1. YAZARLAR

  2. Selçuk DÜZGÜN

  3. AR-DAMARI OLMAYAN KİLİSE!
Selçuk DÜZGÜN

Selçuk DÜZGÜN

Yazarın Tüm Yazıları >

AR-DAMARI OLMAYAN KİLİSE!

A+A-

Bundan yüz yıl önce Osmanlı'yı yıkmak için hangi hümanist çalışmalar üretiliyorduysa bugünde aynı çalışmaların yürütüldüğü ortadadır.

Tarihin hakikatlerinden ders almaktansa onun yarım kalmış hesaplarına kurban gitmek ne aciz bir durumdur.
Burada tarihte yarım kalmış hesaplarını güdmek isteyenler belli de, onlara alet olan sözde siyaset adamlarımızı anlamak mümkün değil.

Geçtiğimiz günlerde Van Ak Damar Ermeni kilisesi büyük bir restorasyondan sonra hizmete açıldı.

Bunu neden yaptık?

-Yunanlara kalan adlarımıza camilerimiz restora edildiği içim mi?
-Balkanlardan Kafkasyaya ecdadımızdan kalan miraslara ermeni-rum-
ruslar vs… sahip çıktığı için mi?

Elbette ki hayır!

O coğrafyalarda camilerimiz, külliyelerimiz kısacası ecdat eserlerimiz bugün tuvalet gibi kullanılmakta, ecdadımızın eserleri yok edilmektedir. Peki biz bu adı ‘ak’ tarihi KARA dolu kiliseyi neden yeniden restora ettik ve büyük bir gösteriyle ibadeta açtık?

Tabı ki YAŞAR KEMAL kılıklı ‘BARIŞ’ şarlayanları, ‘HÜMANİZİM’ safsatalı burjuva aydınlarının halen medeniyetimiz üzerindeki kinleri yüzünden. Bu kine 'milli ve yerli' söylemeri ile alet olan , üstelik muhafazakar iktidara birkaç hatırlatma yapayım:

Hatırlayın!

Bu kilise Osmanlının yıkılması için bir cephane olarak kullanıldı. Bu kilise de sayısız Türk kadınına tecavüz edildi. Bu kilisedeki işkenceler sonucu sayısız Türk insanı aklını, namusunu yitirdi. Bari, 50 Türk kadınının Akdamar Kilisesi’ne götürülürken iffetlerini korumak için kendilerini göle attığını hatırlayın.

Hatırlatmak için kundaktaki bebekten, ölüm döşeğindeki ihtiyarlarımıza kadar okadar örnek verebilirim ki.
Şimdi sorarım tüm bunlar ortada iken; Milli hafızamıza kazınmış acılarımıza aldırmadan, Müslümanlık adına, barış ve kardeşlik adına, insanlık adına, buraya millet kesesinden milyon dolar para harcamak
neyin nesi?

O milletin atalarının namusu orada yaterken, üstelik ermeniler için ülkemizde bu kadar eğitim-ticaret-ibadet kolaylığı varken özelikle buraya yatırımın ne anlamı var.

Van 1915’te Ermeni ve Rusların bu kilisenin organizasyonu ve birlikte saldırıları sonrası düştü. 80 bin insan öldürüldü ve burada.

Madem kiliseyi milyon dolarla açıp müze halline getirdiniz, üçbeş kuruşada o kiliseye giden yol üzerinden bir İFFET ANITI dikseydiniz. Elbette insanların ibadet hanelerine, inançlarına saygımız var ama o kiliseye giden Ermenilere bizzat atalarının ibadet hanelerini nasıl kirlettiğini ufakta olsa hatırlatmak hem ecdadımıza vefa , hem de
Ermenilere asıl hizmetir.

Başka bir yerde , başka bir kiliseye yapılan kültür hizmetine bir şey diyemem, medeniyetimiz buna açık ama adı ‘AK’ olan fakat tarihi ‘KARA’ lekelerle dolu bu kiliseye, adı bile ‘AR Damarı Çatlak’ olması gereken bu kileseye bu kadar sahip çıkmanın ne anlamı var?

Bir de orata su götürecekmişsiniz! HZ İsa gelse o kiliseyi baştan aşağı yıkasa , gelinlik kızlarımızın namus
kanlarını oradan temizleyemez.

İsa o kiliseyi yıkar, haçı toprağa gömer ve gökteki ay ve yıldızdan özür diler.

Sorarım size;

Kafkaslardaki Türk şehrilerinden biri olan ERİVAN’da bugün Türklük’ten geriye ne kaldı ki, siz AR Damarı çatlak bir yerde

ERMENİLİK yeşertiyorsunuz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.