1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Komünist Başkana Valilik'ten şok DERSİM kararı
Komünist Başkana Valilik'ten şok DERSİM kararı

Komünist Başkana Valilik'ten şok DERSİM kararı

TKP'li Belediye Başkanın Tunceli, tabelasının 'Dersim' olarak değiştirilmesine yönelik aldığı karar mahkemece durduruldu.

A+A-

31 Mart'ta TKP'den Tunceli Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye tabelasını 'Dersim' olarak değiştirilmesine yönelik aldığı karar mahkemeden döndü.

TKP'li başkanın Dersim girişimi kararı uygulanamadan Valiliğin başvurusu üzerine Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

Tunceli Belediyesinin, tabelasının 'Dersim' olarak değiştirilmesine yönelik aldığı karar, uygulanamadan Valiliğin başvurusu üzerine Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

7 Mayıs'ta Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi'nden (TKP) aday olarak seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda belediye hizmet binasında "Tunceli" isminin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılması kararı alındı. 

Bu karar üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere Maçoğlu'nu seçimden önce destekleyenlerin de aralarında bulunduğu ülke genelinde gazeteci, sanatçı be bir çok kişi bu duruma karşı çıkarak tepkilerini dile getirildi.
 
MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU 
 
TKP'li meclis üyelerinin kararının Tunceli Valiliği'ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı'ndan "Tunceli" ibaresinin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka  ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle  Erzincan İdare Mahkamesi'ne gönderilmesi için  Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaatta bulundu.
 
Asliye Hukuk Mahkemesi'nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

 

"VALİLİK KARARINA GÖRE HAREKET EDECEĞİZ"

Tunceli Belediye Başkanı TKP'li Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye tabelasında yer alan 'Tunceli' isminin 'Dersim' olarak değiştirilmesine yönelik belediye meclisi kararıyla ilgili, "Valilik oluru olmazsa karar uygulanmaz. Valilik kararına göre hareket edeceğiz" dedi.

tunceliaciklama1.jpg

Maçoğlu, Tunceli Belediyesi’nde asılı tabelanın altında daha önce ‘Dersim Belediyesi’ ibaresi de olduğunu hatırlatarak, belediye meclisi kararının valilik onayıyla uygulamaya konulabileceğini söyledi.

TKP'Lİ MECLİS ÜYELERİ YERİNE HALKIN TALEBİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ 

Kentte yaşayanların çoğunun ‘Dersim’ yazılı tabelaya olumlu baktığını savunan TKP'li  Maçoğlu, “Yaptığımız belediye meclisi toplantısı sırasında önergeyle bu yönde başvuru yapıldı. Belediye meclisinde arkadaşlarımızın çoğunun oylarıyla bu önerge kabul edildi ve bu karar alındı ama esasen hepimiz çok iyi biliyoruz ki yerel yönetimlerde belediye meclislerinin aldığı kararların tamamı il makamına yani valilik makamına gidiyor. Valilik onayından sonra hareket ediliyor yani valilik kararının olur ya da olmaz kararından sonra alınan kararlar için harekete geçiliyor. Valilik onaylamazsa zaten karar uygulanamaz” diye konuştu.

TKP'Lİ MECLİS ÜYELERİNİN TALEBİYDİ 

“Bizim burada yaptığımız ‘Dersim’ adını politikleştirmek değil, halkın talepleri doğrultusunda talebi yerine getirme meselesiydi. Şunu belirtelim; bizim verdiğimiz, uyguladığımız bir karar yok. Alınan belediye meclisi kararı, il makamına gönderildi. Sonucunu bekleyip, göreceğiz yani il makamının oluruna göre de davranacağız.” 

Siyasetcafe.com 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler