1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İmamoğlu'nun Atatürk iddiasına Validen cevap: Popülist bir davranış 
İmamoğlu'nun Atatürk iddiasına Validen cevap: Popülist bir davranış 

İmamoğlu'nun Atatürk iddiasına Validen cevap: Popülist bir davranış 

İBB'de görevine başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, Atatürk'ün Milli Mücadele döneminde Sivas'ta 108 gün kalmasıyla ilgili herhangi eser hazırlanmadığı yönündeki iddialarına Sivas Valisi Salih Ayhan'dan yanıt geldi.

A+A-

Mazbatasını alarak İBB'de görevine başlayan Ekrem İmamoğlu'nun FOX TV canlı yayınında, Atatürk'ün Milli Mücadele döneminde Sivas'ta 108 gün kalmasıyla ilgili herhangi eser hazırlanmadığı yönünde iddialarda bulundu. 

CHP'li İmamoğlu'nun bu iddiasına Sivas Valisi Salih Ayhan'dan yanıt geldi. Ayhan, İmamoğlu'nun iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Burada bir iyi niyet yoksunluğu var ya da popülist bir davranış var" dedi. 

Sivas Valisi Salih Ayhan, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nde katıldığı "Sivas Kongresi'nin 100. Yılında Her Yönüyle Sivas Uluslararası Sempozyumu"ndaki konuşmasında, ismini vermek istemediği bir siyasetçinin "Sivas'ta 108 gün" ile ilgili bir çalışma yapılmadığını iddia ettiğini belirtti.

"MAKSADIM POLEMİK YARATMAK DEĞİL"

Bu siyasetçinin, katıldığı televizyon programında, Sivas ziyaretinin ardından bir kitap bastırdığını anlattığını ifade eden Vali Ayhan, "Sivas'ta kısa bir zaman kalıp da Sivas'a bir şey bırakmaya çalışmak güzeldir. Sivas, her anlamda bir kültür hazinesidir, her metrekaresinden mutlaka kitap yazılır ama bir haksızlık olduğunu düşünüyorum, maksadım polemik yaratmak değil" dedi.

"BURADA İYİ NİYET YOKSUNLUĞU VAR: POPÜLİST BİR DAVRANIŞ 

Ekrem İmamoğlu'nun Atatürk iddialarına Sivas Valisi Salih Ayhan'dan cevap geldi. Bir hakkı teslim etmek istediğini dile getiren Ayhan, şunları kaydetti:

"Anlatırken, özellikle şunu vurgulamaya çalışıyor, 'Sivas'ta 108 gün' ile ilgili hiçbir çalışma yapılmamış. 'Araştırdım, kaynak bulamadım' diye bir konuşma vardı. Bundan öncelikle rahatsız oldum, siyasi bir malzeme olur diye cevap vermek istemedim. Sosyal medyada da görünce bu feryada Sivas Valisi olarak kayıtsız kalmamam gerektiğini düşünmekteyim. Sivas'ta geçmiş dönemde özellikle '108 Gün' isminde aynı kitaplar basılmıştır. Belediyemiz ve Valiliğimiz setler halinde bunu yaptı. İsim dahi aynı, 'Milli Mücadelede Sivas 108 Gün.' Basılan kitapta hemen hemen isim de aynı. Hatta kitabın ana kaynak yazım, birinci sırasında da yine bu kitap kaynak gösteriliyor. Hem bu kitabı kaynak göstermek hem de 'Sivas'ta böyle bir çalışma yapılmadı' demek garip bir durumdur. Yani burada bir iyi niyet yoksunluğu var ya da popülist bir davranış var. Kendisini sizlerin takdirine bırakıyorum."

"SİVASLILAR İLE 108 GÜN KAVRAMI ÇOK ANLAMLI"

Sivas'ta "Çocuk Gözüyle 108" adlı bir yazılı eserin de bulunduğunu belirten Ayhan, "Bunu neden gündeme almak istedim, yani Sivaslılar ile 108 gün kavramı çok anlamlı. Bana göre bunun patentini de almamız lazım, bizim değerimiz. Çok anlamlı hale de gelmeye başladı" ifadelerini kullandı. 

valigunaydin.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler