1. YAZARLAR

  2. Selçuk DÜZGÜN

  3. Almanya-Azerbaycan ve 'ORTAK UYDU' haberi
Selçuk DÜZGÜN

Selçuk DÜZGÜN

Yazarın Tüm Yazıları >

Almanya-Azerbaycan ve 'ORTAK UYDU' haberi

A+A-

ALMANYA-AZERBAYCAN ve `ORTAK UYDU` HABERİ!

 

Uzunca bir süredir başta Almanya Lideri Angela Merkel olmak üzere bazı Avrupalı liderleri özelikle Avrupa Oyunları öncesi Azerbaycan hakkında karalama politikaları başlatılmış ve halen bu karalama politikası devam etmektedir.

 

Dertleri ne?

 

Elbette ki Azerbaycan`daki istikrar ve bu istikrarın meydana çıkardığı Türk Dünyası realitesinden rahatsızlar.

 

Gelin Almanya Azerbaycan`ın aleyhine Avrupa oyunları öncesi neler yapmış biraz göz atalım;

 

Almanya lideri Angela Merkel'in bizzat baskısı sonucu Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk 18-19 Haziran tarihlerinde Azerbaycan'a yapması planlanan ziyaretini iptal etmişti.

 

Angela Merkel'in bununla yetinmeyim yaptığı kulislerde ve baskılarda I. Avrupa Oyunları'na katılacak kişi sayısının maksimum azaltılması yönündeki talimatlar yağdırdırmıştı.

 

 

Bu çalışmaları Alman kamuoyunda saklanmamıştır.

    

Tüm bu saldırıları sabırla izleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev çok başarılı geçen Avrupa Oyunları sonunda Almanlara yönelik çok sert bir açıklama yaptı.

 

 

Almanya tavırlarına sert tepki gösteren Aliyev,  “Almanya dünyanın ağası mı, dünyanın hâkimi mi, herkes onlara tabi olmalı mı?” şekline sözlerinden sonra. “Almanya’nın Azerbaycan’a ihtiyacının olduğunu belirterek, bizim doğal gazımız, petrolümüz, imzalanan antlaşmalarımız onlara lazım. Bizim bu bölgede mevcudiyetimize ihtiyaçları var " diyerek bir bölgesel dengeler için sert bir uyarıda bulundu.

 

Sonra ne mi oldu?

 

Ertesi sabah Türkiye`de bazı yayın organları Azerbaycan,Türkiye'nin ortak uydu işletilmesi teklifini reddetti"  ve daha ötesi haberler çıkmaya başladı.

 

Bir anda bu haberde `bu nasıl kardeşlik ?` diye gündem yaratmaya başladı.

 

Bu bilgi karmaşasında önce Azerbaycan tarafından “Azerkosmos “daha sonra Türkiye tarafında “Türksat” birer açıklama yaparak haberlerin yanlış haber olduğu, iki ülkenin bu alanda da birlikte hareket ettiğini vurguladılar.

 

Peki özellikle Angela Merkel`in başını çektiği Alman`ya Azerbaycan`dan ne istiyor?

 

 

Almanya'nın hırsının ne olduğunu, dünya tarihi çok iyi hatırlıyor. Bu ülkenin dünya haritasını değiştirme ve dünya politikasında egemen konumu elde etme çabasından doğan iki dünya savaşına bakmak yeterli.

 

- İkinci dünya savaşındaki hezimetlerinden Azerbaycan`ı da sorumlu tutuyorlar

 

-  I. Dünya savaşına bir aldatmaca ile soktukları Türkiye`nin II. Dünya savaşında kendilerine destek vermemesini asla unutmadılar ve iki ülke ilişkilerinin bölgesel göç haline gelmesinden rahatsızılar.

 

-Avrupa`ya Türkiye üzerinden gidecek gaz boru hattından daha ucuz faydalanmak ve buradaki bütün işleri kendi devletine ait şirketler üzerinden yapmak istiyor. Çünkü kendini halen Nazi Almanya`sı zannediyor.

 

- Kendi ülkesinde beslediği PKK`lıları AB görüşmelerinde her defasında Türkiye `ye `insan hakları ihlalleri ` tehdidi olarak kullanan Almanya şu an dünyanın bütün dinlerinin ve çeşitli halklarının huzur içinde yaşadığı Azerbaycan`da aynı mantıkla bir kara propaganda yapmaktadır.

 

Maksat kısaca; NAZİ HAYALLERİDİR

 

En son şu Türkiye`deki dinlemelerde ortaya çıkan Alman istihbaratı oyunlarında yola çıkarsak Alman`ların Türkiye ve Kafkasya üzerindeki gücünü, bu güçle geçmişten gelen hayallerini gerçekleştirme isteklerini daha iyi anlayacağız.

 

Görünün o ki, Alman`lar ikinci dünya savaşından itibaren Türkiye`de gizledikleri `sağır oda` daki ajanlarını Azerbaycan- Türkiye kardeşliğine kurşun sıkmaları için devreye koymaya başladılar.

 

Yer mi?

 

Yemez.

 

O iş Türkiye`nin Azerbaycan`na ihracatta bir numara olması, Azerbaycan`ın Türkiye`ye 20 Milyar dolar yatırım yapmasından sonra çoktan bitti.

 

Bundan sonrası Türk`ün çağı inşallah…

 

 

Şimdi şu `ortak uydu` anlaşması haberini bir de yukarıdaki cümlelerden değerlendirin lütfen.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.