1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Çal çal doyamadık
Çal çal doyamadık

Çal çal doyamadık

Melike Karakartal: “Ama”sı yok bu işin Cengiz! Bu düpedüz emek ve fikir hırsızlığıdır. Neden “Çok beğendiğim x kullanıcısına ait şu fotoğrafı birebir canlandırdım” demiyorlar, diyemiyorlar? Esinlenmek, kendilerine ilham veren isimlerden, işlerden bahsetme

A+A-

Eliz Sakuçoğlu ve Eda Taşpınar’ın Instagram’da paylaştıkları iki kare çalıntı çıktı. Eliz Sakuçoğlu @nora_ink isimli dövme sanatçısının fotoğrafını bir animasyona dönüştüren @brknsergio’nun işini kopyaladı. Eda Taşpınar ise Tina Sokolovskaya isimli moda fotoğrafçısının bir karesini... Konu Instagram da olsa, yaratıcı işlerde başkasının işini çalmak ve “Orijinali şurada, ondan esinlendim ve aynısını ben de yaptım” diyememek neden bu kadar kolay?

eda-taspinar.jpg

Cengiz Semercioğlu: Çalmışlar ama orijinalinden iyi çıkmış bizim kızlar. Hele Eda Taşpınar’ın pozu orijinaline 10 basar. Dergi kapaklarında, moda çekimlerinde, kliplerde, albüm kapaklarında yıllardır yapılan aşırma işlerin yanında Eda’yla Eliz’in bu aşırmaları masum kalır. Ama ihtiyaçları yokken neden bunu yapıyorlar anlamak mümkün değil. Afili poz vermeseler de güzel çıkacaklar sonunda, ne gerek var çalmaya?

Melike Karakartal: “Ama”sı yok bu işin Cengiz! Bu düpedüz emek ve fikir hırsızlığıdır. Neden “Çok beğendiğim x kullanıcısına ait şu fotoğrafı birebir canlandırdım” demiyorlar, diyemiyorlar? Esinlenmek, kendilerine ilham veren isimlerden, işlerden bahsetmek ayıp mı?

Değil ama çalmak ayıp! Bunu bu kadar pervasızca yapabilmelerine de inanmakta zorlanıyorum. Eliz Sakuçoğlu bir de uzun uzun ahlaksızlık anlatmış, Osho’nun sözleri olsa gerek. Bir şey yazmasına gerek yoktu aslında, birinin işinin aynısını kopyalamak, işi kendi fikriymiş gibi göstermek, fikir ve emek hırsızlığı yapmak ahlaksızlıktır.

Onur Baştürk: Instagram fenomeni olmak ve iyi fotoğraf karesi uğruna zamanını harcamak gerçekten yorucu ve bir süre sonra zor bir mesai.
Eğer saksıyı çalıştırmazsan kısırdöngüye yenik düşmen ve birilerinin karesini taklit ederken kendini bulman kaçınılmaz. Eda ve Eliz de bile bile bu tuzağa düşmüş. Ama bilmeliler ki işin orijinali kısa sürede ağa düşüyor ve takipçi affetmiyor. Orijinal olmadığın sürece Instagram dünyasında tutunman zor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.