1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr.Cemal ZEHİR

  3. Yüce Türk Milleti 
Prof. Dr.Cemal ZEHİR

Prof. Dr.Cemal ZEHİR

Cemal Zehir
Yazarın Tüm Yazıları >

Yüce Türk Milleti 

A+A-

Ayasofya Camiinin cami vasfından çıkarılıp müze yapılması ,Türk’ün “İ'la'yi Kelimetullah” nizam-i alem hedefinin müzeye kaldırılması ve İstanbul’u fetheden millet iradesinin yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinde bir hakimiyetinin olmadığının hakim dünya devletlerine taahhüt edilmesidir.Bu istemeyerek yada uluslararası şartlar gereği yapılmış olabilir.

Türkün kızıl elmasının bir aşaması İstanbul ve onun sembolü  Ayasofya olmuştur.
İla-yi kelimetullah Allah’in dinini yüceltme büyütme ve yayma anlamındadır.Türk yüzyıllarca bunu yapmıştır.Ben davayı Türk-İslam Ülküsü olarak kabul ediyorum.

Ben Atatürk’ün döneminde her yapılan uygulamayı  kayıtsız şartsız kabul eden ve doğru bulan biri değilim. Bunlarıda zaman zaman yazdım. Bu manada Ayasofya’nın müze olmasını desteklemedim.  Aynı zamanda Osmanlı Ailesinin kadın çoluk çocuk sürgün edilmesini desteklemiyorum. Fatih’in torunlarının Müslüman kültürü bile almasına izin vermeyen uygulamasını asla kabul etmiyorum. 

İstanbul’u işgalden kurtaranlar arasında benim ve milyonlarca Türkün dedeleri bulunuyordu.Onlara kimse sormadan Ayasofya müze yapılmıştı.Ama Ayasofya’yi müze yapanlara bu mabed ne yapmıştı.

Bunu sormaya hakkım vardır.Ayasofyanın Camii olmasını eleştirenler ne Türklükle nede İslamla bir ilişkisi olamaz.Bu ne Türklüğe nede Müslümanlığa sığar.Dinle ve Namazla ilişkisi olmayanlar Hristiyan dünyasına göz kırpanlar  aleyhte düşünebilir.

Değerli Müslümanlar 

Ayasofya I. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında inşa edildi. 1453 yılında İstanbul’un fethi ile de cami oldu. 15 yüzyıl boyunca ayakta duran Ayasofya, son dönemin en çok konuşulan yapılarının başında geliyor.
İlahi dinlerle ilgili İslamın kabul ettiği ana ölçü Hz.Adem’den beri kainata gelen ilahi tek Tanrılı dinlerin hepsinin adı İslam dinidir.

Bu dinlere bir sonraki ilahi peygamber gelene kadar iöan etmiş olanlara Müslüman denir.Onun için müslümanlar dua ederken önce Hz.Muhammet den başlarlar sonra ilk insan ilk peygamber Hz.Adem ve tüm peygamberler ve onlara iman etmiş olanlarıda dualarına katarlar.

Hz.Muhammet’in peygamberliğini ilan ettiği tarihten önce yapılan Hz.İsaya iman edenlerin yaptığı mabedler islam mabedidir.Ayni Hz Musa’dan Hz.İsa’nın peygamber olarak gelene kadar yapılan Hz.Musa’ya iman edenlerin yaptıkları binalar gibidir.

Biz Kabe’yi biz Süleyman Mabedi Mescit’i aksa yi Müslüman mabedi kabul ettiğimiz gibi Ayasofya’yı da yapılış yılı Hz.Peygamberin peygamberliği  öncesi yapıldığı için Müslüman mabedi kabul ederiz.Hatta Fatih feth edebilseydi Vatikan’ı da öyle kabul edip camiiye çevirecektir. 

Bu ilke islamın Fethi anlayışının bir ürünüdür.Bunun için Ayasofya’nın camii olması kararı siyasi değil,bu manada dini bir karardır.

Sözünü eveleyip geveleyip bu karar siyasidir diyenlerin büyük çoğunluğu Ak Parti düşmanıdır.Bu kadar önemli bir kararın siyasi diyerek küçültülmeye çalışılması  ancak ve ancak ahmakcadır...

