1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti CHP’yi İstanbul’da Yusufeli’nden vuracak!
AK Parti CHP’yi İstanbul’da Yusufeli’nden vuracak!

AK Parti CHP’yi İstanbul’da Yusufeli’nden vuracak!

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun kıl payı önde olduğu yerel seçimde AK Parti’nin tam kanunsuzluk kapsamında seçimlerin yenilenme isteğine Yusufeli gerekçe olacak.

A+A-

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti'nin itiraz başvurusunun en önemli ayağını 'kısıtlı seçmen' iddiasının oluşturduğunu belirterek "CHP’nin Artvin Yusufeli seçimleriyle ilgili aldığı iptal kararı, AK Parti için gerekçe oluşturdu diyebiliriz. Fıkra gibi bir şey" dedi.

Abdulkadir Selvi, Hürriyet'te "İstanbul’da düğüm çözülüyor" başlığıyla yayımlanan yazısında "İstanbul seçimlerinde belirsizliğin doruk noktasına ulaştığı ama aynı zamanda finalin yaşanabileceği bir haftaya girdik" ifadesini kullandı.

Selvi şöyle devam etti:

AK PARTİ’NİN DOSYASINDA NELER VAR?

"AK Parti’nin ’tam kanunsuzluk’ gerekçesiyle yapacağı başvurunun Anayasa’nın 79. maddesi ve 298 sayılı seçim yasasının 130. maddesindeki, ’seçimin neticesine müessir olaylar ve haller sebebiyle’ hükmüne dayanması bekleniyor. Seçim yasasının 121. maddesi ’Delil ve gerekçe gösterilmeyenlerin itirazları incelenemez’ diyor. AK Parti’nin üç başlık altında itiraz etmesi bekleniyor.

1- Sandık kurullarının teşkilindeki yanlışlıklar.

Maltepe’de ilçe ve il dışında ikamet eden kişilerin sandık kurulu başkanı ve üyesi yapıldığı, Hakkâri’de görevli bir askerin sandık kurulunda görevlendirildiği iddiası.

Sandık teşkili önemli bir nokta. Çünkü 3 Kasım 2002 seçimlerinde Doğan köyünde 17, 18 ve 19’uncu sandıklarda sandık kurulunun fiilen teşekkülü sağlanamadığı için ’tam kanunsuzluk hali’ oluştuğu gerekçesiyle Siirt seçimleri iptal edilmişti. 3 Kasım seçimlerine sokulmayan Erdoğan, Siirt’ten seçime girerek milletvekili seçilmişti.

AK Parti’nin ikinci itiraz noktasını ise ’sahte seçmen’ iddiasının oluşturması bekleniyor. Bu bölümde Büyükçekmece’yle ilgili iddialar yer alıyor. HDP, bu seçimde Siirt’in Eruh ilçesinde benzer bir iddia ile YSK’ya başvuruda bulundu. Ancak YSK, ’somut verilere dayanmadığı için’ HDP’nin itirazını reddetmişti. AK Parti’nin başvurusunda ise isim, adres ve seçmen kayıtlarının net olarak yer alacağı ifade ediliyor.

CEZAEVİNDEKİ KISITLI SEÇMEN

Başvurunun üçüncü ama en önemli ayağını ise ’kısıtlı seçmen’ iddiası oluşturuyor. Cezaevinde yatan ancak ikametgâhında seçmen olarak gözüken kişiyle ilgili. Ama tek örnek değil. Dosyada kısıtlı seçmenle ilgili birkaç ismin yer aldığı söyleniyor.

31 Mart seçimlerinden sonra, YSK’nın kısıtlı seçmenle ilgili üç yeni kararı var.

1- Kırıkkale Keskin’de ’kısıtlı seçmen’in oy kullandığı tespit edildiği için seçim iptal edildi.

2- Artvin’in Yusufeli ilçesinde 2 kısıtlı seçmenin oy kullanması nedeniyle seçimlerin yenilenmesine karar verildi.

3- Denizli’nin Honaz ilçesinde kısıtlı seçmenin oy kullandığı tespit edildiği için seçimler iptal edildi.

CHP’nin Artvin Yusufeli seçimleriyle ilgili aldığı iptal kararı, AK Parti için gerekçe oluşturdu diyebiliriz. Fıkra gibi bir şey."

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler