Ramaray Hakdan AGUN

Ramaray Hakdan AGUN

MUCİZEVİ ÖNERİLER-2 GÜNÜ İYİ GEÇİRMEK İÇİN 12 ÖNERİ

MUCİZEVİ ÖNERİLER-2 GÜNÜ İYİ GEÇİRMEK İÇİN 12 ÖNERİ

Bugünkü yazıma gündüz faaliyetleriyle devam ediyorum. Umarım bir önceki yazımda bahsi geçen sabah faaliyetleriyle ilgili önermiş olduğum maddelere dikkat ediyor ve bu ipuçlarından yararlanıyorsunuzdur. Unutmayın, yarar sağlamak uygulamayla gerçekleşir. Bu nedenle hayatınızı olumlu yönde değiştirmek isterseniz, bunları günlük hayatınıza dahil etmek için çaba gösterin.

 

GÜNDÜZ FAALİYETLERİ

 

 1. GİYİMİNİZE DİKKAT EDİN:

Her gün farklı elbise giyin. Her günün enerjisi farklıdır. Örneğin mavi ya da turuncu elbiseniz bugün size çok yakışırken, aynı elbise ertesi gün, üzerinizde hiç de iyi durmayabilir.

Siyah renk elbiselerden uzak durun. Siyah renk, sübtil bedeninizi (zihin ve akıl) olumsuz etkiler. Keza bu rengi doğada da bulmak zordur. Bu nedenle açık tondaki neşeli renkleri kullanın. Kırmızı, bordo, sarı, turuncu, yeşil, mavi gibi renkler bu amaç için kullanılabilir.

 

 

 1. DÜŞÜNCELERİNİZİ GÖZLEMLEYİN.

Her zaman olumlu düşüncelere sahip olun. Hayata umutla bakın. Bu dünyadaki hiç bir şey kötü değildir. Bunları iyi ya da kötü olarak değerlendiren zihnimizdir. Her şeyi belirten sadece ve sadece zihnimizdir.

Gün boyunca aklınızdan gelip geçenleri dikkatle inceleyin. Neler düşünüyorsunuz? Neler yapmak istiyorsunuz? Nelerden hoşlanıyor ya da hoşlanmıyorsunuz? vs. Bu gibi soruların cevaplarını arayın ve sevdiğiniz, ilginizi çeken ve yaparken kendinizi iyi hissettiğiniz işlere daha çok zaman ayırın.

Her olaydan bir ders çıkartın. Her olayda kendinizi görün ve hatalarınızı gözden geçirin. Hataları tekrarlamamak, onları görmekten geçer.

 

 1. ZİHNİNİZDEKİ ÇELİŞKİLERİ ORTADAN KALDIRIN.

Düşünün, karar verin ve kararlarınızı hemen, ertelemeden hayata sokun. En kötü şey kararsızlıktır. Yapan sizsiniz, neyi bekliyorsunuz ki? Her şeyi tayin eden sizsiniz. Sizi yavaşlatan, rehavete sokan, uyuşuk hale getiren bu çelişki, kararsızlık ve ikilemlerdir.

 

 1. AZ KONUŞUN! KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN:

Gün boyunca az konuşun ya da hiç konuşmayın. Az ve öz konuşun. Gevezelik etmeyin. Gevezelik yaparak enerjinizi boşa tüketmeyin. Bütün kavga, tartışma, dedikodu, kıskançlık, hırs vb. nin kaynağı gevezelik ve gereksiz konuşmalardır.

Bazı saatlerde yalnız kalın ya da tek başına takılın. Kendinizle baş başa kalmak için zaman ayırın. Bu zamanı tefekkür ederek, dinlenerek ya da yürüyüş yaparak değerlendirin. Alışveriş yapmak, sinemaya gitmek ya da yemek yemek gibi bazı aktivitelerinizi tek başınıza yapın.

 

 1. AZ TÜKETMENİZ GEREKEN ŞEYLER:

Çay, kahve, tütün gibi zararlı ve bağımlılık yapıcı maddelerin tüketimini minimuma indirin. Bu tür maddelerin, bedeni ve zihni nasıl olumsuz yönde etkilediğini az çok zaten biliyorsunuz. Keyif almanın ya da acıları yok etmenin çaresi, bunları kullanmaktan geçmez.

 

 

 1. AYNI ANDA, İKİ-ÜÇ-BEŞ İŞ YAPMAYIN:

Bu kural çok önemlidir. Uyguladığınızda, yararlarını hemen göreceksiniz. Eylemde bulunurken, sadece tek bir işle uğraşın. Aynı anda, iki-üç-beş iş yapmayın. Bizler genelde müzik dinler ve aynı anda da birileriyle konuşuruz, yemek yerken televizyon seyreder ya da konuşuruz, bilgisayar başında çalışırken telefonlara cevap veririz vs. Bu tip eylemlerinizi teke indirin. Önce beşten dörde, sonra dörtten üçe, sonunda da bire indirin. Yani yemek yerken konuşmayın ve sadece yemeğinizle meşgul olun. Müzik dinlerken başka işlerle uğraşmayın, başkalarıyla konuşmayın, dikkatinizi sadece müziğe verin. Bir kişiyle konuşurken onun yüzüne bakın, o esnada sigara yakmak ya da çayınızı yudumlamak gibi eylemlerde bulunmayın vs. Tek bir eylemde bulunun ve dikkatinizi de tamamen o eyleme verin.

 

 1. HAREKETLERİNİZİ YAVAŞLATIN.

Hareketlerinizi yavaşlatmak, dikkatinizi tek bir eyleme vermenizi kolaylaştıracak en önemli tekniktir, yani bu kural, bir önceki kuralın hemen ardından gelir. Bir eylemde bulunurken, acele etmeyin. Bunu bilinçli bir şekilde, her bir hareketinizi farkına vararak yapın. Yani her eyleminizi meditasyona çevirin. Bu, size farkındalık kazandıracaktır. Aksi taktirde hareketleriniz hızlandığında, zihniniz de başka yerlere gidip dolaşacaktır.

 

 1. TANRI’YI HEP HATIRLAYIN:

Evinizden Tanrı'nın ismiyle çıkın. Kendinizi her zaman Tanrı'nın tatlı ilahi iradesine bırakın, dua edin ve O'nun ismini zikredin. İzin verin O'nun tatlı iradesi, yaşantınıza hakim olsun ve sizin için uygun gördüklerini gerçekleştirsin. Çünkü O, bizim için neyin en uygun olduğunu en iyi bilendir.

Gün boyunca Tanrı'yı hatırlayın. Tanrı her şeyin sahibidir, her yerdedir ve değişik beden kalıplarında tezahür eder. Her formda, hareketli ve hareketsiz olan her şeyde mevcuttur ve en ufak bir zerre dahi O’nun kontrolü altındadır. Bu gerçeği unutmayın ve O’nu hatırlayın.

Yemeklerinizi Tanrı'ya takdim edin. Tanrı'nın size sağlamış olduğu şeyleri O’nunla paylaşın. Yemeğinizi yemeden önce O’na sunun ve sizi canlandırdığı, size hayat verdiği ve besin sağladığı için O’na şükredin. Her zaman O’na saygı ve secdelerinizi sunun.

 

 1. İLAHİ DÜŞÜNCELERİNİZİ ÇOĞALTIN.

Mümkün olduğu kadar çok iyilik yapın ve yardımda bulunun. Bu yaptıklarınız, geleceğinizi garanti altına alır; hem bu dünyada, hem de öldükten sonraki öbür dünyada. Çünkü yapmış olduğunuz şeyler, bir bumerang gibi size geri dönmektedir. Ne ekerseniz, onu biçeceksiniz. Bu ilahi kuralı unutmayın. İster eylem, ister söz ya da düşüncede olsun, yaptığınız her şey, iyi ya da kötü, kesinlikle size geri döner. Bu nedenle düşünce, söz ve davranışlarınızla diğerlerini incitmeyin ve rahatsız etmeyin.

 

 1. HER GÜN GÜNEŞİN ALTINDA 20 DAKİKA YÜRÜYÜŞ YAPIN.

Vücut için gerekli olan D vitaminini güneşten sağlıyoruz.

 

 1. HER GÜN SU İÇİN.
 1. (enerjinin) kaynağı sudur. Suyun içindeki prana, en mükemmel biçimindedir. Kişi yemek yemeden daha uzun süre hayatta kalabilirken, su içmediğinde bu süre hızlı bir şekilde tükenir. Fakat tüketilen su miktarı ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Mevsim ve günlük faaliyete göre bu miktar değişmektedir. Su içerken dikkat etmeniz gereken başka bir nokta da, zamanlamadır. Yemeğinizden yarım saat öncesinde ve yemekten 1,5 saat sonrasına kadar olan süre zarfında sadece yemek esnasında su tüketin. Yemeklerden hemen öncesinde (yarım saat) ve sonrasında (1,5-2 saat sonrasına kadar) içilen su, midedeki sindirim sıvılarını sulandırarak sindirimi zorlaştırır ve yemeklerin midenize oturmasına yol açar.

 

 1. KAFANIZA TAKMAYIN.

Yaşadığınız herhangi bir olayı, hemen orada, olay yerinde bitirmelisiniz. Bu olay karşısındaki tepkinizi, içinizden geldiği gibi mükemmel bir şekilde sergilemeli ve olayı olay yerinde bırakmalısınız. Peki, ama mükemmel şekilde tepki göstermek ne anlama gelir? Bunu çok iyi bilmelisiniz. Problemlerinizi bu ya da o şekilde oradan buraya taşıyarak, zihninizin düşüncelerle meşgul olmasına izin vermeyin. Bu şekilde de zihninizi, dolayısıyla da ilişkilerinizi ve hayatınızı bulandırmayın.

 

Uygulaması kolay bu yaşam önerilerine dikkat edin. En çok hoşunuza giden bir iki tanesini yaşamınıza dahil etmekle başlayabilirsiniz. Dikkatinizi bu noktalara verdikçe, önce o gününüz değişir.

 

Denedikçe ise, gün be gün kendinizin yenilendiğini ve yaşamınızın nasıl da yön değiştirdiğini keyifle fark edebilirsiniz.

 

Not: Bir sonraki yazımda günü iyi bitirmek için mucize önerileri açıklayacağım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Ramaray Hakdan AGUN Arşivi