1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan net mesaj "Biz binlerce yıllık bir devletiz"
Erdoğan'dan net mesaj "Biz binlerce yıllık bir devletiz"

Erdoğan'dan net mesaj "Biz binlerce yıllık bir devletiz"

Cumhurbaşkanlığı Forsu’nda temsil edilen 16 devletin 2 bin 200 yılı aşkın bir geçmişi olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz” dedi. 

A+A-

Meral Akşener hariç siyasi parti liderlerinin birlik pozu verdiği Milli Mücadele’nin 100. yıldönümü muhteşem törenlerle kutlanırken burada bir konuşma yapan Erdoğan Türk tarihine dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı Forsu’nda bulunan yıldızların temsil edilen 16 devletin 2 bin 200 yılı aşkın bir geçmişi olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz” dedi.

Erdoğan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Bandırma vapurundan Samsun’a çıktığı yer olan Tütün İskelesi’nde Meral Akşener hariç siyasi parti liderleriyle tarihi bir fotoğraf çektirdi.

Bu fotoğraf ile siyasi gerginliğin azalması ile birlik ve beraberlik mesajı veren   Erdoğan, “Esasen son 6 yılda yaşadıklarımız ülkemiz ve milletimizle ilgili niyetlerde en küçük bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Fırsat bulduklarında bizi içimizden bölmeye, fırsat bulduklarında dışarıdan kuşatmaya çalışıyorlar. Güvenlikte ve ekonomide saldırı dalgası halen bitmiş değildir. Her gün içeride ve dışarıda ülkemize kurulan bir tuzağı bozuyor, daha güçlü bir gelecek için azmimizi yeniliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tören sırasında bir süre sohbet etti.

2 BİN 200 YILLIK BİR DEVLETİZ

Erdoğan Türk milletinin tarihine de dikkat çekerek şu şekilde konuştu: "Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz. Sadece Cumhurbaşkanlığı Forsu’muzda temsil edilen 16 devletimizin 2 bin 200 yılı aşkın bir geçmişi vardır. Mesela yaklaşık bin yıl önce Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te kazandığı zafer sadece iki ordunun çarpışmasının sonucundan ibaret değildir. Bu zafer aynı zamanda milletimiz için geleceğini kuracağı yeni bir coğrafyanın kapılarının açılışının müjdecisidir.

3 KITA 7 İKLİMDE ŞANLA ŞEREFLE

Söğüt’te toprağa dikilen Osmanlı çınarı 600 yılı aşkın süre boyunca 3 kıta, 7 iklimde şanla, şerefle, gururla bayrağımızı dalgalandırmıştır. Osmanlı’nın takati kesildiğinde de yerini taze bir nefes olarak Cumhuriyet’imiz almıştır. Gazi Mustafa Kemal bir asır önce bugün Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil Osmanlı’nın en parlak, en gelecek vadeden subaylarından biri olarak ayak basmıştır.

DEVLETİMİZ HEP TEKTİR

Türk devletlerinin bekasından bahseden Erdoğan şu şekilde devam etti:

"Devletin ismi ve yöneticileri değişir ama ona ebet müddetlik vasfı veren anlayış baki kalır. Devleti ebet müddet milletin bizatihi kendisidir. Dolayısıyla ismi, bayrağı, coğrafyası değişmiş olsa da bizim devletimiz hep tektir.Cumhurbaşkanlığı Forsu bu kadim tek devlet anlayışının remzidir. Ne sömürgeciliğin ne soykırımın ne zulmün ne de başka bir utancın, bu milletin sicilinde yeri yoktur.

Son iki asır büyük acı ve çok büyük kayıplarla geçmiş olmasına rağmen bu duruşumuzdan en küçük bir taviz vermedik. Osmanlı Balkanlar’dan çekilirken tarihin en büyük soykırımı milletimize uygulanmıştır. Onca derin acıya rağmen milletimiz hiçbir zaman düşmanına benzeme gibi bir yanlışın içine düşmemiştir. İhanetlerin en büyüğüne verdiğimiz cevap sadece tehcirden ibarettir."

DARBE VE İŞGAL GİRİŞİMLERİNE DİKKAT ÇEKTİ 

Erdoğan darbe ve işgal girişimlerine de hatırlatarak şunları kaydetti:

"Esasen son 6 yılda yaşadıklarımız ülkemiz ve milletimizle ilgili niyetlerde en küçük bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Fırsat bulduklarında bizi içimizden bölmeye, fırsat bulduklarında dışarıdan kuşatmaya çalışıyorlar. Her ne olursa olsun her kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, nerede durduğumuzu ve nereye gittiğimizi biz çok iyi biliyoruz. Unutmayalım, 26 Ağustoslar, 29 Mayıslar, 18 Martlar, 19 Mayıslar, 23 Nisanlar, 29 Ekimler, 15 Temmuzlar bize işte bunu hatırlatan tarihler olarak nesiller boyunca hafızlarımızdan silinmeyecektir."

19 MAYIS 1919 RUHU YAŞIYOR 

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“19 Mayıs ruhu, 23 Nisan ruhu, 29 Ekim ruhu, 81 vilayeti ve 82 milyon nüfusuyla ülkemizin her köşesinde yaşıyor. Gazi Mustafa Kemal bir avuç arkadaşı ile Samsun’a ayak bastığında başlattığı mücadeleye inanmayanlar vardı, rahmetli Menderes demokrasi bayrağını açtığında böyle bir şeyin olmayacağını düşünenler bulunuyordu, merhum Özal Türkiye’yi kendine güvenen ve dünyada söz sahibi bir ülke haline dönüştürmek için yola çıktığında ona kin besleyenlerin sesi daha çok çıkıyordu.

DAHİLİ BEDHAHLARA RAĞMEN AYAKTAYIZ

Biz de 17 yıldır ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkartmak için attığımız her adımı Türkiye’ye inanmayan, güvenmeyen, içten içe husumet duyan kesimlere rağmen gerçekleştirdik. Nasıl ki, Gazi Mustafa Kemal 19 Mayıs’ta işgale boyun eğenlere, çareyi mandada arayanlara itibar etmeden sadece Hakk’a ve halka inanarak mücadelesini yürüttüyse biz de aynı şekilde hareket ediyoruz. Kendi ülkesinin tökezlemesinden medet uman dahili bedhahlara, bütün bunlara rağmen Türkiye’yi dimdik ayakta tutuyor, hedeflerimize doğru ilerliyoruz."

2023 HEDEFLERİ İÇİN EKİPLER KURDUK 

2011 yılında milletin önüne 2023 hedefleri ile çıktıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Cumhuriyet tarihinin en iddialı demokrasi ve kalkınma hedeflerine ifade eden 2023 vizyonu bu güne kadar hep kılavuzumuz oldu. Türkiye’nin özgürlüklerde ve ekonomide geldiği seviye 2023 hedeflerimize adım adım yaklaştığımızı gösteriyor. Son 6 yılda üst üste yaşadığımız badirelerin enerjimizi ve kaynaklarımızı mecburen krizleri çözmeye yöneltmemiz sebebiyle bizi biraz yavaşlattığı da bir gerçektir. Her şeye rağmen 2023 hedeflerimize bağlıyız ve takibini yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bunun için özel bir ekip kurduk.'

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler