1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan o iddialara açıklama: 'Atatürk'e beddua değil, dua edilir'
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan o iddialara açıklama: 'Atatürk'e beddua değil, dua edilir'

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan o iddialara açıklama: 'Atatürk'e beddua değil, dua edilir'

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, Ayasofya hutbesinde söylediği sözler nedeniyle Atatürk'e lanet ettiği iddia edilmişti. Erbaş'tan o iddialara açıklama geldi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’ın Ayasofya hutbesinde söylediği “Fatih Sultan Mehmet Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” cümlesi CHP ve İYİ Parti’li isimler tarafından başka yerlere çekilerek eleştirildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray gibi isimler Erbaş'ın bu sözleriyle Atatürk'e hakaret ettiğini iddia etti.

Bu çirkin iddiaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’tan da yanıt geldi.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan bu iddiaların ardından Ali Erbaş'ın kendisine bir yazılı bir açıklama gönderdiğini söyledi ve açıklamayı yayınladı.

 

İşte Ali Erbaş’ın gönderdiği o açıklama:

 

Merhaba Ahmet Bey.

Ayasofya hutbemde temas ettiğim “Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar; vâkıfın şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” ifadesiyle ilgili şu açıklamayı yapabilirim:

Genel olarak vakfiyelerin sonu, vâkıfın bedduasıyla biter.

“Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun” şeklinde.

Ben de hutbede buna atıfta bulundum.

Sadece Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettim.

Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim. “Uğramıştır” demedim, “Çiğnerse lanete uğrar” dedim.
Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil. Geçen geçmiştir, Allah Teala da “tilke ümmetün kad halet, lehâ mâ kesebet ve leküm mâ kesebtüm” (Onlar gelip geçen bir ümmettiler. Onların kazandıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir. Siz onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz) (Bakara 141) ayetiyle bizi uyarmaktadır.

Biz geçmişe takılmadan geleceğe bakmalıyız.

Kaldı ki Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi hususunda Atatürk’ün dahlinin olup olmadığı da tarihçiler arasında tartışmalı bir konudur.

Velhasıl bizim millet olarak vakıf mallarını koruma konusunda çok titiz olmamız gerekir. Bunu sağlamanın tek yolu kanunlarla korkutarak olmamalı. Farklı yollarla vicdanlar harekete geçirilmeli ve inanç ilkeleri de devreye sokulmalı.

Diyanet İşleri Başkanı olarak bunu Müslümanlara hatırlatmak benim görevim. Ben görevimi yapıyorum.

Ama birileri benim görevim gereği hatırlattığım hususlar üzerinden bilerek ya da bilmeyerek tefrika çıkarıyor.

Bizim inancımızda vâkıfın (vakfedenin) vasiyeti nass hükmündedir. Ona uymak gerekir.

Bunu Müslümanlara Diyanet İşleri Başkanının camide, hutbede hatırlatması son derece normal bir davranıştır, polemik konusu yapmak iyi niyetli bir tavır değildir.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum