1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Komünist Maçoğlu'nun arkasında kimler var?
Komünist Maçoğlu'nun arkasında kimler var?

Komünist Maçoğlu'nun arkasında kimler var?

Kamuoyunda Fasulye, Nohut üretimi ile gündeme gelen Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu’nun bilinmeyen yönleri, örgütsel bağlantıları neler?

A+A-

Ovacık Belediye Başkanı iken 31 Mart seçimlerinde Tunceli Belediye Başkanlığına seçilen Fatih Maçoğlu Tunceli Belediyesi yerine “Dersim Belediyesi” ibaresinin konulması için Belediye Meclisi’nde karar aldı ve aldığı bu kararı İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.

Uzun yıllardır Tunceli’de faaliyet sürdüren illegal TKP (M-L) örgütünün farklı kolları bu güzel ilimizi izole etmek ve ülkemizin diğer illerinden soyutlamak için her yolu denediler. Şimdide son noktayı koymayı hedefliyorlar.

Komünist etiketli Fatih Maçoğlu Amerikancı FOX TV, Halk TV, Tele 1, Astra üzerinden yayın yapan Yol TV, ODA TV vb. üzerinden fazlasıyla parlatıldı. Türkiye’ye, Ovacık Belediye Başkanı'nın marifetlerinin övgüsü abartılarak sunuldu. Ama hiç kimsenin aklına F. Maçoğlu’nun kim olduğu, neyi savunduğu, hangi amaçla hareket ettiği gelmedi! Daha doğrusu üstü örtüldü.

Peki,Fatih Maçoğlu o kadar başarılı idiyse 31 Mart seçimlerinde Ovacık İlçesi'ni neden kendi örgütünün elemanı yerine CHP kazandı? Yine Mazgirt Belediyesi’ni de Maçoğlu’nun mensubu olduğu örgütün elemanı yönetiyordu. Ne oldu? Mazgirt Belediyesi’ni AK Parti kazandı. Böylesi hızlı bir değişimin bir anlamı olmalı?

KISACA TKP (M-L) “Türkiye Komünist Partisi, Marksist-Lelinist ÜZERİNE

İbrahim Kaypakkaya önderliğinde 24 Nisan 1972’de oluşturulan TKP (M-L) 1978 yılında 1. Konferansı'nı toplayarak ilk Merkez Komitesi'ni oluşturdu ve TKP (M-L) Genel Sekreteri Öğretmen Süleyman Cihan oldu. Süleyman Cihan 1981 yılında otobüste sahte isimli olmasına rağmen polis; sen bu numarada oturuyorsun ve sen kimlikteki kişi değil Süleyman Cihan’sın diyerek aldı götürdü ve öldürüldü.

TKP (M-L) de en köklü bölünme Eylül 1987 (1981 yılında ki bölünmede TKP/ML Bolşevik Partizan adlı örgüt kuruldu) yılında yaşandı. Muzaffer Oruçoğlu’nun konferansı Yunanistan’da toplayalım önerisi örgütte kabul görmedi. Bunun üzerine o dönem TKP (M-L) Genel Sekreterliği'ni üstlenen Kazım Çelik ve arkadaşları Tunceli’ye konferansa gitmek için yola koyuldular. Kazım Çelik ve arkadaşlarından iki kişi hariç tümü Tunceli’de konferans alanına gidemeden ihbar sonucu TSK tarafından imha edildiler. Bu aynı zamanda dönüm noktasıydı. 1987 Eylül ayında TKP (M-L) üç ayrı gruba bölündü. 3. Konferans'a katılmayanlar 3. Konferansçılardan ayrılarak TKP-ML/DABK’ı (Doğu Anadolu Bölge Komitesi) kurdular. Çoğunluğunu Tunceli kırsalında silahlı olarak dolaşanlardan oluşan grubun, 15 Eylül 2002 yılında düzenledikleri konferansta Maoist Komünist Partisi (MKP) adını aldılar. TKP/ML-TİKKO ve MKP/HKO (Halk Kurtuluş Ordusu) İbrahim Kaypakkaya’nın kurduğu TKP (M-L)’nin iki ana kolunu oluşturuyor. Bu örgütlerin içinden 14 ayrı grup, grupçuk daha çıktı.

TKP (M-L) kurucusu İbrahim Kaypakkaya’nın görüşlerini içeren kitap Ocak Yayınları arasında Seçme Yazılar olarak 1979’da yayınlandı. Kitapta baştan sona Kemalist Devrim’in reddi, Türkiye’nin ilerici, devrimci mirasına (İttihat ve Terakki- Jön Türkler-27 Mayıs vb.) düşmanlık, Atatürk’e faşist diyerek ve İngiliz/Fransız işbirlikçisi yaftası asarak tahrifatlar yaratmak dışında dişe dokunur analize rastlayamazsınız. Yine bu örgütün takipçilerinin yayın organlarında (Komünist-İşçi Köylü Kurtuluşu-Partizan-Yeni Demokrasi-Halk Demokrasisi-Özgür Gelecek-Halkın Günlüğü-Bolşevik Partizan-Yeni Dünya İçin-Kara Kaplı Kitap vb) dergi ve kitapçıklarda aynı olumsuz görüşler sürekli olarak işlenmiştir. Bu görüşlerin şu veya bu seviyede etkisinin en çok olduğu ilimiz ise Tunceli olmuştur.

'HALKLARIN BİRLEŞİK DEVRİM HAREKETİ'

Mart 2016 tarihinde PKK’nın önderliğinde MKP, TKP/ML, THKP-C/MLSBP, TKEP-Leninist, TİKB, DKP, Devrimci Karargâh, Proleter Devrimciler Koordinasyonu ve MLKP’den oluşan “Halkların Birleşik Devrim hareketi” ayrılmalar nedeniyle bir müddet sonra işlevsiz hale geldi.

Siyasetcafe.com

 

 

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler