1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Davutoğlu sokağa iniyor
Davutoğlu sokağa iniyor

Davutoğlu sokağa iniyor

Yerel seçimlerden sonra AK Parti'nin durumuna göre parti kuracağı iddia edilen ve önceki günlerde partisine ağır eleştiriler getiren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun sokakla da irtibat kuracağı iddia edildi.

A+A-

Yerel seçim sonuçlarına dönük Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Cumhur İttifakını, FETÖ ve PKK ile ilişkili gazeteci kimliği adı altındaki kişilerin yargılanması ve Başbakanlık sistemini eleştirmesiyle gündeme gelen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eleştirilerine devam edeceği ve sokakla da irtibat kuracağı iddia edildi.

Yerel seçimler sürecinde yeni bir parti kuracağı bunun seçim sonrası AK Parti'nin muhtemel beklendiği kayıplar sonrası gerçekleşeceği iddiaları seçim sonrası da devam ediyor. Önceki günlerde AK Parti ve Erdoğan'ı ağır bir şekilde eleştiren çevresindeki isimler Ahmet Davutoğlu'nun eleştirilerine devam edeceğini ve sokakla da daha çok irtibat kuracağını öne sürdüler. 

Independent Türkçe'den Cihat Arpaçık, son açıklamaları sonrası eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çevresindeki isimlerle konuştu. Davutoğlu’na yakın kaynaklar açıklamaların 24 Haziran ve 31 Mart seçimleri öncesi yapılmasının, seçim gününe kilitlenen ülkede amacına hizmet etmeyeceği nedeniyle bu iki seçim sonrasına bırakıldığını belirtti. 

DABUTOĞLU İLE HAREKET EDEN İSİMLER TEMKİNLİ

Arpaçık'ın "Davutoğlu cephesi "manifesto"yu anlattı: Çok beklendi, zamanı gelmişti" başlığıyla yayımlanan haberdeki bir bölümü şöyle: "Bir dönem AK Parti’de kritik görevlerden birini üstlenen bir isim manifestoya daha farklı bir pencereden bakıyor. Kamuoyuna duyurulan manifestonun muhafazakar siyasette alışılagelmişin dışında bir yöntem olduğu görüşünde. Ona göre, parti içi meselelerin kapalı kapılar ardında konuşulduğu muhafazakar partilerde ilk kez siyasi hareketin kuruluş retoriğine geri dönmesi için genel başkanlık ve başbakanlık yapmış olan bir isim böyle bir adım attı. Davutoğlu’yla hareket eden siyasetçiler temkinli. Şahısları hedef alan bir görüntü çizmemeye özen gösteriyorlar. Bu nedenle isimlerinin şimdilik açık açık yazılmasını istemiyorlar."

İLK HEDEFLERİ AK PARTİ'Yİ KURTARMAK

Davutoğlu'nun yakın isimlerinden alınan bilgiler şu şekilde devam ediyor, "Zeminlerini tamamen AK Parti’nin ilk günkü hedeflerine, “erdemliler hareketi” ve “ortak akıl” paradigmasına oturtmayı hedefliyorlar. AK Parti’nin dar bir çerçevenin ve çıkar çevrelerinin partisi haline geldiğini düşünen siyasilerin ilk hedefleri AK Parti’nin ilk günkü çizgisine gelmesini sağlayarak “partiyi kurtarmak.”

DAVUTOĞLU KENDİSİNE ZİYARETE GELENLERLE İSTİŞARE ETTİ

Bir başka kaynak ise manifestonun içeriğinin daha çok tartışılmasını istiyor. Davutoğlu’nun önce partinin önündeki sorunları tespit ettiğini ve çözüm yolları için çerçeve çizdiğine inanılıyor. Bu manifestonun bir günde yazılan bir metin olmadığı bildirilirken Davutoğlu’nun uzun süredir kendisine ziyaret gelenlerle bu konuları istişare ettiği ifade ediliyor. 

SOKAKLA DAHA ÇOK İRTİBAT KURMAYI HEDEFLİYOR

Davutoğlu’nun çıkışlarının bu açıklamalarla sınırlı kalmayacağı söyleniyor ve AK Parti içinde kendisiyle aynı hissiyatı taşıyanların daha geniş bir kesim olduğu iddia ediliyor. Bu nedenle Davutoğlu her fırsatta eleştirilerine devam edecek. Bunun için sokakla daha çok irtibat kurmak için konferanslar düzenlemeye devam edeceği konuşuluyor. Seçim sürecinde parti kuracağı iddia edilen Davutoğlu, seçim sürecinde Anadolu’daki konferanslarına ara vermişti. Buna göre, seçimlerin sona ermesiyle birlikte bu konferanslara devam edecek.  

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler