Köroğlu heykeli Nurcuları rahatsız etti

Köroğlu heykeli Nurcuları rahatsız etti

Kazakistan’da yapılarak Bolu’ya getirilen Köroğlu’nun heykeli Nurcuların eleştirisine maruz kaldı. Türk’e ait olan her değere fütursuzca saldıran Nurcular bu sefer de Köroğlu’nu hedef aldı.

Bolu Belediyesi’nin inşa ettiği Uluslararası Köroğlu Parkı projesi çerçevesinde yaptırılan ve Bolu’ya getirilen Köroğlu Heykeli, Nurcular tarafından eleştiri konusu yapıldı.

Nurcuların yayın organı Risale Haber’in internet gazetesinde haber yapılan Köroğlu heykeli için “Bolu’nun bütün dertleri çözülmüştür, 70 metrelik Köroğlu heykeli dikildi” şeklinde manşet atan Risale Haber, Bu heykele harcanan paranın israf olduğunu yazmıştır.

“Bu para ile neler yapılır neler” diye yazan gazete; Milyonlarca lira harcanarak yapılan heykellerin israf olduğunun değerlendirildiğini de ekleyerek heykel hakkındaki hazımsızlığını alenen dile getirmiştir.

Köroğlu Bütün Türk Dünyası’nın ortak değeri, Halk kahramanıdır. Haksızlığa, feodalizme, halkın kanını emen ‘Bey’lere karşı durması ile tanınan bir halk kahramanı, aynı zamanda halk ozanıdır. Bu değerlerimizi tanıtarak yaşatmak ise bizim hem insanlık, hem yurttaşlık görevimizdir. Ancak tarihi değerlerimize ve şahsiyetlerimize saldırmayı kendilerine şiar edinen Nurcular’ın böyle bir kaygıları olmadığını biliyoruz.

Türkiye’nin değişik yerlerinde yaptırılan Nurcu külliyelerine harcanan milyarlardan neden bahsetmiyor Nurcular.

Mesela; Isparta’da, Barla’da yaptırılan ve Güya Nursi’nin tefekkür ettiği yer olduğu söylenen alana inşa ettirilen villalar ve evler için yapılan harcama israf değil midir?

Bitlis’te yapılan külliye israf değil midir? Bu paralar ile neler yapılırdı neler…

Köroğlu Heykeli nerede yapıldı?

Bolu Belediyesi tarafından Alpagut Mahallesi'nde 75 bin metrekare alana yapımı devam eden Uluslararası Köroğlu Parkı'na, ‘Köroğlu Heykeli’ geçtiğimiz günlerde Kazakistan’dan getirtilerek yerleştirildi.

Dev ‘Köroğlu Heykeli’nin Kazakistan’da atölyede yapıldığı ve 3 parça halinde Bolu’ya getirildiği ifade edildi. Heykelin 19 ton ağırlığında olduğu, montaj işleminin tam 10 gün sürdüğü ve 65 metre yüksekliğe vinçle konulduğu belirtildi.

siyasetcafe.com

İlgili Haberler.

said-001.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.