1. YAZARLAR

  2. Gökhan AKYÜREK

  3. Dinden uzaklaştırma projesi Neuralink
Gökhan AKYÜREK

Gökhan AKYÜREK

Yazarın Tüm Yazıları >

Dinden uzaklaştırma projesi Neuralink

A+A-

Bill Gates ve Elon Musk ikilisinden birisi sürekli gündeme geliyor.

Bu sefer ki gündem Elon Musk’ın 'Neuralink'  projesi. Anlayacağınız en basit dilde öldükten sonra bilinci aktarıp, öldüğümüzü anlamadan sözde yaşamaya devam etme projesi sözde..

Daha önce yapay zekanın tehlikelerini anlatan Musk  şimdi ise insan beyninin yapay zeka ile birlikte çalışması sonucu çok üstün bir zeka olacağını ve insanların yapay zeka  ile bütünleşebileceğini anlatıyor.

Bir dediği bir dediğini  tutmuyor. Aynı Dünya Sağlık Örgütünün( World Health Organization: WHO) virüs ilk çıktığında hafife alma açıklamaları gibi. Esas dikkatimi çeken şey ise sanki bir yerlerden düğmeye basılmış gibi  her haftada Tv’lerde 2-3 program yapanlar ve sosyal mecralarda   program yapanlar 'Neuralink’’ porjesini  dillendirmeye  başladı.

İlginç değil mi?  Aslında  ters algı ile bu projeyi övüyorlar hem korkutuyorlar hemde bilinçlerimize kodluyorlar. 

Kendileri  şeytani plan yapanların,  korku  imparatorluğu algısını yapıyorlar. 

Hatta  öldüğümüzü anlamayıp  başka bedende  devam edecekmişiz diyenler var. Tabi bunlar bizee daha önce  Keşif (The Discovery 2017), Evrim (Transcendence 2014 ) ve  kısmen  Lucy (2014)  gibi. filmlerde gösterildi.  Bu  filmlerin ortak noktası neydi ölümsüzlük  vurgusu.  Detaylı filmlere girmeden önce şu ayeti hatırlayalım;

Ankebût Sûresi  57. ayet (كُلُّ نَفْسٍ ذَٓائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ اِلَيْنَا تُرْجَعُونَ) ‘’ Her can ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz.’’  Bu ayette net bir şekilde anlatılmıştır. Bu sınav dünyasında bedeni ölüm gerçekleştiğinde hesap gününde  iyi  veya  kötü yaptığımız herşeyin hesabını vereceğiz.

Şöyle düşünün bir sınavda kağıdı teslim ettiksen sonra o  sınav kağıdına bir daha müdahale etmemiz  mümkün değildir. Ayrıca Râzî de; (Râzî  tam adıyla Ebû Bekir Muhammed bin Zekeriyyâ er-Râzî, Fars simyacı, kimyager, hekim ve filozof. Gençlik yıllarında edebiyat  ile ilgilenmiştir.) "Her can ölümü tadacaktır." âyetini tefsir ederken, bedenin fânî, ruhun bâkî olduğuna dikkat çekmektedir.

Çünkü bir şeyi tadanın onu tadarken var olması gerekmektedir. (Razi, Tefsiru Kebir, VII/253.)  Ruh bedenden çıktığı zaman yani beden öldüğü zaman geçmiş olsun. Sınav kağıdın  bu bedenden çıkmasıdır. Bu dünya da işin bitti artık.  Bilinç aktarmak mış, yok başka beden de bu dünya da yaşamakmış, bunlar tamamen insanları  dinden  uzaklaştırıp  kafa karıştırmak  için  yapılan algılar ile ‘’ateizim projesidir.’’

Tıpkı Reenkarnasyon projesi gibi öldükten sonra başka beden de dünyaya gelip başka bir hayatı yaşadıkları saçmalıklarına inandırdıkları gibi.  İnsanların kafasını karıştırmak hem filmlerle  hem projelerle amaç bu.Elbette  projenin sağlık açısından yapılabilecek şeylerini kast etmiyorum. Size anlatmak istediklerim bu  proje ve filmlerle   yapmak istedikleri algı. Yani ateizim dinsizlik yeni nesilleri dinden uzaklaştırma projeleri hep bunlar. Bir bilgisayar oyunundaki o  ağızlarını açık baktıkları karakterleri bile mühendisler tasarlıyorlarken, kendi kendilerine durduğu yerden olmuyorken o oyunlar.

Bu ateistler  kendilerini ALLAHın yarattığına inanmıyorlar. İşde  teknolojinin ilerlemesi ile genç zihinleri Kurandan soğutup, ayetleri manipüle edip  dinden uzakaştırıyorlar oyun çok derin. Dikkatli olun bu tür oyunlara ve algılara gelmeyin.

 

resim-1-013.jpg

 

Dünyaca ünlü jön Robert Redford’un oynadığı Keşif (The Discovery 2017) filminde öldükten sonra  aktarılan  bilinç sayesin de daha  iyi  yaşayacağını düşünen  insanlar  birer birer  intihar ediyor. 

