Bahçeli AK Parti'yi harekete geçirdi Çalışmalar başladı

Bahçeli AK Parti'yi harekete geçirdi Çalışmalar başladı

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin yerel seçimlerle ilgili ‘Büyükşehirleri seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını seçsin’ önerisi tartışılmaya devam ediyor. AK Parti ve MHP kurmayları yeni bir seçim yasası hazırlamak için düğmeye bastı.

Yerel seçim sonucu henüz netleşmeyen İstanbul ve Ankara’nın ilçelerinde Cumhur İttifakı’nın ortakları AK Parti ve MHP’nin kazanmasına rağmen büyükşehirde kaybetme durumuyla karşılaşması nedeniyle yeni bir sorunu da beraberinde getirdi.

Seçim sonuçlarına göre İstanbul ve Ankara’da seçimi CHP’nin kazanması durumunda, belediye meclisinde AK Parti’nin çoğunluk olması nedeniyle krizlerin yaşanması beklenirken MHP lideri Bahçeli’den bir sistem önerisi geldi. Devlet Bahçeli’nin, ‘Büyükşehirleri seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını seçsin’ önerisiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. 

BAHÇELİ’NİN ÖNERİSİ KOMİSYON ÇALIŞMALARINDA GÜNDEME GELDİ

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun’un haberine göre, MHP kurmayları, Bahçeli’nin Büyükşehir yasasıyla ilgili önerisinin AK Parti ile MHP arasında oluşturulan milli mutabakat komisyon çalışmalarında gündeme geldiği belirtiliyor. Buna göre, Büyükşehir yasasıyla ilgili görüşmeler sırasında her iki partinin kurmaylarının da çalışmalar yaptığı, daha sonra rafa kaldırıldığı öğrenildi.  

RAFA KALDIRILAN ÇALIŞMA YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

Çalışmanın, AK Parti ile MHP’nin yaptığı çalışmalar sırasında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kurum ve kurallarıyla yerleşmesine yönelik yapılan çalışmalardan dolayı Büyükşehir yasasından vazgeçildiği ifade ediliyor. Devlet Bahçeli’nin son yerel seçimleri sonrası önerisinin ardından AK Parti ve MHP kurmaylarının, daha önce rafa kaldırılan Büyükşehir yasasıyla ilgili çalışmalarını yeniden başlattığı öğrenildi. Buna göre 2023 hedeflerine odaklanan AK Parti ve MHP kurmayları yeni bir seçim yasası hazırlamak için düğmeye bastı. Hazırlanacak yasayla bütün seçim yasalarının tek bir çatı altında toplanması planlanıyor.

YENİ YASA İLE YERELDE İTTİFAK YASALAŞACAK

Yeni yasa ile birlikte yerel seçimlerde yapılan ittifakın yasal alt yapısı düzenlenmiş olacak. Cumhur İttifakı İstanbul adayı olan Binali Yıldırım’ın TBMM başkanlığı döneminde İBB başkanı olarak aday gösterilmesinin ardından istifa süreciyle birlikte yeni tartışmalar çıkmıştı. Yeni yasayla Büyükşehir belediye başkanı adayı olduktan sonra kimlerin görevden ayrılıp ayrılmayacağı da yasayla belirlenecek. AK Parti ve MHP kurmaylarının, Büyükşehir yasasıyla ilgili çalışmalarını önümüzdeki günlerde tamamlaması bekleniyor.

'YEREL YÖNETİMLERDE BİR REFORM YAPMAMIZ GEREKİYOR'

Yeni yasa çalışmalarının tamamlamasının ardından AK Parti ve MHP, diğer partilerin de kapılarını çalacak. Seçim ve siyasi partiler kanunun yeniden inceleneceğini ve buna göre bir yol haritası belirleneceğine dikkat çeken MHP kurmayları, 'İlçelerle Büyükşehir belediyesi arasında uyumu ve ahengi sağlamak açısından bu düzenlemeyi yapmak gerekir. İlçe belediyeleri ile Büyükşehrin uyumlu olarak çalışması, başarılı bir şekilde hizmet etmesi açısından, yerel yönetimlerde de bir reform yapmamız gerekiyor' dedi.

SİYASETCAFE.COM

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.