1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Corona Virüs tedavisinde son dakika! Türkiye'de uygulanacak Covid-19 tedavi yöntemleri
Corona Virüs tedavisinde son dakika! Türkiye'de uygulanacak Covid-19 tedavi yöntemleri

Corona Virüs tedavisinde son dakika! Türkiye'de uygulanacak Covid-19 tedavi yöntemleri

Corona Virüs tedavisinde son dakika! İşte Covid-19 hasta yönetimi ve tedavi akış şeması hakkında son dakika bilgileri!

A+A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Dün akşam sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konulmaz takibe alınan çevresindendir" sözleriyle Türkiye'deki ikinci Corona Virüs vakası açıklamasını yaptı.

İlk hastanın, tanı konur konulmaz takibe alınan çevresinden olan ikinci vakanın açıklanması ile birlikte Sağlık Bakanlığı hangi hastaya hangi tedavinin uygulanacağını da ayrıntılı olarak açıkladı.

 

korona-015.jpg

Covid-19 algoritması” olarak adlandırılan adım adım tedavi yönteminde üç basamak şeklinde bir tedavi oluşturulacak ve AIDS tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar kullanılacak.

Sağlık Bakanlığı da hangi hastaya hangi tedavinin uygulanacağının ayrıntılı olarak anlatıldığı Covid-19 algoritmasını (adım adım tedavi yöntemi) yayınladı.

korona3.jpg

Algoritmada, AIDS tedavisinde kullanılan ilaçların kombinasyonu ile sıtma tedavisinde kullanılan bazı ilaçların kullanılmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Algoritmada, 1. basamak sağlık kuruluşlarında vaka yönetimi, 2. ve 3 basamak sağlık kuruluşlarında vaka yönetimi, Covid-19 erişkin hasta yönetimi ve tedavi akış şeması ayrıntılı olarak ele alındı.

korona4.jpg

Algoritmadaki önlemler şöyle:

1) Sağlık kuruluşlarına (Aile Sağlığı Merkezleri) ateş veya solunum yolu enfeksiyonu bulguları (öksürük, nefes darlığı) ile başvuran kişi, tıbbi maske takılarak diğer hastalardan ayrı muayene alanına alınacak.

Bu kişinin son 14 gün içerisinde hızlı vaka artışının yaşandığı ülkelerde bulunma veya Covid-19 tanısı almış bir kişiyle temas öyküsü olması halinde, hastanın durumu il, ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilecek. Sağlık müdürlüklerinin organizasyonuyla hasta 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşuna sevk edilecek.

2. - 3.) Sağlık kuruluşlarında (devlet hastaneleri ve üniversite eğitim hastaneleri) ise Kovid-19 tanısına uyan bir vaka ile karşılaşılması durumunda daha önce belirlenmiş olan birimlerde bu kişi ya da kişiler izole edilecek.

Hastadan solunum yolu örneği alınacak. Örnek negatif çıkarsa, hastaya alternatif tanıya yönelik tedavi verilecek. Tedavi sonucu semptomlarda 48 saat sonra düzelme olursa, alternatif tanıya yönelik tedavi verilerek evde 14 gün süre ile izolasyona devam etmek kaydı ile hasta taburcu edilecek.

8 saat tedaviye rağmen semptomlarda düzelme yoksa hastadan ikinci defa örnek alınacak. 2. örneğin sonucunun da negatif çıkması durumunda Covid-19 dışlanarak diğer tedavi yöntemleri uygulanacak. Hastalardan alınan numunenin pozitif çıkarsa Covid-19 tanısı ile güncel literatürdeki ve Covid-19 Rehberi'ndeki bilgiler ışığında uygun şekilde tedavi uygulanacak.

Kesinleşen olgulardan yoğun bakım ihtiyacı olan veya entübe edilen hastalar 2. 3. düzey yoğun bakım ünitelerinde izolasyon odalarında takip edilecek. İyileşen hastaların taburcu edilmesi için en az 24 saat arayla alınan iki solunum yolu örneğinin negatif sonuçlanması beklenecek.

Erişkinler için hazırlanan algoritmada, halihazırda Covid-19 için güvenilirliği ve etkinliği kanıtlanmış spesifik bir antiviral tedavi bulunmadığı kaydedildi. Bununla birlikte başta Çin olmak üzere farklı ülkelerden, hastalık tablosuna ve hastalığın şiddetine göre çeşitli antiviral tedavilerin kullanıldığı çalışmalar yayımlandığı belirtildi. Bu çalışmalarda kullanılan antivirallerin etkin olduğu, klinik bulguların gerilemesinde ve hastaların iyileşme süreçlerinde olumlu katkı sağladığı ifade edildi.Bu tedavilerden lopinavir/ritonavir (HIV ve AIDS'de kullanılan ilaçlar) kombinasyonu ve hidroksiklorokinin (sıtma tedavisinde kullanılan ilaç) Türkiye'de ruhsatlı olduğu belirtildi. Vakalarda bu ilaçların kullanılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Kesin tanı almış erişkin Covid-19 olgularına uygulanacak antiviral tedavi algoritması ise şöyle: Hasta 60 yaş ve üzerinde ise kişilere lopinavir/ritonavir ve hidroksiklorokin tedavisi uygulanacak.

Hasta 60 yaşın altında ise komobird hastalıklar varsa (kardiyovasküler hastalıklar, kanser, kronik akciğer hastalıkları başta olmak üzere diğer durumlar) yine lopinavir/ritonavir ve hidroksiklorokin tedavisi uygulanacak.

Hasta 60 yaşın altında ve komorbid hastalık yoksa ve hastalığın şiddeti ağır pnömoni (zatürre) düzeyinde ise lopinavir/ritonavir ve hidroksiklorokin tedavisi uygulanacak. Diğer durumlarda Covid-19'a yönelik antiviral verilmeyecek, izlem yapılacak.

 

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler