1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. FETÖ’nün topladığı paralar ‘Uzun Cevdet’e veriliyordu
FETÖ’nün topladığı paralar ‘Uzun Cevdet’e veriliyordu

FETÖ’nün topladığı paralar ‘Uzun Cevdet’e veriliyordu

İtirafçı olan FETÖ’nün yayın organı eski Zaman gazetesi çalışanı Y.A.K., yurtdışına götürülen paraların Uzun Cevdet diye birisine teslim edildiğini belirtirken bunların hepsinden Ekrem Dumanlı’nın haberi olduğunu söyledi.  

A+A-

FETÖ'nün yayın organı Zaman gazetesinde çalışan Y.A.K. itirafçı oldu. Örgüt ile ortaokul yıllarında tanıştığını aktaran Y.A.K, ortaokul son sınıfında askeri lise sınavlarına girmesi için kendisine baskı yapıldığını söyledi.

ÖRGÜT EVİNE SUNGURALP İSMİ VERİLMİŞTİ

FETÖ itirafçı, Y.A.K, Lise döneminde ailesinin yanında kaldığı için örgüt evlerine haftada birkaç kez gittiğini belirterek, “Işık Evleri” diye söylenen evlere o dönem “Sunguralp” denildiğini belirterek “Örgüt tarafından ‘Sunguralp' ismi verilen eve giderdik. Sınıf arkadaşlarımızı bu evlere getirmemiz için baskı yapılırdı. Hatta bir seferinde eve kimseyi getiremediğimizden bizi evden kovmuşlardı” dedi.

FETÖ’NÜN YANINA GİDECEKLERİ EKREM DUMANLI BELİRLERDİ

Uzun yıllar Ekrem Dumanlı ile birlikte çalıştığını söyleyen itirafçı, gördüklerini şu şekilde anlattı: “Ekrem Dumanlı ortalama 2 ayda bir Fetullah Gülen'in yanına giderdi. Gazetede belirli dönemlerde önemli konumlarda olan şahıslar gruplara ayrılarak ABD'ye Fetullah Gülen'in yanın kamp adı altında giderlerdi. Bunun planlamasını Süleyman Sargın ve Veysel Ayhan yapardı. Oluşturulan gruplar liste halinde Ekrem Dumanlı'ya gelirdi. Onun onay verdiği şahıslar giderdi.”

LİMİT NEYSE O PARA İLE FETULLAH GÜLEN'E GİDİRLİRDİ

“Gidecek kişileri o dönem mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı Metin Tamer Gökçeoğlu yanına çağırır ve o dönemki resmi olarak yurtdışına para çıkarma limiti kadar paralar şahıslara verilir ve bu paralar ABD'de ‘Uzun Cevdet' diye bilinen Cevdet Türkyolu'na verilmesi istenirdi. 2014 yılında bende ABD'ye gittim. Fetullah Gülen'i de gördüm. 4-5 gün kaldım ama bir hediye almadım.”

YAPILACAK OPERASYONDAN HABERDAR OLUYORLARDI

Ekrem Dumanlı'nın kendisine yapılacak operasyondan haberdar olduğunu anlatan Y.A.K., “Ekrem Dumanlı o gece eve gitmedi ve gazetede kaldı. Gazeteye avukatlar ve yöneticiler geldi ve toplantılar yaptılar. Sabahında polisler geldiler” dedi. Ekrem Dumanlı gazetede çalıştığı dönemde resmi maaşı dışında ayrıca elden 10 bin TL para aldığını söyleyen itirafçı, bu paranın da Süleyman Gülez tarafından gönderildiğini belirtti.

EKREM DUMANLI MEDYA İMAMI İHSAN İLE GÖRÜŞÜRDÜ

Örgütün medya imamını da söyleyen itirafçı, “İhsan isimli, bir şahıs haftada bir gelip Ekrem Dumanlı ile görüşmeler yapardı. Benim anladığım kadarıyla İhsan örgütün medya imamıydı. İhsan'ı ABD'ye gittiğimde Fetullah Gülen'in yanında gördüm” ifadelerini kullandı.

KAYYUM BİLGİSAYARLARINA DİNLEME PROGRAMI YÜKLEMEK İSTEDİLER

Zaman gazetesine kayyum atandıktan sonra kendisinin çalışmaya devama ettiğini söyleyen Y.A.K., o süreçte yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: “Zaman gazetesinin eski yöneticisi Mehmet Tahsin beni arayarak buluşmak istedi. Ben de kabul ettim. Görüşmede bana bir flash bellek vererek ‘Bunu garsona ver. Kayyumlar odada yokken bilgisayarlarına taksın. Banu bilgisayara taktığında içindeki program otomatik olarak kendisini yükleyecek oradan da biz kayyumları dinleyeceğiz” dedi. Ben bu teklifi kabul etmedim ve flash belleği almadım. ‘Benden neden böyle bir şey istiyorsun Demek ki cemaat gerçekten devletin en mahrem yerlerini dinlemiş’ diyerek tepki gösterdim.”

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.