1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'de "Pontus" krizi! Trabzon ayakta
CHP'de "Pontus" krizi! Trabzon ayakta

CHP'de "Pontus" krizi! Trabzon ayakta

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün’ün, Trabzon’a ilişkin sözleri CHP’lilerin de tepkisini çekti.

A+A-

CHP’li İlhami Özcan Aygün, Milli Kurutuluş savaşı için “keşke Yunan galip gelseydi” diyen, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’a hakaret eden, Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu’nu Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın 9 Kasım’da ziyaret etmesini eleştirdiği konuşması dikkat çekti.

CHP’li vekil Aygün konuşmasında, "Hepimizin vergileriyle, hepimizin vergileriyle diyorum oturan Diyanet İşleri Başkanı gidiyor, Atatürk'e laf uzatan Fesli Mısırlıoğlu'na, ve bakın nereli derseniz Trabzonlu... Trabzon Kurtuluş döneminde kimlerin elindeydi? Evet, Rum Pontusun elinde olan Trabzonlu bir tane Feslinin açıklamaları sonucunda her ilimizden fışkıran böyle hareketle karşı karşıyayız. Şiddetle kınıyoruz diyorum" ifadelerini kullandı.

CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ ÖZÜR DİLEDİ

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün’ün bu sözlerine ilk tepki CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’dan geldi. CHP’li Ahmet Kaya konuyla ilgili açıklama yaptı. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün de sözlerinin çarpıldığını ifade ederek yeni bir açıklama yaptı. CHP’li vekil İlhami Özcan Aygün açıklamasında, “Kurtuluş Savaşı’nda amansızca savaşan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş harcında kan ve ter döken Trabzonlular, Atatürk yolundan ayrılmamıştır! Benim sözlerim çarpıtılarak dahi olsa Trabzonlu vatandaşlarımı üzdüyse, incittiyse, bundan üzüntü duyarım, özür dilerim” ifadelerini kullandı.

CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya’nın açıklaması şöyle:

“Ben Trabzonlu’yum, Trabzon’un evladıyım. Bundan da onur duyuyorum.

Trabzonlu kimliğim benim için her şeyden önde gelir. Trabzon’a ve Trabzonlular’a laf söyletmem!

Trabzon, milli mücadelemizin ilk başladığı yerlerden biridir.

Kurtuluş mücadelesinin zaferle sonuçlanmasında Trabzon′un ve Trabzonluların payı büyüktür.

Vatanı savunmak için yurdun dört bir yanında örgütlenen "Müdafa-i Hukuk" cemiyetlerinin en güçlüsü Trabzon’da kurulan Trabzon Müdafaa-i Hukuk Cemiyetidir.

Trabzon Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti öncülük ettiği mücadele fikrini, süratle çevre il ve ilçelere yaymış üzerine düşen görevi büyük bir vatanseverlikle yerine getirmiştir.

Ayrıca Trabzonlular gerçekleştirdikleri çalışmalar ile Erzurum Kongresi’nin toplanmasına da öncülük etmişlerdir.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘İlk defa Samsun’a ayak bastığım zaman bana gönül gücü veren vatandaşlarımın ilk safında Trabzonlular’ın bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya büyük kanlı savaşında, üçüncü tümen ile yetişen Trabzon çocuklarının savaş alanında gösterdikleri fedakârlıkların kıymetli anısı daima aklımda işlenmiş kalacaktır’ diyerek Trabzonlular’ın vatan sevgisine ve milli mücadele ruhuna dikkat çekmiştir.

Trabzon’un yüz karası olarak gördüğümüz Fesli Kadir gibi bir meczubun yaptığı hıyanet içindeki açıklamalar nedeniyle Trabzonlular’a söz söylenmesini asla kabul etmem.

Bırakın CHP milletvekilini, hiçbir CHP’li de, hiçbir Trabzonlu da bunu kabul etmez.

Milletvekili arkadaşımız da; yaptığı düzeltme açıklamasıyla asıl niyetini ortaya koymuş, Trabzonlular’ı incitecek bir tutum içerisinde olmadığını, olamayacağını ifade etmiş ve tüm Trabzonlular’dan özür dilemiştir.”

CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİNDEN YENİ AÇIKLAMA

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluş yıldönümünde Atatürk Heykeli’ne yapılan saldırının ardından Kurtuluş Savaşı’nda “Keşke Yunan galip gelseydi” diyen Kadir Mısıroğlu’na yönelik tepkisinin çarpıtıldığını kaydetti. Sözlerinin Trabzonlu vatandaşlara yönelik etnik ayrımcılığa çekilmek istendiğini kaydeden Aygun, “Kurtuluş Savaşı’nda amansızca savaşan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş harcında kan ve ter döken Trabzonlular, Atatürk yolundan ayrılmamıştır! Benim sözlerim çarpıtılarak dahi olsa Trabzonlu vatandaşlarımı üzdüyse, incittiyse, bundan üzüntü duyarım, özür dilerim. Sözlerim maksadı dışına çıkarılacak bir ihtiva içeriyorsa tekrar özür dilerim” dedi.

Aygun, “Sözlerim Trabzonlu vatandaşlarıma yönelik bir itham içermemektedir! Kurtuluş Savaşı’nda düşmana karşı amansızca savaşan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş harcında kan ve ter döken Trabzonlular, Atatürk yolundan ayrılmamıştır! Benim sözlerim çarpıtılarak dahi olsa Trabzonlu vatandaşlarımı üzdüyse, incittiyse, bundan üzüntü duyarım, özür dilerim. Sözlerim maksadı dışına çıkarılacak bir ihtiva içeriyorsa tekrar özür dilerim” diye konuştu.

Aygun, şu açıklamayı yaptı:

“Diyanet İşleri Başkanı’nın ziyaretinden sonra Youtube üzerinden video ile açıklama yapan Kadir Mısıroğlu, Sayın Çelik’in ‘ortak değerimiz’ dediği Atatürk’e, kimliğimize ve devletimizin rejimine akılla bağdaşmayan hakaretler yağdırmıştır! Mısıroğlu, ‘Irk için mi dövüştük Yunanla! Irk üzerine bir devlet kuramazsın. Zaten Mustafa Kemal bir devlet kurmuş değildir. Devlet kurucuları lafı da yalan. Rejim değiştirmiştir. Bizim devletimiz vardı. O devletin rejimini değiştirmiştir. Rejimi şeriattı gavurluk yaptı’ demiştir. Yani Mısıroğlu, Atatürk’ün gavur devlet kurduğunu, ırk üzerine devlet kurulamayacağını ifade etmiştir.

Kadir Mısıroğlu’nun açıklamaları karşısında üç maymunu oynayanlar, benim sözlerimi çarpıtma yarışına girerek, Trabzonlu vatandaşlarımla şahsımı karşı karşıya getirmek istemektedir. Yunan işgalini savunacak kadar Türk ırkına olan husumetini açık açık ortaya koyan Fesli Kadir Mısıroğlu’nun arkasında durmak ne milli ne yerli bir duruştur! Eğer bir tepki gösterilecekse adresi bellidir! Şeriat istediğini de cümle aleme anlatan Kadir Mısıroğlu, şu anda korunuyor olsa da Türk milletinin vicdanında yargılanmaktadır. Kadir Mısıroğlu’na kalkan olanlar, tepki gösterenleri hedef tahtasına alma yarışına girmiştir!'

siyasetcafe.com

gokcek-021.jpg

14ilde.jpgistanbul-003.jpgisadami-003.jpgmehmetcengiz.jpg

milli-001.jpgcemal-003.jpg

akparti-006.jpguzay-003.jpgozhaseki-002.jpgyoutube-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.