1. YAZARLAR

  2. Hakan SÖNMEZ

  3. MHP’NİN GELECEĞİ ONLARIN ELİNDE
Hakan SÖNMEZ

Hakan SÖNMEZ

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’NİN GELECEĞİ ONLARIN ELİNDE

A+A-

MHP’NİN GELECEĞİ ONLARIN ELİNDE


Türkiye’nin aylardır gündeminde olan MHP Kongresi, Yargıtay’ın 12 Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararını kesin kaydıyla onamasının ardından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 10 Temmuz’da Olağanüstü Kurultay tarihini belirlemesiyle yeni bir sürece girdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay’ın kararının ardından yaptığı açıklamayla 18 Mart 2018’de olacağını ilan ettiği MHP Kongresi’nin tarihini değiştirerek 10 Temmuz 2016 tarihine çekti.

Bahçeli’nin bu çıkışı muhalifler tarafından temkinli bir tepki ile karşılanırken, Olağanüstü Kongre’de Genel Başkanlık seçiminin "ölüm" ve "istifa" haricinde yapılmasının MHP Parti Tüzüğünce mümkün görünmediği söylediler.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 10 Temmuz tarihli Olağanüstü Seçimli Kongre çağrısına rağmen istifa edip etmeyeceği belirsizliğini halen koruyor.

Muhalifler de bu belirsizliğin ilerleyen zamanlarda yeni bir kaos ve ihraç dalgasına dönüşmesinden endişe ediyor. Bu endişelerin giderilmesi için de 12 Sulh Hukuk Mahkemesi’nin atadığı Çağrı Heyeti’nin vazifesini yapmasını isteyerek, öncelikle Tüzük Değişikliği gündemiyle Olağanüstü Tüzük Kurultayı yapılmasını gerektiğini belirtiyorlar.

Bugüne kadar MHP Genel Başkanlığı için Meral Akşener, Sinan Oğan, Prof. Dr. Ümit Özdağ, Koray Aydın adaylıklarını açıklamışlardı.

MHP eski Genel Sekreter Yardımcısı Suat Başaran da Genel Başkanlığı’na aday olabileceğinin sinyallerini vermişti. Son olarak da MHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve MHP Eskişehir eski Milletvekili Gün Sazak Bey’in oğlu Süleyman Servet Sazak da MHP Genel Başkanlığı’na adaylığını açıklayabileceğini ilan etti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Genel Başkanlık yarışının içinde olacak gibi görünüyor.

Nihayetinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 10 Temmuz’da gerçekleştireceklerini söylediği Seçimli Olağanüstü Kurultay’da tüm adayların şahsıyla yarışacaklarının altını özellikle çizdi.

Tüm kamuoyu şimdi tüm bu ikili kongre - kurultay karmaşasının ne zaman netleşeceğini bekliyor. MHP Üst Kurul Delegelerinin önünde birkaç alternatifli bir kongre-kurultay ihtimali var. Taraflar arasında bir uzlaşı çıkacak mı bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. 

Sonuçta nasıl bir karar çıkarsa çıksın, bu süreçte tüm yük MHP Üst Kurul Delegeleri’nin üzerinde görünüyor.

MHP Üst Kurul Delegeleri, Milliyetçi Hareket Partisi’nin sadece yeni vitrinini değil, kaderini belirleyecekler. Sorumlulukları gerçekten çok büyük.

 
Ve en önemlisi, MHP’de işler bundan sonra asla eskisi gibi olmayacak. 


 
Hakan Sönmez    siyasetcafe.com
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.