1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Havuz Medyasının içler acısı hali
Havuz Medyasının içler acısı hali

Havuz Medyasının içler acısı hali

Sabah gazetesinin bugün yıkılmasını istediği Spine Tower için 2 ay önce övgü dolu bir haber yaptığı ortaya çıktı.

A+A-
AKP'ye yakın gazetelerden olan Sabah, Soma'daki ölüm madeninin sahibi Alp Gürkan'ın Maslak'taki rant kulesinin 27 katının kaçak olduğunu bugün manşetine taşıdı.

Gazetenin bugün manşetten verdiği habere göre, 20 katlı olması gereken bina 47 kat yapılarak milyonlarca dolar haksız kazanç elde edilmiş.

191 metrelik Spine Tower'ın, Projeye aykırı yapıldığı, 50 bin metrekare olan mevcut imar hakkı 145 bine kadar çıkarıldığı iddia edildi.
 

ŞİMDİYE KADAR NERDEYDİNİZ

İşin ilginç yanı Sabah gazetesinin bu dev kaçak yapıyı şimdi fark etmesiydi. Oysa bu "kaçak" yapı hükümetin, devletin gözü önünde yükselmişti. Üstelik Sabah'ın bugün manşete taşıdığı iddialar 4 gün önce Sözcü gazetesinde şu satırlarla haber olmuştu:

"140 Bİ­NE ÇI­KA­RIL­DI

Ön­ce­ki imar pla­nı­na gö­re kıs­men yol, kıs­men ye­şil alan kıs­men de dü­şük ya­pı­lan­ma hak­kı bu­lu­nan ara­zi­de mal sa­hip­le­ri­ne bü­yük rant sağ­la­ya­cak de­ği­şik­lik­le­re gi­dil­di. Ar­sa üze­rin­de 50 bin met­re­ka­re in­şa­at hak­kı var­ken 140 bin met­re­ka­re­ye çı­ka­rıl­dı. Ye­şil alan yüz­de 50’den yüz­de 25’e dü­şü­rül­dü ve ti­ca­ri alan olan ara­zi­ye ko­nut ya­pıl­ma­sı­na göz yu­mul­du."

Sabah gazetesi de bugünkü haberlerde aynı ifadelere ve detaylara yer verdi. Ancak Sözcü'de yer alan bir detay daha vardı ki sabah bu detayı göremedi:

"İmar ve Ba­yın­dır­lık Ko­mis­yo­nu­’nun ha­zır­la­dı­ğı ra­por­da “ya­pı, nü­fus ve tra­fik yo­ğun­lu­ğu­nu artı­rı­cı, plan bü­tün­lü­ğü­nü bo­zu­cu em­sal teş­kil edi­ci ve ye­şil alan do­na­tı­sı­nı azal­tı­cı ni­te­lik­te­” ifa­de­le­ri yer al­dı. İBB Park ve Bah­çe­ler Mü­dür­lü­ğü ile Ula­şım Plan­la­ma Mü­dür­lü­ğü­’nün de olum­suz gö­rüş ver­di­ği plan ta­di­la­tı İs­tan­bul Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye Mec­li­si ta­ra­fın­dan ka­bul edil­di."

Yani proje İBB destekliydi. Böylesine dev bir yapının fark edilmeden İstanbul'un göbeğinde yükselmesi düşünülemezdi zaten.

SABAH NE YAZMIŞTI

Sabah gazetesi bugün "kaçak" dediği kule için çok değil, iki ay önce övgüler dizmiş, aldığı ödüllerden bahsetmişti.

Sabah'ın ilgili haberinde şu ifadeler yer alıyor:

"İki Design Group, projelendirdiği Spine Tower ile MIPIM'de 'Türkiye'nin En İyi Projesi' ödülünü kazandı. Emaar Square, Tema ve Vadi İstanbul gibi büyük projelere imza atan İki Design Group, Spine Tower ile kenti bu kez dinamik bir yapıya kavuşturuyor. 47 katlı proje 191 metreye ulaşan yüksekliğiyle İstanbul'un simge yapıları arasında yer alıyor."
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.