1. YAZARLAR

  2. Hakan SÖNMEZ

  3. Aksakallılar harekete geçti: Ülkücü aday çıkartacaklar!
Hakan SÖNMEZ

Hakan SÖNMEZ

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Aksakallılar harekete geçti: Ülkücü aday çıkartacaklar!

A+A-

ÜLKÜCÜ CAMİA’YA SOĞUK DUŞ

2019’da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Aday çıkartmayacağız. Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğiz ve Yenikapı ruhuna sadık olacağız” açıklaması MHP ve Ülkücü camiaya “bomba” gibi düşmüş ve “soğuk duş” etkisi yapmıştı.

BAHÇELİ’YE TEPKİ VAR!

Bahçeli’nin bu çıkışı Ülkücüler arasında büyük tartışmalara neden oldu. MHP tabanının bir kısmı Devlet Bahçeli’nin kararını desteklerken, bir kısım MHP’liler de bu kararı eleştirerek, “Cumhurbaşkanlığı için neden bir ülkücünün aday olarak çıkartılmadığını” sordu.

AKŞENER’E MESAFELİLER

MHP’den ihraç edilerek İYİ Parti’yi kuran ve Cumhurbaşkanlığına aday olacağını ilan eden Meral Akşener’e “mesafeli” duran ülkücüler, Türkiye genelinde yaşanan durumdan büyük bir memnuniyetsizlik içerisinde.

AKSAKALLILAR KARARINI VERDİ

Türk Milliyetçilerinin kalesi olan MHP’nin Cumhurbaşkanlığı için aday çıkarmamasına “Aksakallılardan” da büyük bir tepki geldiği Ülkücü camiada konuşulan konuların başında geliyor.

Meral Akşener’in “merkezde” bir parti kurarak siyasi hayatını sürdürmek istemesini de değerlendiren ve “tepki koyan” Aksakallılar, Bahçeli’nin yapamadığını yapmaya ve “Ülkücü bir Cumhurbaşkanı adayı” çıkartmaya hazırlanıyor.

SİYASİ PARTİLER KANUNU BEKLENİYOR

Mevcut yeni sisteme göre Cumhurbaşkanı adayı olmak için ya en az yüzde 5 oy almış bir partini önermesi gerekiyor ya da en az 100 bin imza gerekiyor.

Edindiğimiz duyumlara göre Aksakallılar, Ülkücü bir Cumhurbaşkanı adayı çıkartmak için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için gerekli olan Siyasi Partiler Seçim Kanununu ve Uyum Yasalarının çıkmasını bekliyor.

“ÜLKÜCÜ CUMHURBAŞKANI İSTİYORUM” PLATFORMU

Siyasi Partiler Seçim Kanunu ve Uyum yasaları çıkartılmasının ardından Aksakallılar tarafından “Ülkücü Cumhurbaşkanı İstiyorum” adı altında bir platform kurulacağı iddia ediliyor.

“MHP’DEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

İddialara göre, kurulacak bu platform üzerinden Türkiye genelinde Türk Milliyetçileri ve ülkücülerin 100 binin çok üzerinde bir imza toplayarak “Ülkücü bir Cumhurbaşkanını” aday olarak çıkartacaklar. Yine edindiğimiz bilgilere göre “MHP’den asla vazgeçmeyeceklerini” ifade eden Aksakallılar’ın önderlik ederek oluşturacakları platformda temel ölçünün “Milletvekili seçimlerinde oyumuz MHP’ye, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de oyumuz Ülkücü Cumhurbaşkanı adayına” olacak. Platformun sloganı olarak da, “Devletin Başına Ülkücü Cumhurbaşkanı Gelecek” belirlendiği ifade ediliyor.

ÜLKÜCÜ KANAAT ÖNDERLERİ İSTİŞARELERE BAŞLADI

Ülkücü Hareketin merkez ve taşra teşkilatlarında yöneticilik yapmış kanaat önderlerinin Ülkücü bir Cumhurbaşkanı adayı çıkartmak için aralarında istişarelere başladığı ifade ediliyor.

TÜM PLANLAR BOZULUR

Aksakallıların önderlik edeceği bu girişimin gerçekleşmesi halinde Türk siyasetinde Türk Milliyetçileri ve ülkücüler üzerinden “rol kapmaya” çalışanların tüm hesap ve planları da bozulacak gibi görünüyor.

Konuya ilişkin görüştüğümüz MHP ve Ülkücü hareketin duayen isimlerince, böyle bir durumda Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin önüne bir mecburiyet gibi dayatılan siyasi tablonun çok farklı yönde gelişeceğini ve birilerinin tüm planlarının bozulacağını ifade edilirken, bu harekete MHP içerisinden de “yoğun destek” olduğu konuşuluyor.

TÜRKEŞ’İ ÖRNEK VERDİLER

MHP ve Ülkücü Hareketin merkez ve taşra teşkilatlarında görev ve yöneticilik yapmış olan kanaat önderleri, MHP’nin Kurucu Lideri Alparslan Türkeş’i örnek göstererek, “Başbuğ’un sözünü unutmadık. O, gerekirse Parti’nin tabelasını bir ağaca asar, altında oturur ve tek başına bu davayı yürütürüm diyordu” şeklinde görüşlerini belirttiler.

“20 BİN ÜLKÜCÜ YETERLİ OLUR”

Ülkücü Kanaat önderleri Ülkücü bir Cumhurbaşkanı adayı için gerekli olan 100 imzanın toplanmasının hiç de zor olmadığını söyleyerek, “Partimiz MHP ve oyumuzu partimize vereceğiz, ancak; Ülkücü bir Cumhurbaşkanı’nı elbet aday çıkartacağız. 100 bin imza bizleri kesinlikle korkutmuyor. Türkiye genelinde en az 20 bin ülkücünün ailesiyle birlikte bu harekete destek vermesi yeterli olacaktır” dediler.

2018’den 2019’a Türk siyasetinin geleceğini öyle veya böyle yine Türk Milliyetçileri ve ülkücüler belirleyecek gibi gözüküyor. Bakalım zaman ne gösterecek?

Hakan Sönmez         siyasetcafe.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum