1. YAZARLAR

  2. Murat Altun

  3. Milli Tarım Politikası
Murat Altun

Murat Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Milli Tarım Politikası

A+A-

Milli Tarım Politikası Dünyada yaşanan salgın sonrasında gözler yeniden tarım ve hayvancılığa çevrildi. Zira dünyanın başına musallat edilen Korona virüsü salgını göstermiş ve ispatlamıştır ki, ihtiyaçlar sıralamasında gıda en başta, öncelikli ve yaşamsal öneme sahiptir.

Ülkemizde Tarım ve Hayvancılıkta masraflar, giderler çok ağırlaştı. Ürün ağaçta ve tarlada çürümeye terk ediliyor. Alıcının insafına köylümüz mecbur ve mahkûm ediliyor. Yem, küspe, saman, mazot, tohum, gübre ve birçok ağır masraf altında, tarım ve hayvancılıktan geçimini sağlayamaz haldeki çiftçimize, köylümüze sahip çıkmak, teşvikleri adilce hak sahiplerine dağıtmak, Milli Tarım Politikası çerçevesinde yerli tohum, alım desteği, damızlık ırk ıslahıyla üreten çiftçimizi yeniden milletin efendisi haline getirmek hükümetimiz ve devletimizin asli görevidir. Bir kez daha önemle belirtiyorum ki, üretime, ürüne teşvik verilmeli, toprağa, boş ekilmeyen tarlaya değil. Üs üste üç yıl ekilip dikilmeyen tarım arazileri, mülkiyet sahiplerinde kalmak koşulu ile tarım İl ve ilçe müdürlükleri tarafından işletilmeli, üründen elde edilen kâr arazi sahiplerinin adına kamu bankalarına yatırılmalıdır. Böylece işlenmeyen tarım arazisi kalmayacaktır.

Çok programlı gıda, ormancılık, su ürünleri, et ve su ürünleri gibi özel dallarda tarım liseleri ve bu liselerden mezunların devam edeceğin bir buçuk yıllık yüksek tarım, teknik ve ziraat liseleri açılmalıdır. Köylülere, çiftçilere, Yörüklere, manavlara alım garantisi verilmeli, ürünleri ellerinde, tarlada kalmasın. Üretici kooperatiflerin ürünlerinin satılacağı tanzim satış marketleri yeniden açılmalıdır. Tarımda teşvik araziye değil ürüne verilmeli. Devlet kalkınmacı, kooperatifçi karma ekonomiye dönmeli, köye göç teşvik edilmeli. Kırsal yaşamı destek programları KÖYDEŞ, BELDES ve bölge kalkınma ajanslarına ağırlık verilmelidir.

Tohum Gen Bankası güçlendirilmelidir. Çay Borsası uluslararası boyuta taşımalı, çay kanunu çıkartılmalı, organik tarım desteklenmeli, çay'da kota ve kontenjan uygulaması kaldırılmalı. Fındık Kanunu çıkartılmalı ve Fındık Borsası ülkemizde kurulmalıdır. Çok büyük öneme sahip, katma değeri yüksek Kenevir bitkisinin ekimi, üretimi teşvik edilmeli. Ürün çeşitliliği ve kalitesi yükseltilmelidir. Tarım ve hayvancılık ülkemizin şahdamarıdır.

İktidar ve Muhalefet, Milli Tarım Politikası için birlikte adım atmalıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar