1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kut'ül Amare Zaferi'nin 104. yılı...Kibirli İngilize diz çöktüren son Osmanlı Zaferi!
Kut'ül Amare Zaferi'nin 104. yılı...Kibirli İngilize diz çöktüren son Osmanlı Zaferi!

Kut'ül Amare Zaferi'nin 104. yılı...Kibirli İngilize diz çöktüren son Osmanlı Zaferi!

Kibirli İngilize diz çöktüren son Osmanlı Zaferi Kut'ül Amare Zaferi'nin 104. yılında Kut'ül Amare Zaferi nedir? Önemi nedir?

A+A-

104. yılını kutladığımız Kut-ül Amare Zaferi, Osmanlı'nın Birinci Dünya Savaşı sırasında, kenarda kalmış, unutulmaya yüz tutmuş ünlü ve son zaferidir.

 

kutul-amare5.jpg

Osmanlı'nın bu son zaferi, o dönem ki İngiliz basınında “Britanya tarihinin en aşağılık şartlı teslimi” olarak geniş yer almıştı.

 

Aşağıdaki resimde o haberlerde yer alan karikatürlerden biri görülüyor.

 

kutul-amare4.jpg

Kût'ül-Amâre zaferi, sadece Türk ordusu içerisinde bayram olarak kutlanıyordu. 1952 yılında, Türkiye'nin Adnan Menderes iktidarı döneminde NATO'ya üye olmasının ardından bayramın kutlamasına son verildi.

 

kutul-amare1.jpg

KUT'ÜL AMARE NEDİR?

Kut'ül Ammare, Bağdat'ın güneyinde, 6500 civarında kişinin yaşadığı bir kasabaydı… İngilizlerin ünlü komutanı General Charles Townshend komutasındaki İngiliz (Hint) Tümeni Bağdat'a ilerlemeye çalışırken 23 Kasım 1915'te Selman-ı Pak Muharebesi'ni kazanamayarak geri çekildi ve Kut kasabasına sığınmak zorunda kaldı. Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu'nun komutanlığına atanan Mareşal Von Der Goltz'un emriyle Irak ve havalisi komutanı Albay(Miralay) Sakallı Nurettin Bey'in kuvvetleri 27 Aralık 1915'te Kut kasabasını kuşattı. Böylece 29 Nisan 1916'ya kadar sürecek Kut Kuşatması başlamış oldu…

 

kutul-amare2.jpg

İngilizler Kut'u kurtarmak için bir kaç kez General Aylmer ve General Gorringe komutasında hücuma geçtiyse de başaramayarak geri çekildi. İşte bu çatışmalardan 16 Ocak 1916'da Şeyh Saad muharebesinde geri çekilme emri veren 9. Kolordu Komutanı Sakallı Nurettin Bey görevinden alındı ve yerine Enver Paşa'nın kendisinden bir yaş küçük amcası Mirliva Halil Paşa getirildi!.. Yani daha sonra paşalığa yükselecek Sakallı Nurettin'in Kut'ül Ammare kuşatmasındaki varlığı yalnızca 19 gün sürmüştü! Bu tarihten 3 ay sonra 19 Nisan 1916'da Mareşal Von Goltz Bağdat'taki karargahında tifüsten ölünce yerine Halil Paşa getirildi. Yalnızca 10 gün sonra 29 Nisan 1916'da ise General Townshend, diğer 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er Kut'da yaşanan açlık nedeniyle Osmanlı kuvvetlerine teslim oldu. Halil Paşa 6. Ordu'ya yayınladığı mesajda şöyle demişti: “Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz.”

 

kutul-amare6.jpg

Halil Kut Paşa'nın Kut'ül-Amare'de İngiliz Ordusu'nu esir aldığını müjdeleyen telgrafı, 1916

 

 

tikla-banner-001.jpg

youtube2-004.jpg

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler