AJANS SAVAŞLARI

AJANS SAVAŞLARI

2014 Yerel Seçimleri'nde Türkiyenin Anadolu Ajansı (AA) ile Cihan Haber Ajansı'nın (CİHAN) da rekabetine tanık oluyor. Ajansların farklı sonuçlar verişi üzerine partililerin açıklamaları sansasyona neden oldu.

Türkiye, 2014 Yerel Seçimleri’nde siyasi partilerin kıyasıya yarışının yanı sına Türkiye’nin iki önemli haber ajansı Anadolu Ajansı (AA) ile Cihan Haber Ajansı'nın da (CİHAN) rekabetine tanık oluyor.  İki ajans da kendi verilerinin doğru olduğunu belirtirken büyükşehirlere dair verilen sonuçların farklı isimleri göstermesi hem izleyiciler, hem de adaylar arasında tartışmalara yol açtı. Bu arada adaylar da ara ara farklı kaynaklara dayanarak kazandıklarını açıkladı.


'SOSYAL MEDYADA İSYAN'

İki haber ajansı birbirinden farklı seçim sonuçları vererek sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında geldi. Televizyonda seçim programı yapan gazeteciler de bu duruma değinerek hangi ajansın daha doğru bilgiler verdiğini tartıştılar… 

Konuyla ilgili en dikkat çeken yorum CNNTurk’te yerel seçimleri değerlendiren Enver Aysever’den geldi.. Aysever, canlı yayında Ahmet Hakan'a "'Anadolu Ajansı Allah bir’ derse inanır mısın?" sorusunu sorarak farklı seçim sonuçları veren iki ajansa büyük tepki gösterdi.. Hakan ise "Niye inanmayayım canım... Sonuçta bir süre sonra her şey ortaya çıkacak" diye yanıt verdi.

PEKİ NİYE BÖYLE?

- Önceki seçimlerde tüm illerdeki il genel meclisi oylarının sonuçları partilerin Türkiye genelindeki oy ortalamasını gösteriyordu.

Ancak yeni yasaya göre 81 vilayet, 30 Büyükşehir Belediyesi ve 51 il belediyesi olarak ikiye ayrıldı ve 30 Büyükşehirde İl Genel Meclisleri kaldırıldı. 
Bu nedenle ülke genelinde İl Genel Meclis oy oranı hesaplanamıyor. 

Değişiklik sonrası, Türkiye genel oy ortalamasının nasıl açıklanacağına dair YSK ve partilerin resmi bir açıklaması olmadı. 

Bu nedenle bu sene oy ortalamasının tespitinde kullanılabilecek genel olarak 2 yöntem var.
AA ve CİHAN farklı yöntemlerle hesaplama yapıyor.

- Açılan sandık sayıları farklı... Yani AA daha fazla sandık sayısının açılmasıyla elde edilen sonuçları veriyor gibi görünüyor. Bu arada Cihan Haber Ajansı internet sitesinin siber saldırıya uğradığını açıkladı.

- Ajansların farklı taraflara yakın oluşu ve farklı sonuçlar verişi, üzerine de partililerin açıklamaları da bu sansasyona neden oldu. 

ANADOLU AJANSI'NDAN AÇIKLAMA

AA'dan yapılan açıklamada, "AA seçim sonuçları resmi olmayan seçim sonuçlarıdır ve biz verilerimizden eminiz. AA tüm siyasi partilere eşit mesafededir ve asla taraf değildir" ifadelerine yer verildi..

işte AA'nın yaptığı açıklama:

Abonelerimizin dikkatine

2014 Yerel Seçim sonuçlarını veren Anadolu Ajansının yayınlarını bazı televizyon yorumcuları ve siyasilerin "güvenilmez, manipülasyon amaçlı, yalan" şeklinde asla kabul edilemez ifadelerle karalamaya çalıştığı görülmüştür.

Türkiye’nin ulusal haber ajansına yönelik bu ve benzeri ifadelerin tümü hakkında yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı belirtmek isteriz.

AA haberlerinin güvenirliliği hiçbir zaman tartışma konusu olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Kurumumuza yönelik karalama kampanyası yürütenler, ülkenin resmi ulusal haber ajansını yıpratmaya çalıştıklarını unutmamalıdır.

AA seçim sonuçları resmi olmayan seçim sonuçlarıdır ve biz verilerimizden eminiz. AA tüm siyasi partilere eşit mesafededir ve asla taraf değildir. Yüksek Seçim Kurulu resmi sonuçları açıkladığında kimin ne kadar yanıldığı da anlaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

CİHAN HABER AJANSI'NDAN AÇIKLAMA


“SONUÇLARIMIZIN ARKASINDAYIZ”


Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, Habertürk TV’ye yaptığı açıklamada sonuçlarının arkasında olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Verdiğimiz sonuçlarda herhangi bir sorun yok. Biz ancak açılan sandıklar ve sayılan sandıkların sonucunu açıklıyoruz. Saat 15.00’ten beri siber saldırı karşısında çok ciddi zorluklar çekerek bunu yapıyoruz. Bizim verdiğimiz sonuçlarda herhangi bir manipülasyon asla söz konusu olamaz. Sonuçlarımızın arkasındayız. Bir miktar yavaş veriyoruz. Bunun nedeni hem siber saldırılar hem elektrik kesintisi hem de sayım hızındandır. “

Anadolu Ajansı’nın aktardığı verilerle kendi aktardıkları veriler arasında fazla fark olmadığını belirten Bilici, şöyle devam etti: “Saat 21.40 itibarıyla başkanlık seçimleri dolayısıyla verdiğimiz oran yüzde 39 AA’nın yüzde 38… İstanbul’da da Ankara’da da açtığımız sonuçlar itibarıyla çok büyük fark yok. Alabildiğimiz sonuçları, sayımları bitmiş sonuçları verebiliyoruz. Biz bu çalışmayı yedinci kez yapıyoruz. Ve her defasında takdir edilmiş bir çalışma. Bu eleştirileri yapan yetkililerin de Cihan’ın dürüstlüğü ile ilgili söyledikleri kayıt altında. Manipülasyon suçlamasının bir temeli yok."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.