Abdurrahman Dilipak'tan kenevir çıkışı

Abdurrahman Dilipak'tan kenevir çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün grup toplantısında 'Keneviri yeniden üreteceğiz' demişti. Erdoğan'ın açıklamasının ardından Abdurrahman Dilipak'tan da bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün grup toplantısında 'Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor. Gıda Tarım Bakanlığı bu konuda çalışmalara başlıyor' demişti.

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, Erdoğan'ın sözlerinin ardından dikkat çeken bir açıklama yaptı.

dilipak-siyasetcafe.jpg

Abdurrahman Dilipak, 20 Ocak 2018’de Yeni Akit gazetesinde yayımlanan yazısında da Hint kenevirinin yasallaşmasını istemişti. 'Hint keneviri’ni de tıpkı afyon ekimi gibi kontrollü bir şekilde yapamaz mıyız?' diyen Dilipak 'Madem solventi yasaklamıyorsunuz, o zaman keneviri niye yasaklıyorsunuz.. Bıçağın da kötü kullanımı tehlikelidir. Ama bıçağı yasaklamıyoruz. Hint kenevirini niye yasaklıyoruz o zaman' ifadelerini kullandı.

Dilipak yazısında şu görüşleri dile getirmişti:

'Esrarın biyolojik bağımlılıktan daha çok psikolojik bir bağımlılık yaptığını, bağımlılıktan kurtulmak konusunda, diğer eroin ve sentetik uyuşturuculara göre daha kolay olduğunu da hatırlatalım. Esrar kullanıcılarının çevresine karşı kriminal riski daha düşük olup, bütün zararı, daha çok kendisinedir. Kontrol dışı ekim ve kullanım mutlaka olacaktır. Ama hukuki yaptırım ve maliyet, kimyasal/sentetik uyuşturuculardan daha az ceza ve maliyetle bulunabilirse, en azından çocuklarımız için ölümcül, geri dönüşü ve telafisi çok daha zor bir beladan daha az bir riskle kurtulabiliriz.'

Hint kenevirinin oksijen üretimine de katkı sağladığını ifade eden Dilipak, '1 dönümlük kenevir tarlası, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Bir dönüm kenevirden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar. Düşünün, bir ağaç 20-50 yılda yetişirken kenevir dört ayda yetişir. Yılda 3 mahsul alabilirsiniz. Ağaç 3 kez kağıda dönüştürülebilirken, kenevir 8 kez dönüştürülebiliyor' demişti.

erdoagn-siyasetcafe.jpg

'ABD’ye karşı alkoloid zaferini Erbakan kazandı. Kenevir savaşını da Erdoğan kazanabilir” görüşünü ifade eden Dilipak, “Bu arada, bize kenevir tarımını yasaklatan ABD’yi niye mahkemeye vermiyoruz. Yıllardır, on milyarlarca dolar kaybettik ve dışarıya fatura ödedik, çevreye zarar verdik. ABD’nin bunu tazmin etmesi gerekmez mi?' sözlerini kaydetmişti.

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.