1. YAZARLAR

  2. Hakan SÖNMEZ

  3. OSR'DEN DEV MHP ANKETİ
Hakan SÖNMEZ

Hakan SÖNMEZ

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

OSR'DEN DEV MHP ANKETİ

A+A-

MHP’de Kurultay ve Genel Başkanlık yarışı Yargıtay’ın 12 Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararını onamasının ardından iyice kızışmış durumda.

 

Muhalifleri temsil eden “Çağrı Heyeti”, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 10 Temmuz’da Seçimli Olağanüstü Kurultay ilanına karşı 19 Haziran’da Olağanüstü Tüzük Kurultayı’nı toplamayı bir kaç güne ilan edecek.


MHP’deki kurultay tartışmaları ve bilmeceleri devam ederken, “pöstekisine” oturan anket sonucu yayınlıyor. En son ORC’nin “pöstekili” anket sayımına göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Üst Kurul Delegelerinin yüzde 60’ının oyunu alarak yeniden Genel Başkan seçiliyor.


Ayrıca yine bu anket sonucuna göre Başkanlık Sistemi de “tamam inşallah”!!! İşi tutturup bir referanduma gidilse vatandaşın yüzde 60’a yakını sistemi değiştirecek.


Pöstekisine oturarak yapılmış olan bu ankete göre erken seçimin kritik noktası MHP seçmeni! MHP seçmeni Başkanlık Sistemine destek verirse AK Parti 400 milletvekiliyle seçimleri birinci parti olarak kazanacakmış.


Bu artık nasıl bir MHP seçmeniyse, Başkanlık Sistemi’ne destek veriyor, AK Parti'ye 400 milletvekili kazandırıp, birinci parti yapıyor. MHP'ye yine bir şey yok yani.


Peh peh peh… 


Anketçilik güzel bir şey gerçekten. Pöstekiye oturup, osuruktan sonuçlarla insanlara geleceği gösteriyorsun.


Ben de bir anket yaptırdım. Pöstekili ORC’ye değil, OSR’ye yaptırdım hem de.


Buna göre, Başkanlık Sistemi’ne vatandaşlarımızın yüzde 12.8’i destek veriyor. Kalanların bir kısmı “Padişahlık” istiyor. (Yüzde 10.2) Bir kısmını da "Partili Cumhurbaşkanı bu gazı alır" diyor. (Yüzde 7). Vatandaşlarımızın yüzde 60.5’i “Parlamenter Demokrasi iyidir bize yeter” diyor. Geriye kalan Yüzde 9.5’i de “ben bilmem merkez bilir” diyor.


Sonra MHP Kurultayı’nı da sordum OSR’ye! Onu da tüm detaylarıyla öğreniverdim.


OSR’ye göre MHP Üst Kurul Delegeleri’nin yüzde 88.3’ü “Kurultay candır” diyor. Geri kalan 11.7’si de “ne Kurultayı kardeşim, bizim Kurultay tarihimiz 18 Mart 2018” diyor. Bu kısım Devlet Bahçeli’nin son açıklamasını atlamış olabilir.


Yine MHP Üst Kurul Delegeleri’nin Yüzde 78.6’sı muhtemel bir Kurultay’da Devlet Bahçeli’ye oy vermeyeceklerini, yeni Genel Başkan Adaylarına "ilgi" duyduklarını belirtiyorlar. Yüzde 10.4’ü de “Devlet Bahçeli olmadan asla” diyor.


Geriye kalan yüzde 11’i de; artık fikri mi yok, ümidi mi yok! Pek anlamadım. Bir şey demiyor.


Şimdi!


Bu OSURUKTAN (OSR) anketi ne dayanarak yazıyorsun diyebilirsiniz. Elimdeki çok bilimsel(!) gerekçelerle tabi ki masaya dayanarak yazıyorum.


Pöstekiye oturmuş diğer anketçilerin neye dayanarak yaptıklarını bilmiyorum.


Onlar da açıklasınlar. Bilelim, öğrenelim.


Neticede, ben de anket yaptım bal kabağı, OSR OSR koy tabağa…

 

Hakan Sönmez    siyasetcafe.com

 'Çocukları Hırsız Olan Bir Adama Hükümeti Nasıl Teslim Ettin?'

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.