1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr.Cemal ZEHİR

  3. “Biden ateş olsa cürmü kadar yer yakar”
Prof. Dr.Cemal ZEHİR

Prof. Dr.Cemal ZEHİR

Cemal Zehir
Yazarın Tüm Yazıları >

“Biden ateş olsa cürmü kadar yer yakar”

A+A-

Joe Biden açıklamaları ile sadece Sayın Başkan Erdoğan’a değil, Türk devletine de düşman olduğunu açıkça ifade ediyor. ABD Başkan Adayı Joe Biden'ın Türkiye ile ilgili açıklamalarını kınıyorum. Türkiye yoluna devam edecektir. ABD olmazsa olmazımız değildir.  

 

Türkiye Cumhuriyeti’ne müdahale anlamına gelen tüm beyanatlarını aynen iade ediyorum. ABD bu politikacılara prim verirse yüzyılın sonunu görmeden dünyada lider ülke olma özelliğini ebediyen kaybedecektir.

ABD’de geçen yıl başkanlık seçimi için Trump, favori adaydı. Bu yıl başı başlayan COVİD-19 pandemisi sonrası yaşananlar bir anda başkanım karizmasının çizilmesine neden oldu. Kamuoyu araştırmalarında Biden’in arkasına düştüğü görülüyor. Başkanın en önemli hatası pandemi sürecini yönetememek ve ABD sağlık sisteminin geleneksel sorunlarını görmemekti.

 

Demokrat Parti Başkan adayı Joe Biden  8 ay önce Başkan olması söz konusu değildi. Şimdi Başkan adayı olarak potaya girdi. Artık sözleri dikkate alınması gereken bir duruma geldi. Bu sözlere cevap vermek zaruri hale gelmiştir. Bakalım bu sözlerin ne kadarını yerine getirecektir. Kanaatimce Başkan olursa çoğunu yutacaktır.

Fahrettin Altun Beyin yaptığı stratejik iletişim yönetimidir. Gündeme getirmesi yararlı olmuştur. Çünkü başkanlık seçimi için en önemli hale gelen kişinin bakışının Türk kamuoyunda bilinmesi Türk siyasi çevrelerinin ve halkının gelecekte karşılaşabileceği sorunları daha soğukkanlılıkla kabulüne yarayacaktır.

 

Joe Biden’in Türkiye ile ilgili yaptığı konuşmanın üç temel çıktısı vardır.

Birinci olarak ABD derin devletine ve Türkiye düşmanı lobilere mesaj vermektir. Özellikle iflah olmaz Ermeni ,Rum ve Yahudi lobilerinde desteğini artırmaktır. Ben sizin için Trump’dan daha yakınım. O benim yapacaklarım yanında hiçbir şey yapmadı. Beni seçin...

İkincisi İsrail, Ermenistan,Yunanistan ve ana kiblegahından kaymış olan Arap ülkelerine sizin yanınızdayız.

Üçüncüsü ‘One Minute’ olayından sonra dünya siyasetinde sesi çok gür çıkan Erdoğan’ın sesini kendisinin kesebileceğinin mesajını vererek kendisinin kararlı ve güçlü adam olduğu imajı elde etmek...

ABD başkanı kim olursa olsun bize ne yapar?

İlk olarak ,1974 sonrası olduğu gibi resmî silah ambargosu uygulayabilir.  Bunu tüm stratejik silahlarda yapıyor. Hatta yapması hayırlı olmuştur. Kendi yağımızla kavrulmamıza ve çok önemli gelişmeler yapmamıza, imkansızlıktan mucize silahlar üretmemize hizmet etmiştir.

Sonuç Türk savunma sanayisi yüzde 70 yerlilik oranına çıkmasına vesile oldu.

İkinci olarak bazı ekonomik kısıtlamalar getirebilir. Bunun da yerli sermayenin ve teknolojinin gelişmesine hizmet edeceğini düşünüyorum. Çünkü Türk halkı kendi kabuğuna çekilince yok olmuyor. Çok oluyor. Ergenekon vadisinden demir dağları eriterek çıkarken bir çağ açmıştı. Aynı hayat zorlukları Türk’ün beynini kullanarak yenilikler yapmaya yeni ürünler geliştirmeye itecektir.

Üçüncü olarak dost ve düşman tanımlamalarımız biraz daha netleşecektir.

Bütün bu olumlu çıkarımlarıma rağmen ABD devlet aklı Türkiye’yi karşı bloklara aramaya veya ABD’den uzaklaşmayı hızlandıracak adımlar atmasına izin vermeyecektir. Çünkü Türkiye’yi yanında bulamayan ABD dünya devleti statüsünü gittikçe kaybedecektir. Ortadoğu’nun en büyük stratejik gücünü karşısına almak ABD’ye güç ve enerji kaybettirecektir.

Trump bugün kongreye rağmen Türkiye’ye S-400’ler ve diğer durumlar için bu yukarıda saydığım kartları oynamıyorsa cahilliğinden değil ABD’de çıkarları olduğu içindir.

Son not; açıklamaların geç de olsa Türkiye’de yayınlanmış olması doğrudur. Gerçi ben ABD başkanlık seçimlerini yakından takip eden birisi olarak bu açıklamaları ABD ‘de medyasından daha önce takip etmiştim. Başkan adayı Joe Biden hakkında görüşlerimi Türkiye açısından negatif’e çevirmiştim. Hatta geçen ay ABD’de üniversitede hoca olan değerli öğrencim Prof.Dr.Tayfun Çora ile konuşmuş ve Biden aleyhine görüşlerimizi netleştirmiştik.

Bu süreçte bazı seviyesiz seslerde çıksa da Türkiye iktidarı ve muhalefeti Joe Biden’a gereken cevabı Türk’ün onurlu duruşunu göstermiştir. Joe Biden hep ateş olsa cürmü kadar yer yakar...Türkiye yüzyıllık tarih içinde en güçlü askeri,siyasi ve ekonomik durumundadır.  Zaman geçtikçe daha da güçlenecektir.

 

siyasetcafe.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar