1. YAZARLAR

  2. Selçuk DÜZGÜN

  3. AZERBAYCAN- ERMENİSTAN SAVAŞA MI GİDİRYOR?
Selçuk DÜZGÜN

Selçuk DÜZGÜN

Yazarın Tüm Yazıları >

AZERBAYCAN- ERMENİSTAN SAVAŞA MI GİDİRYOR?

A+A-

AZERBAYCAN- ERMENİSTAN SAVAŞA MI GİDİRYOR

 

Son günlerde basın da Azerbaycan-Ermenistan arasında sınırda çatışmalardan bahsedilmektedir.

 

Basına yansıyınca da bu iki ülke arasında savaş mı çıkıyor?  söylentileri başladı.

 

Evet bu günlerde sınırda şiddetli çatışmalar var , hatta bu çatışmalar gereği ermeniler sınır köylerini boşaltmış durumdalar.

 

Uzun süredir ermeni devletinin süre gelen tacizlerine Azerbaycan devleti hak ettiği  karşılık verince her zaman ki gibi ermeniler yeniden feryat koparmaya başladılar. `Azerbaycan bize savaş açmak istiyor `diyerek!..


Dünyanın heryerin de işgal edilmiş topraklarını geri alma kararlılığını belirten ve bu toprakların sulh yolu ile geri verilmesini isteyen Azerbaycan`da bu çatışmalar ne ilk ne de son.


   Yıllardır bu tür çatışmalar olmuş ve bir çok şehitte verilmiştir.


Peki haksız, hukuksuz ve Rusya`nın yardımı ile Azerbaycan`ın topraklarını işgal eden ermeniler neden bu kadar saldırgan tutumlarına devam etmektedirler?


Elbette ki bu ermenilerin kandan , bozgunculuktan beslenen yanlarından ve bu yanlarını Rusya`ya teslim ederek kunlanılmalarından kaynaklanmaktadır.


Yani dünya dengelerinde ben de varım diyen Rusya Türkiye- Azerbaycan kardeşlik ve stratejik ortaklığına karşı ermeni kozunu, piyonunu yeniden gaza getiriyor.

 

Rusya `nın bu  tutumunu anlamak için bölgedeki gücünü ve yaptıklarını iyi anlamak gerekir.

 

Örneğin; Rusya`nın rüştütü ispat için geçmişte Gürcülerle  savaş çıkarması, Rus dış politikasındaki dönüşümün göstergesi ve  Avrasya`daki dengeler dizany etme taktiği idi.

 

Bugün Suriye`deki dengeler de rolünü üslenen Rus`ya aradaki tarafgirliği yüzünden de Kafkasları tehtit etmektedir. Bu tehtitte elbetteki kullandığı maşa Ermenistan`dır.

 

Peki bu maşa ilk olarak kime değecektir, elbetteki Azerbaycan`a!

 

İşte sınırda başlayan olayların nedenlerine bu açıdan bakılmalı.

 

Rusya Kafkasya`daki güç mücadelesinde Ermenileri sadık müttefiki olarak görmüş onlara hep destek vermiştir.

 

Ermenilerin tarihini incelerseniz göreceksiniz ki, bugün Türk coğrafyasının bütünlüğünü bölen  ve kendilerine vatan dedikleri yerleri Ruslar onlar bağışlamış ve sunni bir devlet oluşturmuştur burada. İşte o devlet Rusya her dara girdiğin de ve savaş çıkarmak istediğinde maşa olarak kullanılmakta öne itilmektedir.

 

Bu plan taa Çarlık Rusya`nın planıydı ve yine bu pilanın en önemli destekçilerinden birisi İran`dı. Bugün İran- Ermenistan ilişkilerini incelenirse ne demek istediğimde iyi anlaşılacaktır.

 

Evet, basına yansıdığı şekilde Azerbaycan-Ermenistan arasında sınırda çatışmalar olmaktadır. Bu çatışmalarda ermenilerin zahiyatı çoktur.

 

Evet, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında gerilim artmış durumdadır.  Ve hatta Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları bölgede devriye uçuşları yaptı!

 

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri birlikleri ile işgalci Ermenistan birlikleri arasında çıkan çatışma sonucu Ermenistan’a ait askeri aracın vurulduğu da  belirtildi. Açıklamaya göre, işgalci    Ermenistan birliklerinin son bir günde cephe hattının farklı noktalarında ateşkesi tam 93 kez ihlal etti.

 

Benzer haberler son bir kaç gündür sık sık  gelmektedir.

 

Görünün o ki; Ermenistan SULH ile yola gelmeyecek ve sahiplerinin isteği üzerine gene kudurdu.

 

Ermenilerin bu kaşınmalarının bence  bir derin anlamıda Azerbaycan'ın son yıllarda büyük bir silahlanma yarışının içine girmesini dünyaya bildirmektir.

 

Yani diyorlar ki, `Azerbaycan sürekli silahlanıyor ve gelip bize savaş açacak.`

 

İşte bu durumda eğer iki ülke arasından savaş olursa kıyaslama bile yapılmıyor.

 

Çünkü;  Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki bir savaşta iddia ediyorum  Azerbaycan 3 gün de ermenistanın tamamını alabilir.

 

Evet Ermeniler sanki çok haklıymış ve gücü varmış  gibi her gün Azerbaycan devletini tahrik etmekte ve ucuz kahramanlık söylentileri yapmaktadırlar.

 

Neden?

 

Çünkü; Azerbaycan büyüyor, Türk Dünyası büyüyor, büyüdükce güçleniyor, güçlendikçe silahlanıyor. Bu da Rusya`nın İran`ın bölgedeki gücünün zayıflatıyor, Ermenilerin kanla oturdukları o topraklarda sonlarının geldiğinnin ayak seslerini gösteriyor.


Eee.. bu durumda ne yapmalılar, genlerinden gelen yapıları ile zulum edip , mazlum gibi bağırmalılar.


Azerbaycan devletinin her türlü iyi niyetini art niyetlerine kurban eden bu müttefikler bilmelidir ki, her ne yaparlarsa yapsınlar şu hakikati önleyemeyecekler ve  kanla verilen yerler elbette kanla geri alınacaktır.


Her ne kadar Rusya, İran bölgedeki emellerini her türlü hileler ile hayata geçirmeye çalışırsa çalışsın tabiatın Türk Dünyası için yeniden dizayn edilmesine engel olamayacaklardır.


Hele bir kılıç kınından çıkmaya görsün, bunu herkes daha  iyi anlayacaktır.


Bu vesile ile Azerbaycan- Ermenistan sınırında şehit düşen kardeşlerinmi  saygı, sevgi ve  minnetle anıyorum.

Ruhları Şad Olsun!


Selçuk Düzgün- Bakü 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.