Nefret söylemine tahammül edemedi

Nefret söylemine tahammül edemedi

Star Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Doğan Ertuğrul'un, gazete ile yolları ayrıldı. Ertuğrul'un Gezi olayları sürecinde iktidar partisinin birçok kesime karşı kullandığı ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı dilden rahatsız olduğu, Gülen Cemaati'ne karşı açıkça yürütül

Ertuğrul, gazetesinden ayrıldığını şöyle duyurdu: “Ağustos 2007’den bu yana çalıştığım ve 4 yıldır yazı işleri müdürü olarak görev yaptığım Star Gazetesi’nden bugün itibarı ile ayrıldım. Bu kararı alma nedenim, AK Parti iktidarının, kapatma davası tehdidi altında askerî vesayete ve darbelere karşı büyük bir mücadele verdiği, AB üyeliği perspektifi ve daha demokratik bir Türkiye idealiyle büyük reformlar yaptığı dönemde kritik bir rol oynadığına inandığım ve görev yapmaktan onur duyduğum gazetemin Gezi Parkı olayları ve son olarak yerel seçim atmosferinde sözünü ettiğim bu çizgisini kaybettiğine olan inancımdır.

Ali İsmail’lerin, Ethem’lerin ve en son Berkin Elvan’ların hayatını kaybettiği Gezi olayları sürecinde iktidar partisinin birçok toplum kesimine karşı kullandığı ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı ve kriminalize edici dil; dershane tartışması ile birlikte Gülen Cemaati’ne karşı açıkça nefret söylemine dönüşmüş, milyonlarca insanın büyük saygı duyduğu bir kanaat önderi ile bağlıları akıl almaz şeylerle suçlanmış ve bu dil seçim meydanlarına taşınmıştır.

Türkiye’nin yaşadığı bu cinnet halinden medya fazlasıyla nasibini almış, haber değeri taşımayan ve algı yönetimi daha doğru ifadeyle kara propaganda amacı güden ‘haberler’ gazete ve televizyonların rutini haline gelmiştir. Bu nedenle yıllarca sahiplenerek görev yaptığım gazetemde benim açımdan sorumlu ve dengeli bir gazetecilik yapma imkanı kalmamıştır. Yıllarca birlikte görev yaptığım ve mesleki birikimlerine saygı duyduğum tüm çalışma arkadaşlarıma veda ediyor, başarılar diliyorum.”

Star Gazetesi’ndeki görevinden istifa eden Doğan Ertuğrul, Zaman Gazetesi, Kanal 7, Tempo, Referans gibi yayın organlarında da görev yapmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.