazla sorgulandığını vurgulayan Zeybekci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Moody's'in bugün yaptığı açıklamaya rağmen ülkemiz ekonomisinin temel verileri çok farklı bir trende işaret etmektedir. Şubat ayında, tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracat değeri olan 13,2 milyar doları yakalamış bulunuyoruz. 2014 Ocak-Şubat döneminde de ihracatta şimdiye kadar ilgili dönemlerde görülen en yüksek değere, 25,6 milyar dolara ulaştık. İlk üç ayda ihracatımızdaki artış devam etti ve 38,6 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdik. Bu gelişmeyi destekler mahiyette sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 arttı.

Cari açık, bir önceki yılın aynı ayına göre, 2014 Şubat ayında yüzde 37,3 azalarak 3,2 milyar dolar, Ocak-Şubat döneminde yüzde 25,5 azalarak 8,1 milyar dolar oldu. Enerji hariç cari denge ise 2014 Şubat ayında 849 milyon dolar, Ocak-Şubat döneminde ise 337 milyon dolar fazla verdi. Net doğrudan yatırımlar, Ocak-Şubat döneminde yüzde 33,1 artarak 1,8 milyar dolar oldu."

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin CDS primi giderek düşerken dış yatırımlar ile üretici ve tüketici nezdinde ekonomiye güvenin yeniden artış eğilimine girdiğini belirtti.

Özellikle AB kaynaklı parasal genişlemenin konuşulduğu son zamanlarda, AB'nin ithalatını ve dış yatırımlarını artırmasının beklendiğini anımsatan Zeybekci, yılın ilk üç ayında yüzde 11,3 olan AB ülkelerine ihracattaki artışın süreceğini, bu ülkelerden Türkiye'ye yatırımların artacağını ve turizm gelirlerinin de yükseleceğini kaydetti.

Körfez ülkelerinin de yatırımlarını Türkiye'ye yönlendirme yönündeki isteklerinin bu sürece destek vereceğini ifade eden Zeybekci, "Geçtiğimiz hafta Kuveyt'te Sayın Cumhurbaşkanımız ile yaptığımız ziyarette bu iradeyi güçlü bir şekilde gördük. Önümüzdeki hafta Katar Ticaret Bakanı'nın daveti üzerine yapacağım Katar ziyareti ile de yeni yatırımlara kapı açılacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, Türkiye'nin 2013'te yüzde 4 büyüme ile verisi açıklanan AB ülkeleri içerisinde Letonya'nın (yüzde 4,1) ardından en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olduğunu hatırlatarak, kamu borcunda 25 Avrupa ülkesinden, bütçe performansı açısından ise 23 Avrupa ülkesinden daha iyi durumda bulunduğunu vurguladı.

Bu göstergelerin, piyasa aktörlerinin Türkiye'ye ilişkin güvenlerinin güçlenerek sürmesini sağlayacağını belirten Zeybekci, Türkiye ekonomisinin, kredi derecelendirme kuruluşlarının öngörülerinin ötesinde bir performansla büyümeye devam edeceğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.