1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Korkutan tahmin; Koronavirüs Avrupa'ya 2019'da mı bulaştı?
Korkutan tahmin; Koronavirüs Avrupa'ya 2019'da mı bulaştı?

Korkutan tahmin; Koronavirüs Avrupa'ya 2019'da mı bulaştı?

İtalyada araştırmacılar ikiye ayrılmış durumda; bazıları koronovirüs Avrupa'ya 2019 Ekim-Kasım aralığında yayıldı derken diğerleri karşı çıkıyor.

A+A-

İtalya'da araştırmacılar, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan ve yüksek ölüm sayılarına ulaşan yeni tip koronavirüsün düşünülenden daha önce yayılmaya başlamış olabileceği ihtimali üzerinde duruyorlar. Araştırmacılar 2019 yılının son çeyreğinde Lombardiya bölgesinde normalin üzerinde zatürre veya grip vakasının görülüp görülmediğini inceliyor.

Milano Üniversitesi'nde Epidemiyoloji ve Tıbbı İstatistik Profesörü Adriano Decarli, 2019 yılının Ekim - Aralık ayları arasında Milano ve Lodi arasındaki bölgede zatürre ve grip teşhisiyle hastaneye kaldırılanların sayısında ciddi artış olduğunu belirlediklerini beyan etti.

Belirli bir sayı veremeyeceğini belirten Decarli, ancak bölgede normalden "yüzlerce” daha fazla kişinin bu üç aylık dönemde hastanelerde tedavi altına alındığını, bazılarının hayatını kaybettiğini belirtti. Milano ve Lodi, İtalya'da koronavirüsün en fazla can aldığı şehirler arasında bulunuyor.

 

italya1-001.jpg

Hastane kayıtları ve hastaneden çıktıktan sonra evinde hayatını kaybedenler de dahil, söz konusu vakalarla ilgili tıbbı verileri inceleyen Decarli, yeni koronavirüsün İtalya'ya o dönemde yayılıp yayılmadığını tespit etmeye çalışıyor.

Peki neden uzun süre tespit edilemedi?

Profesör Decarli, "Virüsün 2019 sonunda İtalya'ya gelip gelmediğini anlamak istiyoruz. Eğer öyleyse, neden uzun bir süre bu tespit edilemedi? Tespit edilebilseydi, salgında muhtemel bir ikinci dalgayı karşılamak üzere önümüzde daha net bir tablo olurdu” dedi.

Decarli, araştırma tamamlandığında sağlık yetkililerinin söz konusu şüpheli belirtilerle o dönem hayatını kaybeden insanların mezarlarının açılmasını isteyebileceğine işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre yeni tip koronavirüs ve virüsün neden olduğu COVID-19 solunum yolları ve akciğer hastalığı ilk kez Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde tespit edildi.

DECARLİ’NİN HİPOTEZİNE KATILMAYANLARDA VAR

Decarli'nin hipotezine katılmayan uzmanlar da var. İngiltere'deki East Anglia Üniversitesi'nden Profesör Paul Hunter, koronavirüsün 2019 sonunda Avrupa'da yayılmaya başlamış olabileceği ihtimaline şüpheyle yaklaşıyor. Hunter, "Bana göre virüsün Ocak ayından önce Avrupa'ya gelmesi oldukça düşük ihtimal” diye konuştu.

Hunter, İtalyan bilim adamları o dönem alınan ve saklanan örnekler üzerinden yapılan testlerden pozitif sonuç almadığı takdirde, bu görüşe güvenilmemesi gerektiğini söyledi.

Hunter’a göre eğer bu vakalar COVID-19 olsaydı o zaman Avrupa'da çok daha büyük bir salgınla karşı karşıya olmamamız düşünülemezdi” değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüs nedeniyle en fazla can kaybının yaşandığı ülke olan İtalya'da ilk vaka 21 Şubat'ta tespit edilmişti. Ancak bazı bilim insanları virüsün ülkede bundan bir ay önce dolaşmaya başladığını savunuyor.

Milan'daki Sacco Hastanesi'nin salgın hastalıkları biriminden Massimo Galli de Hunter’a katılarak, virüsün Ocak ayı ortasında ülkeye geldiğini belirtiyor. Diğer yandan Ocak ayından önce böyle bir ihtimalin çok düşük olduğunu savunuyor.

Decarli’ye katlmayanlardan biri de Mario Negri Enstitüsü Direktörü Giuseppe Remuzzi…Remuzzi Lombardi bölgesinden bazı aile hekimlerinin geçen yıl normalin üzerinden zatürre vakaları bildirdiğini belirtip bunların hiçbirinin o dönem bilinmediği için COVID-19 olarak kayıtlara geçmediğini söyledi.

Remuzzi, eğer COVID-19 vakalarına dair izler söylendiği gibi "Kasım ayına kadar geriye gittiği kanıtlanırsa, bu virüsün aylarca belirti göstermeden gizlenebildiği anlamına gelir” diyerek fikirlerini belirtiyor.

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler