İsmail Hakkı PEKİN

İsmail Hakkı PEKİN

GARA Harekatı

GARA Harekatı

TSK. Çarşamba günü 02.55'de Gara bölgesine gece helikopter hücum harekâtı icra etti.

Harekatın icrası Hava Kuvvetleri unsurlarının bombardımanı (F16 ve SİHA’lar) ile başladı ve müteakiben helikopterlerle Özel Kuvvet unsurları indirildi ve daha önce belirlenmiş hedef/hedeflere yönelik harekât başlatıldı.

Alınan bilgilere göre Silahlı Helikopterler de yakın hava desteği sağladı. Harekatın ilk günü iki kahraman yüzbaşımız ve bir kahraman astsubayımız şehit oldu, dört de yaralımız var. Şehitlerimize Allahtan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu arada çok sayıda terörist de etkisiz hale getirildi.

 

Harekât icra edilen Gara bölgesi neresi ve nasıl bir yer, özellikleri nedir?

Gara bölgesi Zap’ın çıkışından başlayıp, Metina güneyinde yer alan ve Sincar bölgesine kadar giden düzlüklere uzanan bölgenin en yüksek dağ kütlelerinden biridir. Aralarında derin dere yatakları olan yedi sırttan oluşan bir kitledir. Sincar-Zap ve Metina’ya geçişlere imkân sağlar. Aynı zamanda Kandil ve Sincar arasındaki geçişlere de imkan veren stratejik bir bölgedir. Barınmaya imkân veren ve suyu olan bir bölgedir. Gerilla harekâtı için ana üs bölgesi veya yedek/ tali üs bölgesi olarak kullanılmaya uygun bir bölgedir. Saklanmaya, gizlenmeye, gerilla harekâtına (baskın, taktik akın, pusu vb.) müsaittir. Bu bölge KDP unsurlarının Saddam ile çarpıştığı dönemde KDP tarafından Ana Üs olarak kullanılmıştır. Saddam güçleri buraya girememiş /girmemiş ve bu kitlenin etrafına kale tipi karakollar kurarak bölgeyi devamlı bombalamıştır. Daha önce Irak Kuzeyinde bulunan üslerdeki Özel Kuvvetler Komutanlığı ve diğer unsurların öncülüğünde peşmergeler çoğunlukta olmak üzere Gara bölgesine çok sayıda operasyon yapılmıştır. Bölgenin coğrafi yapısından dolayı bu bölgeye yapılacak harekât için çok iyi bir planlama şarttır aksi takdirde şehit vermek ve PKK’ya asker kaptırmak söz konusu olabilir.

 

Yukarıda özelliklerini belirttiğim Gara Bölgesine gece şartlarında Özel Kuvvetlerle bir helikopter hücum harekâtı yapılmıştır. Hava Desteği (F16, Taarruz Helikopterleri) ile birlikte veya hemen sonrasında helikopterler iniş bölgesine ve/veya bölgelerine Özel Kuvvet unsurlarını indirmiş, onlar da hedeflerine yönelik harekata başlamıştır. Büyük ihtimalle iniş bölgeleri işaretlenmiş ve/veya elektronik olarak tanımlanmıştır. Tabii karşı tarafın bu esnada yani bombardımandan sonra nasıl bir tertip aldığı da önemlidir.

Bölgeye Hava Hücum Harekâtı icra eden Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurlarına baktığımızda bunun yüz civarında olduğunu değerlendirebiliriz. Bu kadar geniş, karmaşık ve kış şartlarının hüküm sürdüğü Gara bölgesine yapılan bu operasyon, bölgeyi tamamen kontrol altına almaktan ziyade özel bir hedefe yöneltilmiş bir operasyondur. Her ne kadar ilk hücum safhasında inen birliklerden sonra müteakip kademelerin de gelişi düşünülse bile karadan irtibat olmadığı için lojistik bakımından idame ettirilmesi problemlidir. Bu tür operasyonlar yani hedef, zaman, kuvvet, bölge bakımından belli limitlerde yapıldığından bu tür operasyonlara Surgical Operation adı verilir. Anlamı; sadece yasal (Legitamet) askeri hedefleri amaçlayan, çevredeki yapılara, (alt yapıya, araçlara vb.) ve kişilere çok az veya hiç zarar vermeyen (collateral damage) kısıtlı bir harekattır. Çok hassas istihbarata, çok iyi bir planlamaya, koordinasyona ve bölgeden ya da çatışmadan çıkış stratejisine dayanır. Gizli bir operasyondur (clandestine operation). En azından başlangıcına kadar ve özel hedefi itibariyle.

 

Bu operasyonun amacı bütün Gara’yı kontrol altına almak veya o bölgede bir üs teşkil etmek olduğunu değerlendirmiyorum. Bu tür operasyonlarla Irak’ın Kuzeyi bölgesinde TSK’nin her yere ulaşabileceğinin de altı kalın harflerle çiziliyor. PKK ve bölgedeki diğer unsurlar da TSK’nın bu imkân kabiliyetini dikkate alacaklar ve nerede olurlarsa olsunlar TSK’nın gücünü hissedeceklerdir.

Kahramanlarımıza selam olsun.

 

Em. Korgeneral İsmail Hakkı Pekin

Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İsmail Hakkı PEKİN Arşivi