Ben Ayasofya Camii’nin açılması için tarihi çağrı ilgili konuşmalar yapmıştım.Hatta her İstanbul’un Fethi yıl dönümünde son 2 yıldır şu metin ile çağrı yapmıştım.

“İstanbul’un fethi kutlu olsun .Ayasofya açılsın diyenler.
Var mısın Türkiye...
Var mısın Istanbul 
Var mısın Cumhurbaşkanım 
Var mısın Kılıçtaroğlu
Var mısın Bahçeli 
Var mısın Destici 
Var mısın Akşener 
Vel hasıl Bütün milletim 
Var mısın..,.

İstanbul'un fethinin 567 .yıldönümü kutlamaları çerçevesinde , Pandemi virus’ü sonrası camii’lerin açılacağı günde Ayasofya ‘da ibadete açılsın.Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan'dan bu müjdeyi bekliyoruz. İşallah Kutlu fethin bu yıl dönümünde akşam namazını kutlu mabet Ayasofya'da kılarız. Fatih Sultan Mehmet'in ruhu şad olur.
Ayasofya, Sultan Ahmet Camii gibi turistik ziyaret olarakta hizmet edebilir ama ana alan camii olarakta hizmet görsün.

Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın...
Böylece 
29 mayıs sadece Ayasofya'nın yani bir caminin aslına döndürüldüğü gün değil,Türkiye'nin gerçekten tam bağımsız bir devlet olduğunun tüm dünyaya ilan edildiği gün olacaktır.
Yeniden Fethi harekatı başlasın diyenler bu metni tüm sosyal ortamda yayalım.Milyonlara sesimizi duyuralım.
Fatih'in torunlarını uyandıralım...
Sesimiz dalda dalda tekbirlerle dünyaya yayılsın ...”

İşte bu çağrım gecikmeli de olsa gerçekleşmesini görmenin bahtiyarlığını yaşayacağım...

Bugün bu kutsal mabedi asli hüviyetine döndürme kararı alan ve uygulanması için talimat veren Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Ayasofya’nın Camii olarak açılmasını Türkün Kızılelmasının bir parçası olarak gören ve pahabiçilmez destek veren Sayın Devlet Bahçeli’ye   ve Sayın Mustafa Desticiye amasız ve fakatsız teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.

Ayasofya Fatih dönemi için bir Kızılelma sembolü idi.Bugün Kızılelma sembolü değildir.Fakat kızılelmamızın mirasıdır.
Tekrar Camii yapılması çok güzel bir olaydır.Başka türlü yorumlar Türkün tarihi duruşu ile örtüşmemektedir.

Camii olarak hizmet etmesini engelleyen Allahın mescidini kapatanların hükmünü Yüce Allah’ın kendisi verecektir.
Bu karar siyasidir.Diyerek kararı küçültmeye çalışanlara diyorum ki;Bu siyasi kararı alan imzayı atan o eli öperim.Hiçte kibir ve gurur  yapmam.
O eli birkaç defa sıkmıştım.

Fakat öpmemiştim. Çünkü hiçbir temahım yoktur bu dünyanın varına diyen kişiyim.Şahsi makam ve mevki beklettim yoktur.İlim adamı siyasi el öpmez diyen Türk ulu alimlerinin yolunu tercih ettiğimdendir.Fakat O el belki de ençok bu karar için öpülmeyi hak ediyor.

Ben Türkün davasını Türk-İslam Ülküsü olarak görüyorum.Bunun mücadelesini verdim ve vereceğim...

Bugün fethin sembolü olan Ayasofya’nın tekrar camiye rücü ettirilmesi ise;zülmün hamisi hakim dünya devletlerinin,aziz devletimiz nezdinde artık emredici hakimiyetinin sona erdiğinin;devletimizin emredici iradesinin artık tekrar Aziz Türk milletinin uhdesine geçtiğinin Cihan’a ilanıdır.Türk’ün “İ'la'yi Kelimetullah” olan kızıl elma hedefi mübarek olsun.

Yeni kutlu fetihler için Rabbimiz bize güç ve kudret versin..

Allah Türk milletini korusun ve yüceltsin.Yeni kutsal fetihler nasip etsin..,

Selam ve dua ile..,

Önceki ve Sonraki Yazılar