1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan'dan 1 Mayıs'ta flaş mesajlar! Cumhur İttifakı'nı bitiriyor mu?
Erdoğan'dan 1 Mayıs'ta flaş mesajlar! Cumhur İttifakı'nı bitiriyor mu?

Erdoğan'dan 1 Mayıs'ta flaş mesajlar! Cumhur İttifakı'nı bitiriyor mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ve işçilerin katıldığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü yemeğinde konuştu. 

A+A-

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde etkinlik düzenlendi. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da trafik kazasında hayatını kaybeden işçiler için ‘şehit’ ifadesini kullandı ve Fatiha okudu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları:

“BİZİM İŞÇİLERİMİZ VATANINA, MİLLETİNE VE DEĞERLERİNE SAYGILIDIR”

1 Mayıs tarihini 2008 yılında resmen Emek ve Dayanışma Günü olarak kabul ettiklerini, 2009 yılından sonra da resmi tatil yapıldığını belirten Erdoğan, “1923 İzmir İktisat Kongresi’nde kararı alınan rahmetli Menderes’in ilk adımını attığı bu düzenlemeyi 86 yıl sonra tam manasıyla hayata geçirmek bize nasip olmuştur. Böylece ülkemizde yıllarca tartışmaların, gerginliğin sembolü haline getirilmeye çalışılan bir tarihi gerçek anlamda Emek ve Dayanışma Günü’ne dönüştürdük. Ülkemizdeki toplam içi sayısının yüzde 1’ini bile temsil etmeyen kimi marjinal yapıların işçilerimiz adına ahkam keserek huzurumuzu bozmasının önüne geçtik. Hayatları boyunca hep darbecilerin, cuntacıların, demokrasi ve halk düşmanlarının safında yer alanlar artık işçilerimizin arkasına sığınamıyor. Bizim işçilerimiz vatanına, milletine, değerlerine saygılı, bu uğurda tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi canını vermekten kaçınmayan insanlardır. Buna karşılık işçi ve emekçi kavramlarını kendilerine siper ederek milletimize karşı ideolojik savaş açanlarının hiç birinin ne alın teri ile ne emekle ne de hak ve hukuk müdafaası ile ilgili var. İşçimizin alın terini yıllarca kendi ideolojik kavgalarının istismar aracı olarak kullanmaya çalışan marjinal kesimlerin oyunlarını işçilerimizin yanında dimdik durarak bozduk” diye konuştu. 

Son 10 yıldır tüm işçi konfederasyonları ile sendikalarla, tüm işçilerle 1 Mayıs’ın anlamına uygun şekilde kutlandığını belirten Erdoğan, “Eski dönemin kötü görüntülerini artık geride bıraktık. 1 Mayıs’ta artık kavga, gürültü neredeyse hiç yok. Eylemciliği profesyonel mesleği haline getirmiş bir kesim mutlaka ortalığı karıştırmak isteyecektir. Ama artık milletimizin bunlara en küçük bir itibarı kalmamıştır. İETT’de işçi olarak hayata başlamış ve cumhurbaşkanlığı görevine kadar gelmiş bir kardeşinizim. Bu bakımdan 1 Mayıs’ı kendi özel günüm olarak da görüyorum” şeklinde konuştu.

“İŞ OLMAZSA İŞVEREN, İŞÇİ OLMAZSA DA İŞ OLMAZ”

Dünyada Emek ve Dayanışma Günü’nün geçmişinin 1,5 asrı ancak bulurken, Türk toplumunda neredeyse bin yıllık bir birikimin söz konuş olduğunu söyleyen Erdoğan, “İş olmazsa işveren olmaz. İşçi olmazsa da iş olmaz. İşveren ve işçi arasındaki bu birbirinin içine geçmiş ilişkiyi dikkate almayan yaklaşımlardan hayırlı bir netice çıkmaz. Biz üretim ile alın terini, sermaye ile emeği, kazanç ile hakkaniyeti birbirinden ayırmıyoruz. Kalkınmayı, toplumun tüm kesimlerinin refahının orantılı şekilde yükselişi olarak görüyoruz. Şayet ülkede bir kesim çok zenginleşirken diğer kesimler yerinde sayıyor veya fakirleşiyorsa orada adalet yok demektir. Adaletin olmadığı bir yerde zulüm vardır. Zulüm ise bizim inancımızda küfre eşdeğerdir” ifadelerini kullandı. 

“KUL HAKKINA SAYGI GÖSTERMEYEN BAŞKA KONULARDA DUYARLILIK İDDİASINDA BULUNAMAZ”

Yüreğinde zerre kadar iman olanın, hak ve adalet duygusu taşıyan hiç kimsenin emek hırsızlığı ile zenginleşmeye tevessül edemeyeceğine inandığını söyleyen Erdoğan, “Kul hakkı konusunda hassasiyet göstermeyen başka hiçbir konuda duyarlılık iddiasında bulunamaz. Hak arayışını çatışma değil, uzlaşma zemininde gören bir medeniyete mensubuz. Batı ile aramızdaki en büyük fark budur. Sosyal barışı onlar çatışma üzerinden biz uzlaşma esasına dayalı olarak inşa etmeyi esas salarız. Bizde bu anlayışla tüm hayatımız boyunca her alanda olduğu gibi emek konusunda da adaletin tesisi için çalıştık, mücadele ettik. İşçilerimizin hak arama mücadelelerini değerlendirirken hiçbir zaman onları üyesi oldukları sendikalar veya hangi dönemde işe başladıkları gibi kriterlerle değerlendirmedik. Alın teri ile kendisinin ve ailesinin nafakasını kazanmaya çalışan bir insanı bu tür yaklaşımlarla kategorize etmek emeğe saygısızlıktır. 31 Mart seçimlerinin ardından kimi belediyelerde sendika üyelerine veya işe giriş tarihlerine bakılarak ayrımcılık yapıldığına, insanlarımızın aşı ile işi ile oynandığına dair üzücü haberler alıyoruz. Bu tür ayrımcılıkları meşrulaştırmak için birçok yalana ve çarpıtmaya başvuruluyor. Kimi sendikaları makbul, kimi sendikaları öteki olarak gören kafa 28 Şubat dönemi kafasıdır. Birileri bu kafayı yeniden hortlatmaya çalışıyor. Biz hiçbir sendikaya kendi arka bahçemiz olarak bakmadığımız gibi kimsenin de sendikalara arka bahçesi haline getirmeye çalışmasına da rıza göstermeyiz. Maalesef ülkemizde TBMM önünde protesto için kendini yakmaya kalkan bir işçiye ‘git kendini sarayın önünde yak’ diyecek kadar insanlıktan nasibini almamış bir muhalefet anlayışı var. Şimdi bu zihniyetin belediyelerdeki işçi kıyımına varan uygulamaları ile karşı karşıyayız. Bir yerde kimin çalışıp kimin çalışmadığını en iyi oradaki emekçiler bilir. Gidersiniz onlara sorarsınız. Çalışana hakkını verirsiniz, çalışmayana yol verirsiniz. Böyle bir tasarrufa kimse karşı çıkmaz. Ama evine ekmek götürmek dışında bir çabası olmayan insanları sırf siyasi ve ideolojik sebeplerle mağdur etmenin, ekmeği ile oynamanın vebalinin altından kimse kalkamaz. İnşallah bu tür yanlışlardan en kısa sürede dönülür” dedi. 

“RABİA’MIZI EN ÜSTTE TUTMAMIZ GEREKİYOR”

Dünyada ve bölgede yaşanan hadiselerin, özgürlüğünü, güvenliğini, hukukunu, üretimini ve bunların işleyişini sağlayan devlet düzenini kaybeden toplumların çok acı akıbetlerin beklediğini gösterdiğini söyleyen Erdoğan, “Hangi kökenden gelirsek gelelim, hangi kesime mensup olursak olalım, hangi siyasi görüşlere sahip olursak olalım, Türkiye ortak paydasının sembolü olan Rabia’mızı en üstte tutmamız gerekiyor” açıklamasında bulunarak tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet vurgusu yaptı. 

“HİÇBİR SİYASİ, İDEOLOJİK ÇIKAR TÜRKİYE DAVASINDAN DAHA ÖNEMLİ DEĞİL”

Türkiye’yi ülkelerden bir ülke, Türk milletini toplumlardan bir toplum sananların yanıldığını belirten Erdoğan, “Unutmayın, hiçbir siyasi, ideolojik, ekonomik, sosyal çıkar Türkiye’den büyük ve güçlü Türkiye davasından daha önemli değil. Her birimiz kendi kulvarımızda hangi mücadeleyi verirsek verelim mesele vatanımızın bekası, milletimizin istiklal ve istikbali olduğunda aynı safta, aynı ortak paydada buluşabilmeliyiz. Gerektiğinde hep birlikte kol kola girip 82 milyon olarak hedeflerimize yürüme iradesini ortaya koyabilmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler