1. YAZARLAR

  2. Şener Mengene

  3. Derin abiler derin konular
Şener Mengene

Şener Mengene

Yazarın Tüm Yazıları >

Derin abiler derin konular

A+A-

İstihbarat, mafya, derin devlet, siyaset, iş adamları, borsa, suikastler, darbeler, asker, medya, hukukçular, iş adamları, polis, jandarma, asala, JİTEM, efsaneler, aksaçlılar, CİA, KGB, FSB, BND, Mİ6, MOSSAS, illuminati, ezoterik örgütler, yahudilik, gizli dünya devleti ve koronavirüsle başlayan gizli örgütler ve küresel derin yapılarla ilgili teoriler üretiliyor. Başka işimiz gücümüz kalmadı. Ne kadar meraklı bir milletiz. Bun'da Türk kültürünün sözlü gelenek ağırlıklı olması da etkilidir. Efsaneler, Destanlar ve Dede Korkut Hikayeleri gibi sözlü gelenek, edebiyatımızda önemli bir yere sahiptir.

Bu gelenek zamanla Borü Budun, Yirci Karguz, Ulak, Berid, Ahi, Meczup, Yıldız İstihbarat Teşkilatı, Karakol Teşkilatı, Mim-Mim Grubu, Yavuz, Felah gibi Milli Mücadele Dönemi Teşkilatları ve Teşkilatı-ı Mahsusa efsaneleri olarak günümüze taşındı. Bu furya merhum Aytunç Altundal ile başladı. Papa suikastı ile Ağca bütun dünya da uzun süre gündem oldu. Asala ile mücadele bir dönem çok konuşuldu. Gladyo, Özel Harp Dairesi, Seferberlik Tetkik Kurumu, MİT, JİTEM-PKK mücadelesi bir döneme damgasını vurdu.

 

sen1.jpg

 

Susurluk olayından hemen sonra Çatlı ve Yeşil çok konuşuldu. Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek en çok dikkat çeken siyasetçiler oldu. General Fuat Doğu, General Veli Küçük, Albay Arif Doğan ve Binbaşı Cem Ersever, Hiram Abas, Mehmet Eymür, Korkut Eken, Kaşif Kozinoğlu ve daha fazlası ne efsaneler anlatıldı. Ne kitaplar yazıldı. Ne muhabbetler yapıldı. Hala gizemini koruyor. Derin abiler, derin konular...

Dünyada bunun örnekleri yayın, mafya, siyasetçi, devlet görevlileri ve polis işbirliği İtalya, Rusya ve Güney Amerika da çok ça örnekleri var. Hollywood bu konu da çok ilerde. Baba serisi ve Alcapon bir dönem kült oldu. Artık Netflix gibi internet dizeleri daha gözde.

 

sener2-001.jpg

 

Osman Sınavla Deli Yürek dizisi gelince gizemli konular iyice gözde olmaya başladı. Yusuf Miroğlu karakteri doğu da askerliğini komando yapan bir yiğit genç vatansever, istihbarat ve mafya arasında geçen bir hikaye çok tutuldu.

O dönem yeni bir ekol oluştu, her sokak başında iki üç kişi, elinde tesbih paltolu kişiler görülmeye başladı. Birde doğu da askerlik yaptıysa derin muhabbetlerin ardı arkası kesilmedi. Deli Yürek,  bumerang cehennemi ile sinemaya da taşındı.

Kurtlarvadisi ile bu süreç devam etti. Üstün özelliklere ve yetkilere dahip Polat Alemdar karakteri istihbarattan mafya ya geçti. Mafyaya Çakır karekteri ile birlikte yol aldı ve yeri ne geçti. Kurulan kirli düzeni ve dönen oyunları deşifre etti, sonrasında derin devlet içi hesaplaşmalarımda da hep kazanan taraf oldu. Devamında Sağır Oda gibi çok'ça diziler filmler yapılmaya devam etti.

Arka Sokaklar İstanbul ekolü olarak hala devam ediyor. Polisi'ye bir dize, fazla sürmeyen kurgularla her olaya Rıza Baba ve ekibi hızır gibi yetişti ve sorunu kolayca çözdü. Olur böyle vakalar Türk Polisi yakalar misali. Behzat Ç' de Ankara ekolü olarak büyük bir dikkat çekmeyi başardı. Galip derviş de farklı bir dedektif karateri oldu.

Bu arada asker, polis ve istihbarat dizilerinde büyük bir artış oldu. Yılan hikayesi, emret komutanım, pars narko terör, sakarya fırat, kızılelma, milat gibi çok sayıda dizi yayınlandı.

Ergenekon, Balyoz ve Kozmik Oda olayından sonra yeni bir döneme girdi. Süperman Polat Alemdarı, İskender Büyük ile Derin Devlet mücadelesinde burada da yeniden gördük. Bunu ticarileştirenlerde oldu. Soner Yalçın Bay Pipo roman tekniği ile Hiram Abası anlatan kitabı bu alanda ilk oldu diyebiliriz. Selman Kayabaşı da Teşkilat, Hanedan ve Muhafız ile  başarılı eserlere imza attı. Bu alanda çok sayıda eserler yazıldı.

 

sener3.jpg

 

Gizemli konularda film, roman, dizi bir sektör oldu. Şehirlerarası yollarda sosyal dinlenme tesislerinde görürsünüz istihbarat, masonlar, JİTEM, derin devlet gibi çok sayıda kitalar ayrı bir bölümde 10 liradan satılır. Araştırmacı-Yazar Erkan Macit, Gizli Gerçekler TV programı ve Derin Dünyanın Gizli planları kitabı ile büyük dikkat çekti. Son olarak, Araştırmacı-Yazar Burak İğlikçi "Derin Kuvvet İstihbarat" kitabında farklılığını ortaya koydu.

Dönem dizilerinde Muhteşem Yüzyıl, Diriliş Ertuğrul büyük bir ilgi gördu. Kuruluş Osman olarak devam ediyor. Sektör devam ediyor. 15 temmuz sonrasında, özellikle Suriye askeri operasyonları bu sektörü etkiledi. Eşkıya Dünyaya Hükümdar olmaz, İçerde, İsimsizler, Söz, Savaşçı ve Börü gibi diziler ve fimler ekranlara geldi. İstihbarat Mezarsız Ölüler gibi internet dizileri de artmaya başladı.

Koronavirüsle birlikte bu sektör başka bir boyut kazanacak. Yakin bir zamanda bunun film ve dizilerini göreceğiz. Bazı diziler hala devam ediyor. İyi bir senaryonuz ve sponsorunuz varsa gizemli konular tutar. Bu sektör, bizim millet böyle meraklı oldukça devam eder. Biraz gizem, biraz da dini ve milli duygularla gaz verdin mi değme keyfine, dizide, filmde, kitapta yazsan tutar. Konu çok derin o yüzden kısa kesiyorum. Herkes istihbaratçı olmuş. Kiminle tarih yada siyaset konuşsak derin olup çıkıyor. Nede olsa bizde herkes derin abi...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar