1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP İstanbul seçiminin yenilenme başvurusuna itiraz etti
CHP İstanbul seçiminin yenilenme başvurusuna itiraz etti

CHP İstanbul seçiminin yenilenme başvurusuna itiraz etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti ve MHP İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talepli olağanüstü itirazlarını görüşmeye başladı. Ancak, CHP ise AK Parti’nin başvurusunu süresinde yapılmadığına dair bir dilekçeyi YSK'ya sunduğu öğrenildi.

A+A-

YSK her iki partinin başvurularını birlikte değerlendirip karara bağlayacak.

AK Parti ve MHP 31 Martta gerçekleştirilen İstanbul seçimlerin iptali ve yenilenmesi talepli olağanüstü itirazlarını Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yapmıştı. Buna göre, AK Parti Büyükçekmece ilçesi ile İstanbul genelinde büyükşehir seçimlerinin yenilenmesini, MHP ise Maltepe ile İstanbul genelinde büyükşehir seçimlerinin yenilenmesini talep etmişti. Bugün Saat 14.00’de toplanan YSK bu başvuruları resmen gündemine aldı ve başvuruların görüşülmesine başlanıldı. 

AK PARTİ YSK TEMSİLCİSİ SUNUM YAPACAK 

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, toplantıda önce her iki partinin taleplerine ilişkin itiraz dilekçeleri okunacak. Ardından parti temsilcilerine, partilerinin iddialarına ilişkin söz hakkı verilecek. AK Parti'nin YSK Temsilcisi Recep Özel’in bu kapsamda 100 sayfa dolayında ve görsel materyallerle de desteklenmiş bir sunum yapacağı belirtildi. 

KARAR BEYANLARININ TAMAMLANMASININ ARDINDAN 

İtiraz eden siyasi parti temsilcilerinin beyanlarının alınmasının ardından YSK üyeleri tek tek görüşlerini ifade edecek. YSK üyeleri partiler tarafından öne sürülen iddiaların “somut verilere dayanıp dayanmadığı ya da sonuca etkili olup olmadığı” tartışacak. Tüm bu süreçlerin tamamlanmasının ardından YSK, İstanbul’da seçimin kaderini belirleyecek kararını verecek. Karar sürecinin beyan ve sunumların uzunluğuna göre, karar verme sürecinin de uzayabileceği öğrenildi. 

ÇIKACAK KARARA GÖRE 

YSK’nın AK Parti ve MHP’nin itirazı kabul etmesi halinde bu İstanbul’da seçimlerin yenileneceği anlamına gelecek. Ve YSK aksine bir karar almazsa, İstanbul’da seçmen 2 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek. Ret kararı çıkması halinde ise Ekrem İmamoğlu’nun İBB Belediye Başkanlığı’na ilişkin tüm itiraz süreci sona ermiş olacak.

CHP’DEN İSTANBUL SEÇİM İTİRAZINA KARŞI “SÜRE” İTİRAZI 

Öte yandan, CHP’nin AK Parti’nin başvurusunu süresinde yapılmadığına dair bir dilekçeyi de YSK'ya sunduğu öğrenildi. AK Parti, İstanbul’da nihai seçim sonucuna dair belge olan İstanbul İl Birleştirme Tutanağı tanzim edilmeden önce başvurusunu gerçekleştirmişti. Yasada, “il birleştirme tutanağı tanzim edildikten 7 gün sonra partilerin olağanüstü itiraz yoluna başvurabileceği” hüküm yer almaktadır. 

Bu nedenle YSK’nın ilk olarak CHP’nin bu itirazını karara bağlayabileceği de kaydediliyor. Henüz YSK'dan resmi bir açıklama yapılmazken tüm gözler kurula çevrilmiş durumda. 

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler