1. YAZARLAR

  2. Ramaray Hakdan AGUN

  3. Cennet ve Cehennemi Yaratan Sizsiniz
Ramaray Hakdan AGUN

Ramaray Hakdan AGUN

Yazarın Tüm Yazıları >

Cennet ve Cehennemi Yaratan Sizsiniz

A+A-

Cennet ve cehennemi öldükten sonra gideceğimiz mekanlar olarak biliriz. Yani, bu hayatımızda iyilik yapar, dürüst bir hayat sürer ve kimseye zarar vermezsek cennete; kötülük yapar, diğerlerine zarar verirsek de cehenneme gideceğimiz söylenir. Başka bir deyişle, cennet ve cehennem kavramları sadece öbür dünyaya aittir.

Ama hayır, hayır… Cennet ve cehennem içimizde de var. Dahası, yaşadığımız bu dünyada da… Yani, cennet ve cehennem hem içimizdedir, hem bu maddi dünyada, hem de öbür dünyada bulunur.

İçinizdeki cennet ya da cehennem nedir? Onu yaratmak sizin elinizde… Tamamen zihin ve düşüncelerinize bağlıdır. Olumlu düşünür ve her şeyi olduğu gibi görüp kabul ederseniz, dış dünyadan etkilenmez ve kendi içinizdeki huzuru yakalarsınız. En ufak şeyler sizin için mutluluk kaynağına dönüşür ve olumsuz olan her şey otomatik olarak sizden uzaklaşır. İçinizdeki cennet budur.

Ve tam tersi sürekli olumsuz düşünüp karamsar olursanız, içinizde kurtulamayacağınız büyüklükte bir fırtına yaratır ve bu kasırganın içinde kaybolursunuz. Dahası, tüm olumsuzlukları kendinize çeker ya da kendinizi onların yoluna atarsanız bu şekilde hayatınızı zorlaştırırsınız. Cehennem hayatı da zaten bu değil midir? Yoksa cehennemde sizi “ateşte yakacaklarını” mı zannediyordunuz?  Hayır… Hayır… Hayır… Bunun benzeri ifadeler, sadece oradaki şartların ve yaşantının çok daha zor ve acı dolu olduğunu ima eder.

Bu dünyadaki cennet ve cehenneme gelince... İster Beverly Hills’e,  ister Bağdat’a gidip yaşamayı seçebilirsiniz. Bu dünyada olumlu ya da olumsuz şartlar içeren değişik mekanlar var. Bir yerde lüks ve refah bir hayat sürebilirken, başka bir yerde ise hayat güvenceniz bile yoktur. Dünyanın cennet ve cehennemi de budur.  

Peki, öbür dünyadaki cennet ve cehennem için ne söyleyebiliriz? Kişi, gerçekleştirdiği eylemlerinin sonuçlarına bağlı olarak öldükten sonra değişik mekanlara gönderilir. Bu mekanlar alt dünyalar (cehennemler), üst dünyalar (cennetler), orta dünyalar (bu dünya gibi) ve manevi dünyalardır. Zannetmeyin ki sadece bir cennet ve bir cehennem var. Sınırsız olan bu evrende, onlar sonsuz sayıdadır.

Dolayısıyla, cennet ve cehennem hem içinizdedir, hem bu dünyada, hem de öbür dünyada.

Karar sizin; düşüncelerinizle, konuşmalarınızla ve yaptıklarınızla cenneti ve cehennemi hem içinizde yaratabilir, hem bu dünyada yaşayabilir, hem de bedeninizi terk ettikten sonra gideceğiniz mekan olarak seçebilirsiniz. Bunu belirten sizsiniz.

 

Ramaray (Hakdan Agun)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.