Abdullah Gül'e büyük tepki! Kimin yanındasın?

Abdullah Gül'e büyük tepki! Kimin yanındasın?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 31 Mart yerel seçimleriyle ile değerlendirmesi büyük tepki çekti Resmi internet sitesi "abdullahgul.gen.tr" üzerinden yaptığı yazılı açıklamaya AK Parti ve MHP tabanından büyük tepki geldi.

A+A-

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 31 Mart yerel seçimleriyle değerlendirmede bulunarak Hükümete çağrı yapmıştı.

Gül, "Türkiye'yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4,5 yılları var. Türkiye'yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline getirmemek lazım" dediği açıklamasında, “demokrasimize de gölge düşürür. Türkiye'yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir" ifadelerine yer vermişti.

Abdullah Gül’ün Hükümeti suçlayarak seçimlere gölge düşmesin şeklindeki açıklamaları “Mazbatayı verin” şeklinde yorumlandı ve bunun bir tarafgirlik olduğu şeklinde anlam çıkartıldı.

Bunun üzerine sosyal medyada Abdullah Gül’e yoğun bir tepki başladı.

AK Parti gruplarında Twitter’da 1. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Partiye ve Dava’ya ihanetle suçlayan kullanıcılar Gül’e ; “Kimin tarafındasın” sorusu ile tepkilerini dile getirdiler.

Abdullah Gül’ün seçimlerde yapılan usulsüzlük ve şaibeleri dikkate almadan direkt Hükümeti suçladığını dile getiren yorumcular, “Bu bir taraf tutmadır, Kimin tarafındasın?” “

“Kimin yanındasın, Erdoğan sana kardeşim dedi, Cumhurbaşkanı yaptı” cümleleri ile tepki gösteren AK Parti taraftarları Gül’ü vefasızlıkla suçlayarak, “Ya tam tarafsız ol, ya da Partinin tarafında ol yorumlarında bulundular.

İşte Gül'ün açıklamaları;

“Türkiye'nin 1950'de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı. Ancak üzülerek görüyoruz ki son zamanlarda seçimlerin yapılması ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bu kaçınılmaz olarak hem içeride hem dışarıda Türkiye'nin itibarını zedeliyor. Son yerel seçimlerde bu tartışmaların çok daha yoğunlaşmış olmasını görmek üzüntü verici.

İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul'da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi. İşin hukuki ve teknik kısmından ziyade politik söylemlere girilmesi. Bütün bunlar Türkiye'nin itibarına zarar verecek şeyler.

Hukuki gerekçeler hızla tamamlandıktan sonra seçimin sonuçlarını açıklamak ve tartışmaları noktalamak gerekirdi. Aslen hukuki ve teknik bir mesele olan ve bu konuda yeterli bir geleneği olan seçim sonuçlarına itiraz ve bu itirazların incelenip sonuçlandırılması hızla bitirilmeli. Bu meselenin uzaması Türkiye'ye de zarar verir demokrasimize de gölge düşürür. Türkiye'yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4.5 yılları var hem de üzerinde çalışılması gereken ciddi meseleler var ve bu tip tartışmalardan uzak durup memleketin geleceğine konsantre olmaları çok önemli diye düşünüyorum. Türkiye'yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir.”

mazbata-siyasetcafe-002.jpg

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler