Medyaya baskı her zaman oldu

Medyaya baskı her zaman oldu

Ses kayıtlarının ardından Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, CNN Türk'te yayınlanan 5N1K programında Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtladı. Altaylı, medyada müdahalenin her zaman olduğunu söyledi.

Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, internete düşen ses kayıtlarını değerlendirdi, medyanın baskı altında olduğunu söyledi. Ses kayıtlarındaki anketle oynadığı yönündeki iddiaları da kabul etmeyen Altaylı, konuşmalarının bir kısmının montajlandığını söyledi. Telefon kayıtlarındaki "Uludere'yi haber yapmadığımız için Erdoğan teşekkür etti" sözleriyle ilgili de ben o haberi 9 sütun manşet yaptık diyerek yalanladı. 


Fatih Altaylı'nın gündeme bomba gibi düşen ses kayıtları CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'in sorularını cevapladı. 

Altaylı'nın açıklamalarından satırbaşları; 

Garibime giden şu oldu. Sadece bizle ilgili olan kayıtların servis edilmesi. Herkes biliyor, medyada çalışan herkesin böyle durumlarla karşılaştığı bilinen bir gerçek. Yıllardır herkes medyaya baskıdan bahsediyor. Peki medyaya baskı neydi? Nasıl yapılıyordu? İlk defa medyaya baskının etiyle kemiğiyle ortaya çıkmasıdır bu. Benim çalıştığım gazeteye el konuldu. Bundan daha büyük bir medyaya baskı olabilir miydi. Ben o günlerde bana baskı yapıldı, bir danışman tarafından dedim. Kimse yazmadı Yeni Harman dergisi hariç. Kimsenin durumundan benimkinden farklı olmadığı ortaya çıkacaktır. Bir baskı var ama önemli olan şu, ben bu baskıyı gazeteme ne kadar yansıttım.


"MÜDAHALE İKTİDARIN GÜCÜYLE DOĞRU ORANTILIDIR"

Habertürk’ün sahibi Ciner Grubu. Mehmet Fatih Saraç, Habertürk grubunda herhalde iki seneye yakın bir zamandır yönetim kurulu üyesi ve patron vekili olarak görev yapıyor. Hükümet tarafından etki alışılan bir medya grubu olduğu izlenimi edinmen normal. Türkiye ’deki bütün medya kuruluşlarına bazen bu kadar açık bazen daha az açık…

Ben bu mesleği 32 senedir yapıyorum. Medyaya müdahale her zaman gerçekleşmiştir. Bu iktidarların gücüyle doğru orantılıdır. Koalisyonlar zamanında farklı olur. İktidarların gücü arttıkça bu baskı artar. Bu bütün dünyada var. Benim tek derdim şu. Ben bunu bu gazeteye ne kadar yansıttım. Bu gazete bugün bu kadar çok fırça yiyorsa iktidardan bu şundan bu gazete çünkü yaramazlık yamıyor. İstediklerini yapmamış ki telefonlar geliyor. Rıza Zarraf’ı kimse tanımazken bir şoförünü manşet yapıyorsak… Uçtu uçtu altın uçtu manşetimiz. 17 Aralık’tan önce bunlar. Hemen hemen 4 ay önce yazmışız.

SEN HİÇ AYDIN DOĞAN'A "BIRAKAYIM" DEDİN Mİ?

Ben bir şef editör olarak kimsenin fikri hakkına müdahale etmedim. Patronaj kararıdır bazı yazarlarla yolları ayırabilir. Ama kimsenin yazısı kesmedim. Sen hiç Aydın Doğan’a gidip isterseniz bırakayım dedin mi?

Cüneyt Özdemir: “Dedim. CNNTurk genel müdürüne ve Radikal yayın yönetmenine de dedim.”

ULUDERE 9 SÜTUNA MANŞETTİ!

Uludere bizim gazetenin manşetinde 9 sütuna manşet yer aldı. Nasıl bu haber görülmemiş olabilir. Gazete bugün gibi gözümün önünde. Fatih Saraç kullanmadık efendim dedi diye kullanmadık mı oluyor. Belli ki Fatih Saraç orada Başbakana kendini savunmaya çalışıyor. Telefon konuşmaları ciddiye alınıyor, gazeteye bakan yok. 9 sütun manşet değilse valla ben buradan çıkamayayım.


 
Bu olayların devamı da gelecektir. Ben namuslu bir gazeteci olarak bugünlerin elverdiği oranda elimden geleni yaptım. Ama ağırıma gidiyor. Aileme hakaret ediyorlar, bana hakaret ediyorlar. Ben hiçbir şeyimi gizli yapmam. Gezerim, yerim, içerim. Ben buyum. Herhalde Türkiye’de 20 tane onurlu gazeteci varsa onlardan biriyim. Kimse de bana ruhunu şeytana satmışsın diyemiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.