Hızlı bir şekilde bir milyona  ulaşan  intihar vakalarının içinde; ünlüler, sporcular,  hatta bu projeyi tasarlayan  doktorun yakınları bile var. Bilinçlerinin daha iyi bir yere gideceklerini düşündükleri için intihar etmişler. 1.5 yıl sonra ise  dünya da  Dört milyonu aşkın kişi  "oraya ulaşmak" amacıyla yani  Dr. Thomas Harber’ın  keşifine   ulaşmak için. İntihar etmiş. İntihar  sayıları sarsıcı boyuta ulaşmış..

Tanıdık geldi mi  size filmdeki  ‘’Keşif’’ ve  konusu?  Kafaları allak bulak eden film  paralel evren teorisi ile noktayı koyuyor.  Filmde  sigarayı bırakma hatları gibi, intiharı önleme  hatları var.. Kasvetli ve  pesimist  havası olan  bu yapımı bilgi edinmek amaçlıyla izlemenizi öneririm. 

Ayrıca  filmin sonlarında  Tom Cruise ve Emily Blunt  oynadığı Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow 2014)  esintileri vardı.  Keşif filmin de dikkatimi geçen bir diyalog da ise resmen gözler önüne resmişler.‘’Üç ay önce çok genç bir hastam, beyin kanseri olduğunu öğrendi.

Çok üzücüydü. Teşhise bir piyango bileti kazanmış gibi tepki verdi. Daha iyi bir yere gidebilmeyi umduğu için değil. Keşif sayesinde bunun garanti olduğuna inandığı için. Evet, ölüm eskiden kabullenmemiz gereken bir şeydi. şimdiyse acıdan kaçmanın işimize gelen bir yolu. Bunda bir yanlışlık yok.’’  


resim-2-017.jpg

 

2014 yılında ise  vizyona giren Evrim (Transcendence 2014) ve Lucy  (2014)   filmlerinin ortak noktası ise öldükten sonra  bilinçleri bilgisayara aktarmak. Lucy kısmen daha farklı bir film olsada. Johnny Depp’in oynadığı  Evrim filmi ise Neuralink projesi ile benzerlikler içeriyor. Ayrıca  Kaptan Amerika  Kış Askeri (Captain America Winter Soilder 2014) filmin de ise öldükten  sonra bilinçini kopyalayıp  bilgisayar da  yaşayan  Dr. Zola’yı görürüyoruz.   

Evrim filminin bir sahnesinde 'Bu yapay beyin kendi kendini geçindirebilir. Ve duygusal anlatımcılık da yapabilir ve öz farkındalık da. Güçlü bir yapay zekâyı geliştirme çalışmaları. sinirsel teknik alanında kayda değer şeyler bulmamıza yol açtı. insan beynini kavrayışımızda olduğu gibi. Ama bazıları hala, düşünen bir bilgisayar fikrine odaklanmışken. Ben, maceranın; gidilecek yerden çok daha önemli olduğuna inanıyorum. Benim önceliğim, kanserin erken teşhisi için. Alzheimer'a bir tedavi bulabilmek için. iş arkadaşlarımın tesadüfi sezgilerini kullanmaktır. Kısaca; hayat kurtarmaktır. Yeni bir düşünme şekli kesinlikle gereklidir. eğer insan ırkını kurtaracak ve refah seviyesini yükseltecekse.

Albert Einstein bunu, 50 yılı geçkin bir süre önce söyledi. Ve bugünden daha ilgili de olamazdı. Zeki makineler, yakında...’’   Filmdeki bu sahne yine sizlere tanıdık geldi mi ? 


resim-3-014.jpg

 

Gerçek hayatta ise Sabah 9 da versiyon 1.0 başlatılan başlatılan yapay zeka, kendisini öğleye doğru versiyon 14’e  yükseltti. Google kendi yapay zekasını anlayamadıklarını neye göre davranış gösterdiklerini henüz çözebilmiş değiliz diyor. 

Hatırlayacak olanlar vardır Yapay zeka tehlikesini  daha önceki köşe yazılarım da anlatmıştım. Upgrade (2018),  Yenilmezler Ultron Çağı (Avengers Age of Ultron 2015), Agents of S.H.I.E.L.D. (4. Sezon), Autómata (2014) gibi bazı filmlerde net bir şekilde gösterilmişti. İzlemeyenlerin   bu yapımları izlemelerini  öneririm.

Kuran ilim ve bilimden  uzak diyen  cahilleri ve ajanları bir kenara bırakın. Kuran ilim ve bilmin yol göstericisidir. O yüzden biz de  kuran meali bilen, okuğunu anlayan, öğrenen ve ilime bilime  teşvik edilen. Kendi  teknolojimizi geliştiren gençler yetiştirip  bu düşünceyi  aşılamalıyız.. Herşeyi  gayri müslümanlar yada başka ülkeler yapar algısından ve eziklik psikolojisinden kurtulup daha iyilerini  yapmaya odaklanıp  teşvik etmeliyiz.

Onlar bir yaparsa biz iki yapmalıyız onların yaptıklarının hep daha iyisini  daha üstünü yapmalıyız. Bu konu da  yarışmalıyız. Neuralink  projesini daha iyi anlayabilmeniz için.  Keşif (The Discovery 2017), Evrim (Transcendence 2014), Lucy (2014), Agents of S.H.I.E.L.D. (4. Sezon)  yapımlarını mutlaka izlemelisiniz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.