'Kendinizi Erdoğan sonrasına hazırlayın'

'Kendinizi Erdoğan sonrasına hazırlayın'

Zaman yazarı Türköne: "Türkiye Erdoğan'ı artık taşıyamaz. Erdoğan da Türkiye'yi artık kontrol edemez."

Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne, Türkiye'nin artık kendini Erdoğan sonrasına hazırlaması gerektiğini söyledi ve ekledi: "Erdoğan sonrası aktörlerin inisiyatif almaya başlaması ve toplumu rahatlatması gerekiyor."

 

Cumhurbaşkanı Gül'ün de bu süreçte rol alması gerektiğini belirten Türköne, Erdoğan'ın artık Türkiye'yi kontrol edemeyeceğini yazdı.

 

Türköne'nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

 

"Erdoğan'ın üzerinde yürüdüğü kırmızı halı, ayaklarının altından çekildi. Başbakan'ın kendisi de dahil, herkesin Erdoğan sonrası siyasete hazırlanması ve Türkiye'yi de hazırlaması lâzım. Yaşadıklarımız sürdürülebilir bir durum değil. Türkiye Erdoğan'ı artık taşıyamaz. Erdoğan da Türkiye'yi artık kontrol edemez. Hayal edin: Başbakan bugün istifa ettiğini ve siyaseti bıraktığını açıklasa, 30 Mart'ta AK Parti oyları ne kadar yükselir? Başbakan'ın Türkiye'yi kilitleyerek güç ve kontrol kaybını telafi etmeye çalışması kendisi için bile çözüm değil.

 

Geçen akşam televizyon karşısında oturup saydım. İkisi TRT'ye ait olmak üzere tam 11 TV kanalı Başbakan'ın mitingini canlı olarak veriyordu. Etkili seçim kampanyaları mesajın gücünü artırır. Erdoğan'ın hesabında seçim yok; toplumu mümkün olduğu kadar keskin hatlarla kutuplaştırıp, birlikte "Türkiye'yi yakarız" diyeceği bir kitleyi seferber etmeye çalışıyor. Bu yüzden sesinin çok çıkması ve her yerde bulunması ona sandıkta bir avantaj sağlamayacak; belki oylarını geriletecek.

 

İşte ölümüne siyaset karşısında Erdoğan sonrası aktörlerin inisiyatif almaya başlaması ve toplumu rahatlatması gerekiyor. Cumhurbaşkanı tecrübeli bir politikacı. 30 Mart tarihinin, farklı aktörlerin yer aldığı yeni bir dönemin başlangıcı olacağını kestiriyordur. Roller yeniden dağıtılırken, ana aktörlerin başında Abdullah Gül'ün geldiğini unutmayalım..."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.