Selçuk DÜZGÜN

Selçuk DÜZGÜN

Azerbaycan neden başarıyor?

Azerbaycan neden başarıyor?

Azerbaycan neden başarıyor?

Ne zaman savaşılıp ne zaman savaşılmayacağını bildiği için;

Azerbaycan bu konuda tam 30 yıl sabretti. Ona yapılan haksız, hukuksuz işgale karşı bir yandan diaspora çalışmalarını hızla yürüttü, diğer yandan askeri savunma sanayine inanılmaz yatırım yaptı.

 

- Elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücüde iyi kullandığı için;

Bir yandan Ermenistan’ın Rusya ile birlikte kendilerini hazırlıksız yakalayarak topraklarını işgal etmesini zayıf gücü olarak dünyaya anlattı, diğer yandan o zayıf gücünden kaynaklanan haklılığının karşılığını sürekli talep etti. Tüm uluslararası kuruluşlar tarafından Azerbaycan haklı bulunuyorken, hakkını teslim etmek için asla adım atılmadı.

- Ordusunun her seviyesindeki personeline aynı ruhu verdiği için;

Azerbaycan toprakları işgal edilirken bir şeyle net ve sert şekilde yüzleşti, düzenli bir ordusu yoktu ve o ordunun bir kızıl elma ülküsü yoktu. Bu süre zarfında Azerbaycan önce KARABAĞ’A AZATLIK şuarında bir hedef belirlerdi ve o hedefe gitmek iğin ordusunu lojistik , psikolojik temeller üzerine nakış nakış dokuyarak eğitti.

- Düşmanın en hazır olmadığı zamanı bekleyip hamle yaptığı için;

Bir yandan askeri, diğer yandan diplomatik ataklar yaparken Azerbaycan en önemli hamlesini düşman ülkesi Ermenistan’ı yalnızlaştırma üzerine çalışmalar yaptı. Ermenistan yalnızlaştıkça saldırgan oldu ve Azerbaycan’ın sınır bölgelerine sayısız tecavüzde bulundu ve sivilleri acımadan katletti. Azerbaycan son TOVUZ olaylarından sonra en uygun zamanı buldu ve gereken oldu.

 

- Askerî, Siyasi ve toplumsal olarak yek vücut olduğu için;

Azerbaycan’a yapılan tüm soykırımlar, tüm haksızlıklar, tüm saldırılar ülkenin yediden yetmişe kenetlenmesine sebep oldu. Ülkede din, ırk, mezhep, siyasi parti gözetmeksizin herkes KARABAĞ konusunda yek vücut oldu, tek ses oldu. Böyle bir birlikteliğin karşısında duracak bir güç yoktur.

6-Hem savaşta, hem savaş öncesi ve sonrası her türlü senaryoya karşı planlar yaptığı için;

Bu senaryoları yaparken tam bir devlet aklı ve uluslararası hukuk çerçevesinde çalışmalar yaptılar.

Savaş sırasında hiçbir sivile zarar vermeden yapılan operasyonlar, operasyonları tüm dünya basınının önünde şeffaf bir şekilde icra etmeleri mükemmel. Savaş öncesi yaptıkları çalışmalarla zaten dünyada onlara hak vermeyecek bir ülke bırakmadılar. Savaş sonrası ise çocuk, kadın , yaşlı kimselere dokunmayacaklarını, geri aldıkları topraklarda herkesin kendi vatanlarında yaşadıkları gibi yaşayacaklarını taahhüt etmeleri tam bir medeniyet harikası.

-Savaşa girmeden önce iç güvenliği sağladığı için;

Azerbaycan kimse belki bilmez ama yaklaşık 5 yıl önce istihbaratında çok büyük operasyonlar yaptı. Oranın İstihbarat daire başkanını görevden aldı, yetmedi eğitim bakanını aldı, yetmedi dış işleri bakanını aldı. Bu almaların sebepleri görevi kötüye kullanma, yabancı güçlere piyon olma vs.. üzerineydi. Özelikle radikal dini örgütlere çok büyük hamleler yaptı. Son en büyük hamlesini ise Ramiz Mehdiyev’i pasivize etmek üzerine yaptı. Mehdiyev Rus mantalitesinin oradaki kalesiydi.

Ve Azerbaycan son seçimlerde meclisine milli olan vekilleri yerleştirdi.

- Müttefiklerini iyi seçtikleri için;

Müttefiki TÜRKİYE olduğuna göre burada fazla söze gerek yok.

Şu COVİT denen beladan bir kurtulalım da artık KARABAĞ’DA NEVRUZ kutlarız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Selçuk DÜZGÜN Arşivi