Ankara'da yetki devri karmaşası Mansur Yavaş salonu terk etti

Ankara'da yetki devri karmaşası Mansur Yavaş salonu terk etti

Mansur Yavaş, Belediye Başkanına ait olan bütçe belirleme yetkisinin, Belediye Meclisi’ne devredilmesine yönelik hazırlanan ve müzakere edilmek üzere Belediye Meclisine sunulan tasarıyı görüşülmeye değer bulmayarak reddetti.

A+A-

31 Mart seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, Belediye Meclisi’ne ilk günden damgasını vurdu.

Kanunlara göre, Belediye Başkanına ait olan bütçe belirleme yetkisinin, Belediye Meclisi’ne devredilmesine yönelik hazırlanan ve müzakere edilmek üzere Belediye Meclisine sunulan tasarıyı inceleyen Mansur Yavaş, dikkat çeken bir adım attı.

1 Nisan’da hazırlanan tasarıyı, ilgili anayasal maddeler ışığında açıklayarak, müzakere etmeme yetkisini kullanan Yavaş, söz konusu tasarıyı görüşülmeye değer bulmayarak oturumu kapattı.

'GERİ İADE EDİYORUM…'

Mansur Yavaş, şunları söyledi:

'Ticaret Kanunu’nun 364. maddesi ve 482/2. maddesinin f bendi gereğince devredilemez yetkiler vardır yönetim kurulunun. Siz bu yetkileri, ‘devredilemez’ diye kanunda açık olan yetkileri belediye meclisinden alıyorsunuz. Bu arada yürütmeye ait, başlı başına sadece belediye başkanı yetkisini siz belediye meclisinden alıyorsunuz ve hiçbir zaman yasama yürütmenin yetkisine el koyamaz. Bu anayasayada aykırıdır, kanunlara da aykırıdır. Ben de belediye meclisi çalışma yönetmeliği gereğince bu önergeyi reddediyorum ve geri iade ediyorum.'

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler