Çıray, Man dekontları gösterildiğine göre iddialar doğru

Çıray, Man dekontları gösterildiğine göre iddialar doğru

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün Grup Toplantısı'nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Man Adası Belgeleri hakkındaki açıklaması için, "Bu iddialar dekontlar gösterildiğine göre doğru olduğu anlaşılmaktadır"

A+A-

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, Meclis’te yaptığı basın toplantısında, İYİ Parti Başkanlık Divanı’nın bugün Türkiye’nin ivedilikle tedbir alması gereken konuların başında ekonominin geldiğini söyleyerek ABD’de yargılanan Rıza Sarraf davası ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“RIZA SARRAF’IN AK PARTİ İKTİDARLARI TARAFINDAN GEÇMİŞTE TÜRK YARGISININ ÖNÜNE GETİRİLMEMESİ TARİHİ BİR HATADIR”

Çıray, “Reza Zarrab davası üzerinden yapılan tartışmalar ise yatırımcıların haklı endişelerinin ve ekonomik sorunların üstüne tuz birer ekiyor. Yatırımcılar bu davanın siyasi etkisi olup olmayacağını ve olursa sonuçlarını merak ediyorlar. Yani yatırımcılar, uluslararası bir kaçakçı olduğu İran’da yargılanan ortağının mahkum olması ile ortaya çıkan Rıza Sarraf’ın davasının Türkiye’de nasıl ve neden bir ‘millî meseleye’ dönüştürülmek istendiğini anlayamıyorlar. Rıza Sarraf’ın davasının ekonomi ve dış politika açısından önemli bir belirleyici haline getirilmesi siyasi fiyaskodur. “Reza Sarraf davası”nın Türkiye’nin ekonomisini ve sosyal dengelerini etkiyebilecek bir mahiyete bürünmesinin sorumlusu AK Parti hükümetinin hukuk anlayışıdır. Rıza Sarraf’ın AK Parti iktidarları tarafından geçmişte Türk yargısının önüne getirilmemesi tarihi bir hatadır. İYİ Parti olarak biz, Rıza Sarraf davasının negatif etkilerinin özellikle Bankacılık sistemimiz üzerinden tüm finans dünyamızı derinlemesine etkileyebileceği konusunda AK Parti ekonomi yönetimini uyarmayı yapıcı muhalefet anlayışımızın bir gereği olarak görüyoruz” dedi.

“BU İDDİALAR DEKONTLAR GÖSTERİLDİĞİNE GÖRE DOĞRU OLDUĞU ANLAŞILMAKTADIR”

Çıray, Kılıçdaroğlu’nun dün grup toplantısında iddia ederek açıkladığı belgeler ile ilgili olarak yöneltilen soruya ise, “Dün Sayın Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgeler hukuki değerlendirmesinden daha çok bir tutum ve ahlaki değerlendirme ile yorumlanması gerektiğini inanıyoruz. Bu iddialar dekontlar gösterildiğine göre doğru olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla ahlaki olarak siyasetçi yakınlarının ne yapmaları gerekiyorsa onları yapmalılar ve diğer yandan bu paraların kanunlarımızda olmasa dahi kamu vicdanını tatmin etmek açısından nasıl ve nerelerden kazanıldığını da ifade etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu tartışmaya biz bu açıdan bakıyoruz” diye yanıtladı.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler