1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan düğmeye bastı, Arınç yargılanacak mı?
Erdoğan düğmeye bastı, Arınç yargılanacak mı?

Erdoğan düğmeye bastı, Arınç yargılanacak mı?

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için "Tahliye edilmesi lazım" diyen Bülent Arınç bu açıklamasıyla  Anayasa'nın 138. maddesini ihlal etti. Peki nedir bu çok tartışılan Anayasa'nın 138. maddesi? Arınç bu madde nedeniyle yargılanacak mı?

A+A-

AK Parti'li Bülent Arınç geçtiğimiz günlerde Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için "Tahliye edilmeleri lazım" demişti.

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın yargı süreciyle ilgili hakim ve savcılara eleştirilerde bulunan ve salıverilmeleri için çağrıda bulunan Arınç'a çok sayıda tepki gelmişti.

Bu tepkilerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Bülent Arınç,  dün Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

 

ANAYASA SUÇU İŞLEDİ

 

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tahliye edilmesini isteyen ve bu konuda da hakim ve savcıları eleştiren Bülent Arınç, bu çağrısıyla Anayasa'nın 138. maddesini de ihlal etmiş oldu.

Hakim ve savcıların bağımsızlığını güvence altına alan Anayasa'nın 138. maddesine göre, hakim ve savcılar üzerinde, süren bir dava ile ilgili alınacak karara yönelik baskı unsuru olma gayreti içinde olmak suçtur.

Kendisi de bir hukukçu olan ve hatta "İddianamelere bakınca çocuk bile yazmaz bunları dedim, cübbemi giyesim geldi" diyen Bülent Arınç'ın, Anayasa'nın bu maddesini bilmemesi elbette ki mümkün değil.

 

PEKİ 138. MADDE NE DİYOR?

 

MADDE 138. – Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.

Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.

Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.

Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.

 

ERDOĞAN DÜĞMEYE BASTI

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin bugün gerçekleşen grup toplantısında da Arınç konusuna değindi.

 

Dün Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa eden Bülent Arınç'ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili açıklamalarına ilişkin bir kez daha tepkisini dile getiren Erdoğan şunları söyledi:

 

'Akrep karakterli terör örgütünün kendi kendini sokarak bu fırsatı heba etmesine rağmen, bölgedeki insanlarımızla gönül bağını güçlendirerek ülkemizde yepyeni bir dönemi başlattık.

Yıllarca bu mücadeleyi birlikte verdiğimiz kişilerin de aynı trene binmesine ne demeli? Neymiş? Filancalar filancalar hâlâ hapisteymiş... Bunları ödüllendirecek halimiz yok.

Dağa kaçırılan o yavruların annelerinin, Diyarbakır'daki HDP binasının önünde yaz-kış demeden oturan annelerin hakkını kim teslim edecek?

Devlet niye var? Biz niye varız? Arkadaşlar biz bunun için varız. Biz bunu halledeceğiz. Hatta daha da ileri gidip bu teröristlerden birinin yazdığı kitabı herkesin okumasının tavsiye edilmesi hakikaten beni rencide etmiştir. Kitabını herkes okusun denilen kişi, binlerce askerimin kardeşimin kanı olan bir terör örgütünün siyasetçi maskesi takmış savunucudur.

Birilerinin çıkıp sanki Türkiye'de hiçbir şey yapılmamış her şey eski haliyle sürüyor da sadece kendileri gerçekleri söyleyebiliyor gibi bir eda ile konuşmalarını kabul edemeyiz.

Kürt kardeşlerimizin en büyük düşmanının silahlı ve siyasi temsilcileriyle bölücü terör örgütünün olduğu hakikatine göz yumamayız.

 

'GEREKEN ADIMLARI NEDEN ATMIYORSUNUZ?'

 

Buradan yargıya sesleniyorum... Diyorum ki; değerli yargı mensupları Anayasa'nın 138. maddesi beni ne kadar muhatap alıyorsa aynı şekilde benim dışımdakileri de muhatap alıyor. 138. maddeyi eze eze kullananlara karşı gereğini neden yapmıyorsunuz? Gereken adımları neden atmıyorsunuz? Size birilerinin talimat verme hakkı var mı? Benim ne kadar talimat verme hakkım yoksa, ana muhalefettekilerin de talimat verme hakkı yok. Bunun dışındakilerin de talimat verme hakkı yok. Bu talimatlar verilirken niçin gereğini yapmıyorsunuz? Bunu söylemek zorunda kaldım. Atılan adımlar karşısında yargının sessiz kalmasını ben kabullenemiyorum.

Kısır siyasi veya bireysel hesaplarla hareket edenlerin ülkenin vaktini ve enerjisini boşa harcamalarından üzüntü duyuyoruz.'

 

b-011.jpg

i-004.jpg

iii-004.jpg

m-011.jpg

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Siyasetcafe.com

 

 

Bülent Arınç’tan yeni KHK’lılar çıkışı! 'Dağa mı çıksınlar?'

Bülent Arınç’tan yeni KHK’lılar çıkışı! 'Dağa mı çıksınlar?'

Daha önce maaşının bir bölümünü KHK’lılara verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, KHK’lılar ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Bülent Arınç'ın elini öptüğü Melek İpek'e FETÖ'den hapis cezası

Bülent Arınç'ın elini öptüğü Melek İpek'e FETÖ'den hapis cezası

Bülent Arınç'ın elini öptüğü firari sanık Akın İpek'in annesi Melek İpek, "Terör örgütüne üyelik" suçlaması ile 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

AK Parti'den Arınç'a çok sert tepki! 'Arınç kim ya...'

AK Parti'den Arınç'a çok sert tepki! 'Arınç kim ya...'

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Bülent Turan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç 'a yönelik sert eleştirilerini sürdürdü.

Nedim Şener ve Bülent Arınç arasında gergin anlar! Damadını böyle savundu

Nedim Şener ve Bülent Arınç arasında gergin anlar! Damadını böyle savundu

Gazeteci Nedim Şener katıldığı bir programda Arınç'ın FETÖ'den yargılanan damadı ile ilgili verilen kararı eleştirdi. Bu eleştiriler üzerine canlı yayına bağlanan Bülent Arınç ve Nedim Şener arasından gergin anlar yaşandı.

Bülent Arınç, AK Partili Bülent Turan'ı böyle tehdit etti Sana yazık olur

Bülent Arınç, AK Partili Bülent Turan'ı böyle tehdit etti Sana yazık olur

AK Partili Bülent Turan, kayyum atanan isimlere sahip çıkan Bülent Arınç'a tepki göstermişti. Arınç, Turan'ı tehdit ederek 'Boyundan büyük işlere karışma' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum