Muhafazakar kesim cinsellik vaazlarına neden sessiz kalıyor?

Muhafazakar kesim cinsellik vaazlarına neden sessiz kalıyor?

Sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan sözde hocaların cinsellik vaazlarına muhafazakar kesim neden sessiz kalıyor?

Odatv yazarı Ayşe Baykal, 'Muhafazakar kesim göz yumuyor seküler kesim yerden yere vuruyor... Cinsellik vaazları...' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Baykal, özellikle sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan sözde hocaların cinsellik vaazlarına ilişkin eleştirilerde bulundu.

Baykal, bu videoların seküler kesim tarafından eleştirildiğini, ancak muhafazakar kesimin bu videolara karşı sessiz kaldığını ifade etti.

 

İşte Baykal'ın o yazısı;

 

'Gün geçmiyor ki, bir erkek hocanın kadın ve cinsellikle ilgili vaaz videolarına denk gelmeyelim. Videolarla ilgili muhafazakâr kesim sessizliğini koruyor, bir anlamda görmezden geliyor. Seküler kesim tarafından paylaşılıp eleştirilen videolarla ilgili “Hoca efendiler” ise eleştirileri dikkate almıyor. “Din hayatın her alanını düzenler, dinde ayıp olmaz. Biz bu vaazları dini hassasiyeti olanlar için yapıyoruz.” diyorlar.

Açık söyleyeyim bu tarz videolar beni çok rahatsız ediyor. Geçtiğimiz günlerde ömrü hayatını muhafazakâr camiada yaşamış, dini bilgisi ve hassasiyeti olan bir kadın olarak bu videoların neden beni rahatsız ettiğini sorguladım. Birkaç farklı video izledim ve cevabını buldum…

Vaazlarda kadını adeta yok sayan bir seks objesi olarak gören anlayış var. Bir kadın Allah indinde iyi bir kul olmak istiyorsa yolu dünyada erkeğini mutlu etmekten geçiyor. Öyle bekârım diye kurtulamıyorsun, evlenip bir erkeğin rızasını alman şart.

Söz konusu vaazlarda konu kadın ve cinsellik konusuna gelince ya da getirilince -buna cennet ve hurilerde dâhil- lakayt biçimde konuşmalar, alaycı tavırlar, gülmeler... Erkek cemaate adeta “Hadi iyisiniz” bakışları. Çok çirkin hakikaten.. Bir Müslüman kadın olarak bu bakış açısı utanç verici.

Erkek hocaların dini ve konumlarını kendi fantezi dünyaları için kullandıklarını, zaman zaman kürsüden evdeki eşlerine “Bak ben istemiyorum, Allah böyle diyor” sopasıyla mesaj gönderdiklerini düşünüyorum.

Bu vaaz videolarıyla ilgili hemcinslerimin ne düşündüğünü de merak ettim ve bir araştırma yaptım. Yaşları 20 ile 50 arasında değişen muhafazakâr kadınlarla konuştum. Konuştuğum kadınlar arasında çarşaflı olan da var, başörtülü olan da. Ortak özellikleri hepsinin dini konularda bilgisi ve eğitimi olması... Yani “hoca efendilerin” vaazlarının hedef kitlesi… Cevapları okumalarını ve kendilerine çeki düzen vermelerini diliyorum.

Sorduğum tek bir soru var verilen cevaplar;

“Sosyal medyada paylaşılan, din de kadının yeri ve cinsellikle ilgili vaaz videoları size ne hissettiriyor?”

Herkesin her türlü bilgiye ulaşmasının bu kadar kolay olduğu bu zamanda bu tarz vaazları anlamsız buluyorum.

İslam dini hayatın her alanını ele almış ve yol göstermiştir. Anlatılmasına karşı değilim fakat bu kadar açık ve detay verilerek ve herhangi bir çekingenlik ifadesi olmadan anlatılmasını doğru bulmuyorum.

Rahatsız olmanın dışında öfke ve kızgınlık hissediyorum.

Bu tarz videoları izlemi kesinlikle reddediyorum çünkü utanç verici.

Başörtülü kadın olarak geri zekâlı yerine konulduğumuzu hissettiriyor.

Hepimiz her şeyi biliyoruz ama yapabileceğimiz kadarını yapıyoruz. Kabullensinler artık.

Biri şunu söylemişti “Bir kadının ocakta yemeği de olsa kocası yatağa çağırıyorsa hemen gidecek. Bun nasıl mantık?

Kur’an da cinselliğin ana hatları çizilmiştir. Geriye kalan ayrıntıları kendi fantezi dünyalarına göre dizayn etmeleri, bir iki hadis uydurmaları insanları dinden uzaklaştırmaktan başka bir şey değil.

Bir karı koca cinsel hayatlarıyla ilgili sorun yaşıyorlarsa başvuracakları merci ilahiyatçı veya fenomen hoca değildir. Bunlar ürolog veya psikiyatr değil sonuçta.

Dinin helal kıldığı çerçeve belli ötesi hocaların fantezi dünyası.

Dini kadın üzerinden konuşmaktan vazgeçsinler. İstemiyorum yeter artık.

Ben de tiksinme ve ümmetin sözde önde gelen adamlarına karşı tavır oluşturuyor.

Adab-ı Muaşerete aykırı buluyorum.

Yatağımıza sereceğimiz çarşafa kadar karışılıyor. İpek olursa tahrik eder vs. Buna da karışılmasın artık.

Bizim anneannelerimiz, babaannelerimiz; evine, kocasına, ailesine yetiyordu ama biz yetemiyoruz. O kadar şey isteniyor ve bekleniyor ki…

Gereğinden fazla cinsellikle ilgili sohbetlere giriyorlar. Bu sohbetler de genelde kadının itaatkâr olması ile ilgili.

Bir kadının her zaman ve her şeye (cinsellik) karşı enerjisi olmayabilir. Ama hocalar kalkıp çat diye “Kadın yatakta kocasına ‘hayır’ derse melekler ona sabaha kadar lanet eder.” gibi bir cümle kurduğunda birçok kadının tepkisini çekiyor ve bu tepki çok normal. Kadınlar da hayatın karmaşası içinde yoruluyor. Yanlış ve itici buluyorum.

Bence erkek hocalar kadınların Dilber gibi olmasını istiyorlar. Beklentilerinin bu yönde olduğunu düşünüyorum.'

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.