1. YAZARLAR

  2. Gülbeniz BAYRAMLI

  3. Doğurmak Yetmez!
Gülbeniz BAYRAMLI

Gülbeniz BAYRAMLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğurmak Yetmez!

A+A-

Doğurmak Yetmez 

 

Bazen yazmak istemediklerini de yazmak mecburiyetinde kalır insan. Kalbine yumruk gibi tıkanmış sözler, dilinin ucuna düğümleniverir. Kalem bile tabi olmak istemezken, yaz dersin.
 
Analığın yüce adına gölge düşürenleri, o çocukları doğurup sahipsiz bırakan kadınları yaz ki, haksızlığa bir göz de sen yummayasın.
 
 
Hiç kimsenin hayatını yargılamak bana düşmez. Asla yapmadım, asla da yapmayacağım .Yaşamadığım hayatı, tatmadığım acıyı, ya da bana yabancı olan vurdumduymazlığı nasıl kınarım? Sadece ruhuma biçilmiş, kalbime hakim bir duygudan bahsedeceğim.
 
 
Analıktan... 
 
Sahi neydi ana olmak .? Dünyaya bir can getirirken, onun bedeniyle yeniden doğmak. Kendini unutmak ve yeniden büyümek. 
 
 
Vazgeçmek ...O' ndan değil, kendi hayatından. Yeniden aşık olmaktır anne olmak. 
 
BEN duygusunu sonsuzadek kaybetmektir anne olmak. Ve daha bir sürü şey...
 
Peki nasıl anne olunur? Bu işin özel eğitimi, okulu, mektebi var mı ? Eğer öyleyse doğurduğuna sahip çıkıp ta, insanoğlundan bile yavrusunu koruyup kollayan, büyüten hayvanlar hangi üniversitede sahiplendiler bu müthiş, olağanüstü annelik duygusuna.?
 
 
Elbette ki hayır ... Annelik biyolojik yapısı ve içgüdüsüyle kadına doğuştan sunulmuş bir lütuftur. Anneliğin eğitimi yoktur, olamaz...
 
Eğitimli anne, eğitimli çocuklar yetiştirir ,bu ayrı bir konu. Eğitimsiz annenin çocuklarını bırakıp gitmek gibi bir hakkı ,lüksü yoktur kardeşim. Hiç bir çaresizlik çare değildir çocuklarını bırakmaya. Hiç bir bahanenin arkasında kendini saklayamaz bırakıp giden kadın.
 
Kendi hayatını doğurduğu masumun hayatından çok daha önemli bulmanın telafisi, tedavisi yoktur asla.. Uzaktan davulun sesi hoş gelir demenizi duyar gibiyim şu an. O davul belirli dönemlerde, her kadının hayatının tam ortasında  gümbür ,gümbür çalmadı mı? Biz kendimizi bıraktığımız anlarda  evlatlarımıza tutunmadık mı?
 
Hayattan, yaşamdan bıktığımız zamanlarda, yorgun yüreğimiz çocuklarımızın kalp atışlarıyla tekrar hızlanmadı mı? Bütün çıkmaz sokaklarda yollarımız onların gözlerinden tekrar başlamadı mı ? O zaman sorarım herkese, doğuran her kadın anneyse, büyüten, feda eden, emek veren kadınların adı ne ?
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.