1. YAZARLAR

  2. Ramaray Hakdan AGUN

  3. TUHAF AMA ACI ÇEKMEYİ SEVERİZ
Ramaray Hakdan AGUN

Ramaray Hakdan AGUN

Yazarın Tüm Yazıları >

TUHAF AMA ACI ÇEKMEYİ SEVERİZ

A+A-

Acılardan kaçmak istememize rağmen bir yandan onlara neden yapışıyoruz? Neden her zaman güzel ve olumlu şeylerin peşinde koşmamıza rağmen, istediklerimizi elde ettiğimizde onları kolayca unutuyoruz? Ya da tam tersini düşünelim; kötü şeylerden, yani negatiflerden kaçmamıza rağmen, onlara yakalandığımızda neden derinden etkilenmekteyiz? Peki, kötü hissetmemize neden olmasına rağmen, neden tüm bu acıları bırakamıyor ve hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza devam edemiyoruz? İşte bu yazımda tüm bu soruların cevaplarını verirken, “pozitif” ve “negatif” diye tanımladıklarımızın derin özelliklerine değineceğim.

Örneğin; rüzgâr ve okyanusu ele alalım. Rüzgâr okyanusun yüzeyini dalgalandırabilir, fakat rüzgârın okyanusun dibine kadar ulaşıp onu sarsabildiğini gördünüz mü hiç? Sadece derinliğe sahip olan bir şey bunu yapabilir, değil mi? Aynı şekilde bizler de okyanus gibi bir derinliğe sahibiz. Merkezimiz çok içerlerdedir. İçimizde sakladığımız bu merkezimize, sadece, derinliğe sahip olan şeyler ulaşabilir, onu dalgalandırabilir ya da sarsabilir. Negatif diye düşündüğümüz acılarımız işte bu yapıdadırlar. Asildirler ve derinliğe sahiptirler. Bu nedenle merkezimize kadar ulaşırlar ve bizi ciddi anlamda etkileme ve sarsma gücüne sahiptirler. Bu nedenle de, olumsuzluklar her zaman bizi canlı tutar.

Diğer taraftan, pozitif negatifin tam zıttı özelliğe sahiptir, yani geçici ve yüzeyseldir. Olumlu şeyler, derine inemediklerinden dolayı bizi derinden etkileyemezler ve bu nedenle başımıza gelen güzel şeylerin ve olayların etkisi yüzeysel kalır ve kısa sürer. Bugün milli piyangodan bir milyon lira kazandığınızı düşünelim. Tabii ki bu sizi bir kaç gün mutlu eder, fakat ondan sonra tekrar her şey eski haline dönecektir. Bu bağlamda “neden negatifleri bırakamıyor ve unutamıyoruz” sorusunun cevabı açıktır. Çünkü bahsettiğimiz gibi, olumsuz olan derinliğe sahiptir ve merkezimizi etkiler. İşte bu nedenle, farkında olmadan bizi canlı tutacak olan şeylere koşarız; yani olumsuza tutunuruz. Bunun çok psikopatça bir davranış olduğunu düşünebilirsiniz ama konunun özü bir yandan negatif şeylerden kaçıp diğer yandan aslında onları bırakmak istemeyişimizdir, çünkü bir tek negatifler derinliğe sahip olduklarından dolayı monoton ve ölü hayatımızı canlandırır ve bize yaşadığımızı hissettirirler.

Aslında insan, her ikisini de günün birinde ardında bırakmalı; yani ne pozitifi seçmeli, ne de negatifi itmelidir, çünkü aslında negatif ya da pozitif diye bir şey yoktur, her şey olduğu gibidir. Ancak böyle bir seviyeye gelindiğinde gerçek yaşam kendisini gösterecektir.

 

Ramaray (Hakdan Agun)

Kaliteli Yaşam Danışmanı ve Performans Direktörü

 

+90 (312) 441 58 57

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.