1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İstanbul’da tekrarlanan seçimin iptalini İP istemiş! 
İstanbul’da tekrarlanan seçimin iptalini İP istemiş! 

İstanbul’da tekrarlanan seçimin iptalini İP istemiş! 

31 Mart Yerel Seçimlerinde şaibe iddiaları YSK'da inceleme aşamasında iken tartışılan seçim iptali ve tekrarının yaşandığı 1994'de İstanbul seçimlerinin iptalini İP istediği ortaya çıktı . 

A+A-

AK Parti ve MHP'nin olağanüstü itirazları üzerine İstanbul seçiminin yenilenmesine yönelik tartışmalar devam ederken benzer bir süreç 1994’te de yaşandığı ve YSK'nın İP'in başvurusu ile alınan kararla İstanbul’un 3 ilçesinde seçimleri iptal edilip tekrarlandığı ortaya çıktı.

İSTANBUL'DA SEÇİMLERİN TEKRARINI İP İSTEMİŞ 

Yerel seçimlerde AK Parti adayı Binali Yıldırım’ın oylarının çalındığı yada oy kayması ile düşük gösterildiğine dair önemli bulgularla birlikte seçim iptalinin gündeme geldiği İstanbul’da benzer sürecin 1994’te de yaşandığı ortaya çıktı. 

Recep Tayyip Erdoğan'ın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildiği 1994 seçimlerinde İşçi Partisi'nin itiraz başvurusu üzerine (İP) YSK, basit bir hatadan dolayı 3 ilçede seçimleri iptal ederek yenilendiği ortaya çıktı. 

ŞAİBENİN KALKMASI İÇİN SEÇİMİN TEKRARLANMASI İSTENİYOR 

31 Mart Yerel Seçimlerinde şaibe gölgesinin düştüğü İstanbul’da seçimlerin yenilenmesine yönelik tartışmalar sürüyor. Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’ın onbinlerce oyunun çalındığı, oylarının kaydırma hilesi ile ya yok sayıldığı yada başka parti adaylarına kaydedildiği, yetkisi olamayn sandık kurulu başkanlarının bulunduğu, sahte seçmen kayıtlarının tespit edildiği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile birlikte Büyükçekmece ve Maltepe seçimlerinin iptaline ilişkin başvuruyu gündeminde tutan YSK’nın; 15 yıl önceki İP'in başvurusu üzerine seçimleri iptal ederek tekrarlandığı belirtildi. 

BASİT BİR HATA TESPİTİ SEÇİMİ İPTAL ETTİRDİ

Recep Tayyip Erdoğan'ın da Büyükçehir Belediye Başkanı seçildiği 27 Mart 1994’te gerçekleştirilen ve Refah Partisi’nin zaferle ayrıldığı seçimler için yapılan itirazlar, YSK tarafından 1 ay sonra karara bağlanarak 4 Mayıs’ta “iptal” kararı alındı. 

O dönem İstanbul’a bağlı olan Yalova’nın yanı sıra Fatih ve Beykoz gibi kritik ilçelerde İşçi Partisi (İP) ve Sosyalist Birlik Partisi’nin yaptığı itirazlarda bulunmuştu. 

Seçimleri kazanma ihtimali neredeyse hiç bulunmayan, oy oranları ise oldukça düşük olan İP, Fatih ile Beykoz’da, SBP ise Yalova’daki seçimlerdeki birleşik oy pusulalarında parti logolarının bulunmadığı yönünde itirazda bulunmuştu. 

YSK’nın bu basit hatası ile seçim iptalini isteyen iki partinin itiraz ve talebini kabul eden YSK, 4 Mayıs’ta seçimlerin iptal edildiğini duyurmuştu.

SEÇİM SONUCUNDA BAŞKANLIK EL DEĞİŞTİRDİ 

YSK’nın bu kararıyla İstanbullular tekrar sandık başına gitmişler ve kritik seçimlerde Fatih ilçesi belediye başkanlığı, yenilenen seçimle Refah Partisi adayı Mehmet Ali Şahin’den, ANAP adayı Sadettin Tantan’a geçmişti. Beykoz’u ise Refah Partisi, Yalova’yı da DYP adayı kazanmıştı.

1994 İLE 2019 SEÇİM SONUÇLARI KARŞILAŞTIRMASI 

1994 YEREL SEÇİM SONUÇLARI VE İBB 

Toplam 33 ilçe ve Büyükşehir 

İBB: Refah Partisi (RP)

RP: 17 İlçe 

ANAP: 12 İlçe 

DSP: 2 İlçe 

DYP: 2 İlçe 

SHP (CHP): 0 İlçe 

Buna göre RP 16 farklı parti ilçesine göre 17 ilçeyle Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmış görünüyor. 

2019 SEÇİM SONUÇLARI VE İBB 

Toplan 39 ilçe ve Büyükşehir 

İBB: CHP (Kesinleşmiş değil) 

AK PARTİ: 24 İlçe (+ 1 MHP) 

CHP: 14 İlçe 

Buna göre, AK Partinin 24 İlçe Belediye başkanlığına karşın CHP 14 ilçe belediye başkanlığı ile Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandığı görülüyor. 

SİYASETCAFE.COM
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler