1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikkol: Yunanistan, geri adım atmak zorunda
Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikkol: Yunanistan, geri adım atmak zorunda

Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikkol: Yunanistan, geri adım atmak zorunda

Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikkol, Mısır ile Yunanistan arasında imzalanan, Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmasını değerlendirdi.

A+A-

Yunanistan ile Mısır arasında, Türkiye'nin Libya ile imzaladığı münhasır ekonomik bölge anlaşmasına benzer bir anlaşma imzalandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, anlaşmanın Türkiye için yok hükmünde olduğu açıklamasının ardından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Emekli Büyükelçi ve İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Oğuz Çelikkol, Türkiye ile Yunanistan’ın Ege’de olduğu gibi Doğu Akdeniz’de de, deniz yetki alanları konusunda ciddi bir anlaşmazlık içinde olduğunu belirterek, “Yunanistan, Türkiye’yi de kendi kara sularına sıkıştırma politikasını, Doğu Akdeniz’de uygulamaya çalışıyor.” dedi. 


"İMZALANAN BU ANLAŞMANIN HUKUKİ BİR DEĞERİ YOK"
Yunanistan’ın, uluslararası hukuka aykırı olarak, hak iddia ettiği çok geniş bir deniz yetki alanı olduğunun altını çizen Dr. Oğuz Çelikkol, “Bu yüzden Türkiye’nin tepkisi çok yerinde. Yunanistan’ın Mısır’la bir deniz sınırı yok. O bölge, Türkiye’nin deniz yetki alanı ve Türkiye’nin kıta sahanlığı. Türkiye bunu Libya ile yaptığı anlaşmada tescil etmiş ve Birleşmiş Milletlere de bildirmiş durumda. İmzalanan bu anlaşmanın hukuki bir değeri yok.” diye konuştu. 


"TÜRKİYE'NİN BU KONUDA TAVRI ÇOK NET"

Anlaşmanın Türkiye ile Yunanistan arasında çatışmalara yol açabileceğine değinen Dr. Oğuz Çelikkol, “Türkiye’nin bu konuda tavrı çok net. Türkiye, Yunanistan’ın kendi kıta sahanlığında uluslararası hukuka aykırı olarak hak iddia etmesini kabul etmedi ve etmeyecek. Türkiye, buranın kendisine ait olduğunu gösterecek girişimlerde bulunacaktır. Bu konunun Yunanistan ile Türkiye arasında bir çatışmaya dönüşme ihtimali ise Yunanistan’ın, Türkiye’nin göstereceği tepkiye ve davranışlara karşılık vereceği yanıta bağlı.” ifadelerini kullandı.


TÜRKİYE, YUNANİSTAN'IN EGE DENİZİ'NDEKİ POLİTİKASINI KABUL ETMEYECEĞİNİ İSPATLADI
Yunanistan’ın, Ege’de de aynı iddialarda bulunduğunu hatırlatan Dr. Çelikkol, “Türkiye, Ege’de de uzun zamandan beri haklarından vazgeçmeyeceğini bildirmişti. Ege’de birçok sorun yaşanıyor. Türkiye, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde, kendisini kara sularına sıkıştırma politikasını kabul etmeyeceğini ispatladı ve bu tavır, Doğu Akdeniz’de de aynı şekilde devam edecektir. Böylece Yunanistan’a, Türkiye ile görüşmenin kendi çıkarlarına çok daha uygun olacağını göstermiş olacak.” diye konuştu. 


MISIR HÜKÜMETİNE EN BÜYÜK TEPKİYİ KENDİ HALKI GÖSTERECEK
Mısır’ın, Türkiye yerine Yunanistan ile anlaşarak çok büyük bir deniz yetki alanını kaybettiğini dile getiren Dr. Oğuz Çelikkol, “Mısır hükümetine en büyük tepkiyi Mısır halkı gösterecektir. Deniz yetki alanları konusunda kendi alanlarını Sisi hükümeti vermiş durumda. Sisi hükümeti, Yunanistan’la anlaşma yaparak çok büyük bir deniz yetki sahasından vazgeçmiş görünüyor. Mısır ile Libya’nın, Türkiye ile anlaşması kendi lehineydi. Libya bunu yaptı ama Mısır bunu yapmadı.” dedi.

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.