1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milyarlarca bütçesi olan Diyanet saç ektirme hakkında fetva verdi!
Milyarlarca bütçesi olan Diyanet saç ektirme hakkında fetva verdi!

Milyarlarca bütçesi olan Diyanet saç ektirme hakkında fetva verdi!

Milyarlarca liralık bütçesiyle vatandaşları ilgilendiren önemli dini konularda araştırmalar yapıp toplumu aydınlatması beklenen Diyanet işleri, saç ektirmek günah mı? fetvası ile herkesi hayrete düşürdü.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yayılan bir video ile gündeme gelen saç ektirme konusu, Diyanet tarafından önemli bulunup mercek altına alındı. Videodaki hoca adeta Peygamber Efendimizin zamanında saç ektirme uygulaması varmış gibi kesin ifadelerle konuşup, peygamberin bunu yasakladığını söylemişti. 

 

Sosyal medyada çokça paylaşılan bu video vatandaşların büyük tepkisine neden olmuştu. 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, saç ekiminin günah olup olmadığı tartışmalarına cevap verdi.

Bahsi geçen fetvada şu ifadelere yer verildi; 

 

Hz. Peygamberin (s.a.s.) saç eklemeyi ve ekletmeyi yasakladığı yönündeki rivayetler sahih kaynaklarımızda yer almaktadır (Buhârî, Libâs, 83; Müslim, Libâs, 33).

Konuyla ilgili hadisleri değerlendiren İslam âlimleri, bir kimsenin, saçına başkasının saçını eklemesini veya başkasının saçından imal edilen peruğu takmasını caiz görmemişlerdir. Çünkü bu gibi işlemlerde saygın olan insanın bir parçası kullanılmaktadır ki; bu, zorunlu hâller dışında caiz değildir. Ancak insan saçı dışında ipek, iplik, yün ve benzeri maddelerden yapılmış peruğun takılmasını, fakihlerin çoğunluğu caiz görmektedir (Kâsânî, Bedâi’, V, 125 v.d.; İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 107; İbn Nüceym, el-Bahr, VI, 133).

Günümüzde cerrahi bir operasyon olarak yapılan saç ekimi uygulaması ise kişinin kendi saçının alınıp saç kaybına uğrayan bölgeye nakledilmesi şeklinde olduğundan söz konusu yasak kapsamında değildir.

 

Diyanet İşleri uçmuş!

Bütçesini 3 milyar lira aşan Diyanet İşleri Başkanlığı, devletin bütçesinin yüzde 10’unu harcadı. Kurum bütçesini yılın ilk 6 ayında sadece maaş ödemeleriyle tüketti. Diyanet’in gelir hesaplarında yer alan faiz geliri de dikkat çekti.

 

Diyanet, 2018’de de bütçesini milyarlarca lira aştı. Sayıştay raporuna göre, Diyanet başlangıç ödeneğine göre 2018’de 3 milyar TL fazla harcadı. Ödenek üstü harcama personel gideri olarak açıklandı.

Sayıştay’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2018 yılına ilişkin mali denetim raporlarını yayınladı. Diyanet bütçe kullanımında yine ayağını yorganına göre uzatamadı. Diyanet için 2018’de ilk olarak 7 milyar TL bütçe öngörüldü. Ancak sonra ekleme ve eksiltmelerle Diyanet’in başlangıç ödeneği 5 milyar 168 milyon lira olarak belirlendi. Diyanet bütçesini yüzde 60 oranında aştı.

 

2018 ödeneğini kullanmaya başlayan Diyanet, yılın ilk 6 ayında maaş ödemelerinin ardından bütçesini tüketti. Sayıştay, Diyanet’in başlangıç ödeneğine göre 3 milyar 191 milyon TL fazla harcama yaptığı tespit edildi. Diyanet’in merkezi bütçeden harcama miktarı yıl sonunda 8 milyar 452 milyon TL’ye ulaştı. Sayıştay raporunda, bütçesini hızla tüketen Diyanet’in ödenek üstü harcamasının “yüzde 99’u personelin maaş ve sosyal güvenlik primi ödemelerinden kaynaklanmaktadır” değerlendirmesi yapıldı. Rapora göre, Diyanet 2018’de Merkezi Yönetim Bütçesi’nin yüzde 10’unu harcamış oldu.

TEK GİDER MAAŞ

Diyanet’in dev bütçesinin 6.2 milyar TL’si personel giderleri, 1.1 milyar TL’si SGK primleri, 252 milyon TL’si mal ve hizmet alım giderleri, 136 milyon TL’si sermaye giderleri, 31 milyon TL’lik kısmı da cari transferler olarak açıklandı.

Her yıl Sayıştay raporlarının ardından tartışma yaratan ve denetimlerde ayrıntılarına yer verilmeyen “Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler” başlığı altındaki ödemeler Diyanet için 2018’de de dikkat çekti. Diyanet’in kamu bütçesinden detaylandırılmayan kuruluşlara 89 milyon TL aktardığı raporlara yansıdı. Temsil ve tanıtım için 2.8 milyon TL harcayan Diyanet, “tüketime yönelik mal ve hizmet alımları” başlığında yer alan faturalar için de 104 milyon TL ödedi.

FAİZ GELİRLERİ

Diyanet’in gelir hesaplarında 146 liralık faiz geliri de dikkat çekti. Diyanet’in kitap alım ve basım işlerini yaptığı döner sermaye işletmesinin gelir hesaplarında da 2.1 milyon TL’lik faiz geliri dikkat çekti.

İlgili haber 

sinan.JPG

Siyasetcafe.com

 

 

 

 

 

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum