1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyanet Yılbaşını haram kıldı Kılık kıyafeti de eleştirdi: Kafirlere benzemeyin!
Diyanet Yılbaşını haram kıldı Kılık kıyafeti de eleştirdi: Kafirlere benzemeyin!

Diyanet Yılbaşını haram kıldı Kılık kıyafeti de eleştirdi: Kafirlere benzemeyin!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan yılbaşı temalı yazı tepkilere neden oldu.

A+A-

Yılbaşı konulu fetvada noel kutlamalarının, caiz olmadığı ve büyük günahlardan olduğu ifade edildi.

Diyanet’in internet sitesinde yer alan Bayburt İl Müftülüğü tarafından Aralık 2016’da yayımlanan “Müslüman Yılbaşı Kutlamaz” başlıklı fetvada uzun süre tartışılacak ifadeler yer aldı.

‘Müslüman Yılbaşı Kutlamaz’ başlıklı fetvada yılbaşı kutlamanın kafirlere karşı sevgi ve saygı oluşturacağı öne sürülerek şu ifadelere yer verildi:

“Noel kutlamak, onların adetlerine uymak, benzemek kesinlikle caiz değildir ve büyük günahlardandır. Müslüman Kur’an ve sünnete uygun yaşamalı, kendi örf ve adetlerine uymalıdır.”

İşte 2016’da Diyanet’in internet sitesinde yer alan fetvada geçen ifadeler:

-Yüce Dinimiz İslam; kâfirlere, münafıklara, batıl dinlere ve diğer ideoloji mensuplarına benzemeyi kesin bir şekilde yasaklamış ve haram kılmıştır.

-Görünüş itibariyle onlara benzemek, daha sonra ahlaki değerlerde, çirkin ve kötü fiillerde; hatta inanç ve ibadetlerde onlara benzemeye sebep olur.

-Onlar gibi giyinmek, onlar gibi davranmak, onlar gibi yaşamak, sonunda yapılan bu hareketler kalplere nüfuz eder ve onlara karşı bir sevgi ve saygı meydana getirir. Bunun için Kâfirlere benzemenin haram olduğu hususunda bütün İslam âlimleri ittifak etmişlerdir. Bu konuda icma’ vardır.

-Yahudi ve Hıristiyanlar, Müslümanların dostu olmazlar. Onlar ancak birbirlerinin dostu ve yaranıdır. Onlar birbirlerini desteklerler, Müslümanları ancak menfaatleri için geçici olarak destekler ve dost görünürler. Asla dost olmazlar ve hiçbir zaman da olmamışlardır.

-Müslümanların Yahudi ve Hıristiyan komşusu olabilir. Komşuluk elbette ki olacaktır. Müslüman, Müslüman kalmalı ve dinini taviz vermeden yaşamalı, komşusunun dinine uymamalıdır. Kafirun ve Hud sürelerinde olduğu gibi.

-Giyim ve kuşamda, moda diyerek kafirlere benzemek de Dinimizde yasaklanmıştır.

-Hiçbir Müslüman, kendi dininin emirlerinden başka bir dinin inancını, ayinini ve adetlerini taklit edemez, başka milletlerin örf ve adetlerine itibar edemez. Çünkü İslam Dininin ve Müslüman’ın başka bir dini ve başka bir milleti taklit etmeye ihtiyacı yoktur.

-Anadolu’muzun milliyetçi muhafazakâr olan şehirlerinde dahi, kalabalık cadde ve sokaklarında, sarmaş dolaş olmuş vaziyette, hatta dudak dudağa sevişen gençleri üzülerek görmekteyiz.

musluman-001.jpg

DİYANET’TEN YENİ YIL HUTBESİ

Diyanet tarafından camilere gönderilen “Bir Ömür Sorumluluk Bilinciyle Yaşamak” başlıklı Cuma Hutbesinde tema ‘yeni yıl’ olarak belirlendi.

Cuma hutbesinde, “Takvimlerin değiştiği bugünler, geçmişin muhasebesini yapmak adına hepimiz için önemli bir imkândır. Hatalarımızı gözden geçirmek, günahlarımıza tevbe etmek, yeni ve doğru kararlar almak, hayatımızda tertemiz sayfalar açmak için bulunmaz bir fırsattır. Yoksa yeni yıl, dini ve ahlaki değerlerimizi unutarak, milli ve manevi hassasiyetlerimizle bağdaşmayan davranışlar sergileyerek karşılayacağımız bir zaman dilimi değildir” ifadelerine yer verildi.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.